Особливості кредитування малих підприємств



Міжнародними фінансовими організаціями

 

Реформування економіки України у стислі строки потребує залучення значних обсягів фінансових ресурсів, однак внутрішні джерела розвитку дуже обмежені і використовуються переважно для підтримки життєво важливих для суспільства сфер економіки.

Тому серед джерел фінансування розвитку малих підприємств велике значення мають інвестиційні та кредитні ресурси розвинених країн, міжнародних фінансових організацій і приватні капіталовкладення. Активну роль у цьому процесі відіграють комерційні банки України, які виконують функції фінансових посередників, розширюючи спектр своїх послуг, доповнюючи послуги з кредитування, здійснення розрахунків, касового обслуговування.

Основними учасниками програм кредитування малих підприємств в Україні на сьогодні є Європейський банк реконструкції та розвитку, Німецько-Український фонд, фонд “Євразія” та інші.

Найбільш активним учасником програм кредитування та розвитку малих підприємств в Україні виступає Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР). Серед основних переваг кредитних ліній ЄБРР слід виділити:

- довгострокове користування коштами;

- низькі відсоткові ставки;

- відстрочки при погашенні кредиту;

- гнучкий і зручний графік погашення з максимальним пільговим періодом, протягом якого сплачуються лише відсотки;

- можливість фінансування засобів виробництва, короткострокове фінансування витрат на сировину та запчастини, експортних контрактів, фінансування лізингу.

До позичальника ЄБРР встановлює такі вимоги:

- мале підприємство з чисельністю працюючих не більш 500 чол.;

- недержавна форма власності (більш 51% власності належить приватним юридичним і фізичним особам і контролюється ними);

- сума загальних передпроектних активів (на основі ринкової вартості, без обліку будинків і земельних ділянок) – до 4 млн. дол. США.

- до початку реалізації проекту співвідношення "борг (включаючи кредит): власний капітал" не повинен бути більше як 70:30.

За лінією ЄБРР фінансуються такі проекти:

- капітальні інвестиції;

- проекти у сфері обслуговування;

- поповнення оборотних коштів для виробничих підприємств або підприємств, що надають послуги;

- купівля обладнання, автотранспорту;

- придбання нерухомості для використання з метою виробництва, надання послуг або торгівельної діяльності;

- проведення ремонтних робіт основних засобів у торгівлі, виробництві та сфери послуг.

Проект повинен бути представлений у вигляді конкретного бізнес-плану. Мінімальна загальна вартість проекту – 180 тис. дол. США, максимальна вартість – 4 млн. дол. США. Проект повинен бути обґрунтований з технічної і комерційної точок зору, а також, принаймні, мати позитивну чисту дійсну вартість при коефіцієнті дисконтування, що дорівнює загальної вартості кредиту, вираженої у відсотках за рік, включаючи відсотки, комісії й інші виплати. Проект повинен бути підготовлений у відповідності зі стандартами з охорони навколишнього середовища, охорони здоров'я і техніки безпеки на підставі законів і нормативних актів України і вимог ЄБРР.

Малі підприємства України можуть отримати кредити у Німецько-Українському фонді, заснованому Національним банком України, Кабінетом Міністрів України та Німецькою кредитною установою. Кошти НУФ спрямовуються виключно на кредитування приватного малого підприємництва з кількістю постійно працюючих не більше 20 осіб. Кредитні проекти мають відповідати вимогам, встановленими ЄБРР для фінансування кредитних проектів.

При консультаційній підтримці IPC (Internationale Projekt Consult) і технічній допомозі TACIS у рамках Програми підтримки малого підприємництва в Україні Приватбанком відкрита Програма мікрокредитування, завдяки якій приватні підприємці, мікро-, малі і середні підприємства можуть одержати позичку, як по кредитних лініях Європейського банку реконструкції і розвитку і Німецько-Українського фонду.

Одним з найактивніших учасників фінансової підтримки приватного сектора в Україні є Міжнародна фінансова корпорація (член Групи Світового банку). Особливо помітний внесок цього інституту у розвиток вітчизняного малого бізнесу має місце в реалізації таких програм як: мала приватизація (через яку було приватизовано абсолютну більшість малих підприємств); приватизація об'єктів незавершеного будівництва; приватизація землі та аграрна реформа; розвиток агробізнесу; масова приватизація (надання допомоги підприємствам, що проходили через сертифікатну приватизацію); корпоративне управління; лізингова реформа.

