Система фінансових категорій, їх зміст.



Фінансова наука: предмет і методи

Фінансова наука вивчає явища та процеси, які здійснюються у державі при створенні й використанні фондів фінансових ресурсів на цілі її економічного та соціального розвитку. Фінанси існують об'єктивно, тому пізнання їх функціонування пов'язано з аналізом, вивченням і точним описанням фактів, що належать до процесів здобування державою і підприємницькими структурами необхідних коштів для втілення своїх цілей.

Предметом фінансової науки є діяльністьдержави, підприємницьких структур, організацій та окремих громадян, що пов'язані зі створенням і використанням фондів фінансових ресурсів. Тобто предметом є фін відносини. Фін відносини – система грош відносин з розподілом, формув і використ централ і децентралізованих ФГК для виконання державою своїх функцій, здійснення процесу відтворення на рівні п-ств і відтворення соцзабезпнасел.

Фінансова наука вивчає явища і процеси, які відбуваються у державі при створенні та використанні ФГК на цілі економічного і соціального розвитку.Метою фінансової науки є пізнання дії об’єктивних економічних законів і закономірностей у сфері фінансів і доведення теоретичних розробок до практичного впровадження.

Під методом вивчення науки розуміють сукупність способів, правил і прийомів, за допомогою яких вивчається дисципліна.

При дослідженні фінансових відносин використовують систему методів:

1) діалектичний, який базується на аналізі, синтезі (поєднанні), індукції, і дедукції, абстракції, аналогії.

2) Економіко статистичні методи: балансовий (рівновага); нормативний (використання фінансових норм і нормативів при плануванні обсягу фінансових ресурсів та їх використання); метод коефіцієнтів; середні величини; індекси;ряди динаміки; кореляція.

Методи економічного моделювання – визначення у формалізованій формі основних економічних зв’язків між економічними показниками, які відображають фінансову ситуацію і процеси.

Фінанси як об’єктивна економічна категорія.

В сучасній економіці фінанси відносяться до найскладніших економічних категорій, на базі яких формуються відносини між усіма суб’єктами економіки.

Фінанси є багатогранною складовою. У фін. теорії немає єдиної думки щодо визначення категорії «фінанси», тому фінанси розглядають і в побутовому і в матеріальному значенні, і з точки зору економічної категорії.

В побутовому значенні «фінанси» - процес побудови доходів, їх використання.

З матеріальної точки зору (за матеріальним змістом) – фінанси – фонди грошових коштів

Як явище фінанси відображають реальний рух грошових потоків.

Фінанси як об’єктивна економічна категорія це система економічних відносин, які склалися у світі з приводу розподілу і перерозподілу частини вартості ВВП і НД та створення централізованих і децентралізованих фондів грошових коштів для задоволення функцій, які покладені на державу для здійснення безперервного процесу виробництва і соціального захисту населення.

Західні економісти під «Фінансами» розуміють сукупність різноманітних прийомів і способів з допомогою яких фірма досягає максимізації прибутку або вартості.

Фінанси виступають об’єктивною економічною категорією з ряду причин:

1)вони забезпечують розподіл ВВП і визначають фінансові потреби держави, підприємств, громадян:

2) забезпечують кругообіг фінансових ресурсів і створюють умови для безперервного процесу відтворення

3)здійснюють розподіл доходів між державою, підприємствами і громадянами та подальший їх перерозподіл.

Ознаки:

1. Фінансові відносини завжди носять грошовий характер, тобто розподіл і перерозподіл продуктів відбувається у грошовій формі;

2. Фінанси носять розподільчий і перерозподільчий характер;

3. Матеріальним втіленням фінансових відносин є ФГК, джерелами формування яких є фінансові ресурси; 4.Тільки за допомогою фінансів створюються різноманітні ФГК.

Фінанси поділяються на ( за складом):

- Централізовані: зведений бюджет України; державні цільові фонди; державний кредит; державне страхування; фінанси державного сектору економіки (фінанси державних підприємств);

- Децентралізовані: фінанси суб’єктів господарювання (фінанси підприємств, організацій, установ); фінанси населення (домогосподарств); фінанси громадських суспільних організацій.

