Пожвавлення літературно-мистецького життя України в умовах десталінізації « Шістидесятники ».



Процес десталінізації і лібералізації суспільного життя сприяв розвитку культури й духовного життя суспільства. Цей період якісних змін у культурній та ідеологічній сферах дістав назву «відлига».

У1958 р. була проведена шкільна реформа: введена обов'язкова 8-річна освіта, учні мали одержувати загальноосвітні й технічні знання; були створені школи робітничої і сільської молоді; організовувалися школи-інтернати для дітей-сиріт, дітей - інвалідів. У 1959 р. в Україні було прийнято новий закон, який надавав право батькам обирати мову навчання для своїх дітей. Цей закон сприяв процесу русифікації України.

На захист української мови виступили М. Рильський і М. Бажай, які у листі, що був опублікований у газеті «Правда», висловилися за рівноправне вивчення з школах України російської та української мов.

Атмосфера лібералізації сприятливо позначилася на розвитку гуманітарних дисциплін.

Поява суспільно-політичних наукових і літературних журналів («Прапор», «Український історичний журнал», «Всесвіт», «Знання та праця», «Народна творчість та етнографія» та ін.) стимулювала творчу і дослідницьку активність української інтелігенції.

Розвитку української літератури сприяли твори М. Рильського, М. Стельмаха, О. Гончара, що були відзначені Ленінською премією за видатні заслуги в галузі літератури.

Знаменною подією в Україні стало народження талановитого покоління українських літераторів, письменників, літературних критиків — В. Симоненко, М. Вінграновський, Ліна Костенко, Б. Олійник, І. Драч, В. Коротші, І. Світличний, І. Дзюба, II. Заливала, А. Горська та і». Це були представники нової духовної течії — «шістдесятники».

Творчість «шістдесятників» розвивалася під впливом інтересу до письменників «розстріляного відродження» та ідей письменників Заходу: Е. Хемінгуея, Е. М. Ремарка, Ф. Кафки, А. Камю та ін. «Шістдесятники» прагнули розкрити у своїй творчості стан душі людей, вільних від застарілих стереотипів, страху. У своїх творах вони відображали природне людське прагнення бути щирим, розкутим, індивідуальним і неповторним. Однак серед «шістдесятників» не було відкритих супротивників радянського режиму, деякі прагнули лише удосконалити його.

У період хрущовської «відлиги» пробуджується громадянська активність і національна самосвідомість українського суспільства, виникають національно-культурні осередки.

У Києві центром духовного життя став клуб творчої молоді «Супутник», президентом якого був Л. Танюк, активними членами — І. Драч, І. Світлин ний, Є. Сверстюк, А. Горська та ін. У Харкові демократично налаштована інтелігенція гуртувалася навколо поета Б. Чичибабіна.

Діяльність творчої інтелігенції України сприяла проведенню в 1963 р. конференції з питань культури української мови. Учасники конференції торкалися питання про розширення використання української мови в усіх сферах державного і громадського життя, про подолання мовного нігілізму.

У середині 1950-х — середині 1960-х рр. знову посилюється антирелігійна кампанія. Так, якщо в 1954 р. в Україні було закрито 64 церкви, то в 1962 р. ця цифра зросла до 1144.

 

 

Ідеологізація і русифікація культурного життя в 70-80-ті роки.

Політичний курс на « злиття націй»

 1. Передумови ідеологізації культурного життя в 70-80-ті роки.

 2. Політичний курс на «злиття націй».

 3. Нова хвиля русифікації.

 4. Видавнича політика компартії в Україні. 5. Демографічні зміни.

 

Прихід до влади в Україні В. Щербицького на початку 70-х рр. відбувся в той час, коли вся радянська держава і її складова частина УРСР потребува­ли глибокого реформування. На цей час реформа О. Косигіна уже була забу­та, посилювалися економічні труднощі, падали темпи розвитку економі­ки відбувалася її мілітаризація, надзвичайно низьким був використання досягнень науки і техніки. Ставало все більше очевидним, що економічна стратегія «розвинутого соціалізму» мала консервативно-утопічний хара­ктер. Замість пошуків розв'язання конкретних економічних проблем перева­жна більшість ідеологів і суспільствознавців зосереджувалась на пропаганді ілюзорних, міфічних положень теорії «зрілого соціалізму». Це викликало апатію, соціальну байдужість мас і протест частини інтелігенції. На Україні належним чином не використовувався інтелектуальний і економічний потен­ціал, бо схоластична доктрина «розвинутого соціалізму», її пропаганда зату­шовували реальний світ, становище суспільства, все тонуло в пустопорожніх деклараціях і гаслах.

