Повсякденне життя українців у 1964-1985 рр.



1. Якими були основні ознаки та тенденції у повсякденному житті населення цЬого періоду?

2. Як вони пов'язувалися із особливостями соціального та економічного розвитку України?

Такі ж суперечливі процеси спостерігалися й у повсякденному житті на­селення. З одного боку, побут стає більш комфортним за рахунок розвитку мережі торговельних і побутових підприємств. Будуються нові магазини, їдальні, хлібопекарні. Збільшення кількості товарів зумовлює появу но­вих, досконаліших та ефективніших форм торгівлі як магазини самооб­слуговування, універмаги, універсами з широким асортиментом товарів. Сільських трудівників стали регулярно обслуговувати безпосередньо на робочих місцях: польових станах, фермах, тракторних бригадах. У містах створюються будинки побуту, комбінати, фірми побутових послуг.

Наприклад, відома київська фірма «Світанок» розв'язувала проблеми ремонту квартир, догляду за дітьми та хворими, навчання музики та іно­земних мов, машинного передруку тощо. Якщо на початку 60-х років вона надавала 80 — 90 видів різних послуг, то в середині 70-х років їх кількість зросла до 600 і більше.

З другого боку, в 70- 80-х роках у торговельному Й побутовому обслуговуванні

 

В означені роки харчування жителів міст поліпшувалося, однак у державній торгівлі мали місце перебої з постачанням багатьох харчових продуктів, зокрема м'яса, молока, кондитерських виробів тощо, що було наслідком кризи колективного сільського господарства. Проте у республіці вироблялося і продавалося населенню вдосталь спиртного, а антиалкогольні кампанії через їх половинчастість та непослідовність були безрезультатними і сприяли зростанню самогоноваріння.

У другій половині 60-х років в УРСР, як і на інших територіях СРСР, виникають підпільні виробництва у вигляді цехів, майстерень, що про­понували населенню «ліві» (не враховані державою) товари. Ці товари вироблялись з державної сировини і часто на державних підприємствах. Причому інколи сировина присвоювалась керівниками підприємств не­законно — шляхом махінацій, а інколи була зекономлена завдяки за­стосуванню прогресивних технології! виробництва або прихована під що забезпечувало швидку реалізацію й високий власний прибуток.

У 70-х — 80-х роках організатори підпільних цехів почали об'єднуватися у межах СРСР. Вони налагодили співробітництво між регіонами і розгорнули торгівельну мережу, що займалася реалізацією лівої продукції. Саме тоді «цеховики» започаткували створення тіньової економіки. Вони були найзаможнішими людьми в країні. Окремі правоохоронці за відповідну винагороду прикривали «цеховиків».

Водночас правоохоронним органам все ж таки вдавалося розкривати частину цехових підпіль­них структур. Підпільні мільйонери опинялися у в'язницях, де стикалися зі «злодіями в законі». Ділові люди зрозуміли, як можна використовува­ти цю силу. Доволі швидко деякі злочинні авто­ритети почали одержувати відповідний відсоток з прибутку «цеховиків», прикриваючи підпільне виробництво не тільки своїм особистим впливом, а в разі необхідності й діями бойовиків. Таким чи­ном у країні формувалися мафіозні структури.

Підвищення добробуту населення у другій половині 60-х — 80-х років вплинуло і на долю жінки у радянському суспіль­стві. Збільшилась кількість жінок, які поряд з чоловіками, стали здобувати вищу освіту, посідати керівні посади, займатися інтелектуальною працею. На початку 80-х років близько 90% жінок мали середню спеціальну або вищу освіту. Половину всіх працюючих у народному господарстві й 60% спеціалістів складали жінки.

Водночас у промисловості, на будівництві працювала значна кількість жінок, які виконували роботи, що не потребували високої кваліфікації. Особливо величезною була частка ручної праці жінок у сільському господарстві. У цій галузі 98% працюючих складали жінки. Зміни у побуті населення, зокрема збільшення у сім'ях кількості побутової техніки, полегшили домашню працю жінок. Проте зазначимо, що ці зміни відбувалися досить повільно.

За даними ЦСУ СРСР про зайнятість жінок 1981 р. на домашнє господарство жінки-робітниці та службовки відводили 3 год 19 хв. в робочий день і 6 год 28 хв. — у вихідні. Колгоспниці відповідно — 3 год 38 хв. і 6 год 17 хв... У міських родинах, які мають неповнолітніх дітей сукупне трудове наван­таження жінки складає близько 75 год на тиждень (41 год на виробництво та 30 — 35 год — домашня праця). При цьому побутове навантажені їм чоловіків у середньому відповідає раціональній нормі — 12 год на тиждень, у жінок воно вище приблизно утричі.

 

 


Дата добавления: 2018-06-01; просмотров: 459; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!