Серед міжнародних організацій, що активно співпрацюють з Україною у наданні фінансової допомоги малим підприємствам, значне місце належить Агентству США з міжнародного розвитку (USAID), що є незалежним урядовим відомством, яке надає гуманітарну допомогу та сприяє економічному розвитку для просування своїх економічних інтересів за межами США. За допомогою багатогранної програми допомоги USAID відіграє важливу роль в економічних реформах, розвитку бізнесу та інвестиційній активності.

Одним з представників міжнародних суб’єктів підтримки малого підприємництва в Україні є Фонд підтримки підприємництва у нових незалежних державах (WESTERN NIS ENTERPRISE FUND), створений урядом США. Його діяльність спрямована на фінансове забезпечення конкурентноздатності новостворених малих підприємств за рахунок надання капіталу, "ноу-хау", створення системи управлінської інформації, допомоги у комплектуванні персоналу.

Відділ Кредитування малого підприємництва (ВКМП), як частина Western NIS Enterprise Fund, заснований з метою фінансування малих підприємств в Україні. Сьогодні ця структура розглядає проекти, надані підприємствами, які знаходяться на відстані не більше, ніж 200 км від міст Києва, Львова та Харкова. Фінансування надається у розмірі від 10 тис. до 100 тис. дол. США на термін від кількох місяців до трьох років. При цьому не вимагаються жодні офіційні гарантії від страхових компаній або банків, хоча забезпечення заставою є обов'язковим (при цьому вартість і форма застави встановлюються на індивідуальній основі). Графік сплати залежить від потреб і можливостей кожного окремого проекту (наприклад, сільськогосподарські підприємства чи фермери можуть розрахуватися за кредити після збирання та продажу врожаю).

На сьогодні в Україні реалізується Програма кредитування малого підприємництва Фондом Євразія (EURASIA FOUNDATION SMALL BUSINESS LENDING PROGRAM). Головне завдання Фонду – оперативно і гнучко реагувати на потреби організацій у нових незалежних державах, надаючи невеликі гранти. Як правило, Фонд не керує своїми власними програмами, а фінансує проекти, розроблені і представлені претендентами на отримання грантів. Час від часу Фонд ініціює і адмініструє більші за обсягом програми в тих пріоритетних галузях, які найгостріше потребують фінансування. На сьогодні Фонд керує трьома такими програмами: Програмою позик для малого бізнесу, Консорціумом з економічної освіти та досліджень, Фондом підтримки незалежних засобів масової інформації.

Фондом Євразія, який фінансується Агентством США з міжнародного розвитку, розроблено програму позик невеликим виробникам і обслуговуючим підприємствам в економічно кризових областях. Позики надаються підприємствам з кількістю працюючих до 100 чол., діяльність яких зосереджена на виробництві товарів і/чи послуг (за виключенням торгових компаній), а також підприємствам, які на 100% належать українським громадянам. Максимальний розмір позики – 100 тис. дол. США з фіксованою щорічною процентною ставкою 18% і строком погашення не більше 2-х років. Обов’язковими є: наявність гарантії – майнова застава або майнова порука з коефіцієнтом покриття, що дорівнює сумі кредиту, а також власні вкладення компанії в проект.

Підсумовуючи, можна зробити загальний висновок, що загальним недоліком реалізації в Україні різноманітних проектів міжнародної фінансової підтримки малого підприємництва є те, що пільговими кредитами, як правило, користуються загалом незначний контингент підприємців, багато часу забирає експертна оцінка проектів, конкурсний відбір претендентів, адміністративні процедури, що знижує їх кінцеву ефективність. Водночас слід зауважити, що за умови підвищення ефективності процедур освоєння наданих таким чином коштів українські малі підприємства набувають значного шансу для власного зміцнення та закріплення і розширення своїх позицій, у тому чи у іншому сегменті ринку.

 

Питання для самоперевірки

1. Охарактеризуйте сутність фінансової технології малого підприємства.

2. Назвіть основні риси, які можуть бути використані при формуванні системи фінансової підтримки малих підприємств в Україні.

3. У чому полягає основна мета фінансових технологій підтримки малих підприємств?

4. Дайте характеристику основним напрямкам розвитку фінансових технологій підтримки малих підприємств.

5. Наведіть основні функції та види лізингу. У чому полягають його переваги для малих підприємств?

6. Які фактори обмежують розвиток лізингових послуг для малих підприємств в Україні?

7. Поясніть сутність франчайзингу. Проаналізуйте можливість його використання малими підприємствами в Україні.

8. Назвіть основних учасників програм кредитування малих підприємств в Україні.

9. Які вимоги пред’являють міжнародні фінансові організації до малих підприємств України як потенційних позичальників?

10. Які основні програми кредитування малих підприємств діють на сьогодні в Україні?

 


Дата добавления: 2018-06-01; просмотров: 216; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!