Реальністю, об'єктивним чинником було те, що чисельність наукових працівників СРСР на кінець 70-х рр. становила 1,3 млн. осіб. Значно збільши­лася кількість спеціалістів з вищою і середньою освітою: у 1940 — 1978 рр. вона виросла в 10 разів, а робітників і службовців — у 3,2 разу. Зросла актив­ність винахідників і раціоналізаторів. Але можливості їх не використовува­лись достатньою мірою, що демонструвало реакційність певних сторін діяль­ності керівництва країни «розвинутого соціалізму».

Особливо далеким від життя був «теоретичний» висновок про «злиття націй» і радянський народ як нову історичну спільність. Він відкидав поняття нації, народності. До того ж частина теоретиків висунула тезу про великий російський народ, а всі і інші відносила до малих, у тому числі й український. Це виключало будь-яку рівність, ущемляло, принижува­ло малі народи, звеличуючи і шовінізуючи єдину — російську націю. На основі цих «теоретичних відкриттів» у другій половині 70-х рр. розпочина­ється нова хвиля, русифікації. Розгорталася широка ідеологічна кампанія. Російська мова, що пропагувалась як засіб міжнаціонального спілкування, на практиці витискувала українську з освіти, науки, культури. Українська мова почала зникати з офіційного вжитку. Приклад місцевій партійній бюрокра­тії подав сам В. Щербицький, який виголошував свої промови російською. Призначені з Дніпропетровська міністри, інші керівники теж стали провідни­ками русифікації у своїх галузях. Надалі на всіх офіційних заходах (зборах, нарадах, сесіях Рад, починаючи від Верховної Ради тощо) престижним вва­жалося вживання російської мови і плебейством — української. Посилюва­лось повсюдне російськомовне викладання у вищих навчальних закладах, технікумах, профтехучилищах, не кажучи вже про військові училища.

Критичний стан склався в культурі. Близько 90% репертуару театрів і кінотеатрів був російським. З приходом до влади В. Щербицького відбула­ся переорієнтація видавничої політики. Якщо у 1970 р. а УРСР було видано 38,2% книг українською мовою, то в 1988 — лише 21,4%. Науко­ва, технічна, навчальна література видавалася російською мовою. За цей час кількість українських газет скоротилася з 80,9% до 70,3%. В українських школах на уроках російської мови класи ділилися на дві групи. При цьому автоматично вдвічі збільшувалась кількість годин, що відводилась на ви­вчення російської. Окрім того, вчителям російської мови виплачувалась бі­льша зарплата порівняно із вчителями української мови.

Офіційно стимулювалась зміна співвідношення українського і російсь­кого населення на користь останнього. За переписом 1989 р. росіян в Україні налічувалось 11,4 млн. осіб, що на 884 тис. більше, ніж за попереднім перепи­сом, їх частка у складі населення збільшилась з 21,2% до 22,1%. Продовжу­валась політика переселення українців у віддалені райони СРСР, тепер уже переважно добровільно. Найбільше виїхало в Тюменську область, на Кольський півострів.

Українці-випускники вищих навчальних закладів направлялися на робо­ту до Росії та інших республік СРСР. А з Росії скеровувались молоді спеціалісти-росіяни в Україну. їм надавали пільги при одержанні житла, прописці. Заохочувались міжетнічні шлюби. Діти від цих шлюбів нерідко розмовляли російською мовою і вважалися росіянами. Таким чином, попри офіційну пропаганду «злиття націй» і створення «єдиного радянського народу» відбу­валась насильна русифікація

 

 


Дата добавления: 2018-06-01; просмотров: 386; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!