Реальне формування фінанс. ресурсів починається тільки на стадії розподілу, коли вартість реалізована і у складі виручки від реалізації виділяють конкретні форми реалізованої вартості собівартість, податки, прибуток, податок з прибутку, чистий прибуток, соц. фонди. Видима сторона фінансів проявляється у грошових потоках, які рухаються між суб’єктами фінансових відносин. Ці потоки – їх характер і форми, спрямованість і обсяги – виступають предметом практичної діяльності. Прихована сторона фінансів пов’язана з тим, що відображають ті чи інші грошові потоки, а саме – рух вартості створеного у суспільстві валового внутрішнього продукту, тобто обмінні й розподільні відносини.

Функції фінансів .

Функції фінансів – прояв сутності даної категорії в дії або вираження специфічних властивостей фінансів.

Звідси випливає, що фінанси виконують дві функції:

-розподільну – фінанси виступають інструментом розподілу і перерозподілу ВВП, шляхом утворення фондів грошових коштів та використання їх за цільовим призначенням.

Розрізняють три стадіїрозподілу:

1 первинний розподіл

2 перерозподіл

3 вториннийрозподіл.

Первинний розподіл – це розподіл новоствореної вартості й формування первинних доходів субєктів, зайнятих у створенні ВНП. Первинними доходами на цій стадії є: у фізичних осіб – заробітна плата, у юридичних осіб – прибуток, у держави – прибуток державного сектора, що централізується в бюджеті й надходження від державних послуг, ресурсів, угідь, а також непрямі податки.

Перерозподіл полягає у створенні й використанні централізованих фондів. За рівнем централізації вони поділяються на загальнодержавні, відомчі й корпоративні. Загальнодержавні включають бюджет і фондицільового призначення. Відомчі – це фонди, що створюють міністерства і відомства. Корпоративні фонди передбачають централізацію частини доходів структурних підрозділів у корпоративних обєднаннях.

Вторинний розподіл – це другий етап перерозподілу, повязагий з перерозподілом доходів бюджету та державних цільових фондів між регіонами, соціальними верствами населення, галузями економіки, сферами виробництва і окремими підприємствами.

-   Контрольна функція – пов’язана з контролем за розподілом, формуванням, використанням ФГК. Вона обумовлена нормативним характером розподілу вартості ВВП. Контрольну функцію виконують фінансові органи на державному, відомчому рівні і на рівні окремих суб’єктів господарювання.

Основними органами, що здійснюють контроль є мін.фін.України, держ.казначейська служба, держ.фін.служба, державна податкова служба, а також інші не державні фінансові установи.

Основою для здійснення контрольних перевірок є фінансова інформація, а сааме бухгалтерська, статистична і фінансова звітність.

На відміну від інших він охоплює все суспільство: кожний субєкт перевіряє кожного.Оскільки фінансові показники діяльності виступають результативними, то фінансовий контроль є наскрізним – він фактично охоплює всі аспекти діяльності держави, юридичних і фізичних осіб.

 

 

Система фінансових категорій, їх зміст.

Понятійний аппарат фінансової науки охоплює загально економічні та фінансові категорії, які в абстрактно-теоретичній формі характеризують різні сторонни фінансової дійсності.

Фінансові категорії – категорії фінансової науки, які в абстрактній теоретичній формі характеризують важливі сторонни фінансово-економічної діяльності.

Специфіка фінансових категорій полягає в тому, що вони є найбільш фундаментальними поняттями фінансової науки, в основі їх функціонування покладено специфічний вид економічної діяльності, а сааме фінансовіі відносини; ці категорії мають об’єктивний характер; не залежать від конкретних форм їх втілення на практиці.

Вихідними фінансовими категоріями є доходи, видатки і фінансові ресурси.

Доходи як фінансова категорія являє частину фінансових відносин між різними суб’єктами з приводу формування централізованих і децентралізованих фондів.

До них відносять доходи держави, підприємств і громадян.

Основними видами доходів є:

-   Дохід від реалізації продукції;

-   Заробітна плата;

-   Дивіденди;

-   відсотки;

-   Податки;

-   Цільові надходження і т.д.

Доходи розрізняються:

-   За стадіями формування: первинні і вторинні;

-   За методами формування: продуктивні доходи (доходи від первинної діяльності), доходи від продажу і використання майна.

Видатки – фінансова категорія, що характеризує частину фінансових відносин щодо розподілу і використання доходів (амортизація, ЗП, податки, платежі, санкції).

Окремі фінансові категорії одночасно належать до різних груп системи фінансових категорій, але це не змінює їх сутність.

Фінансові ресурси – грошові накопичення і доходи, які створюються в процесі розподілу, перерозподілу та використання ВВП і формуються у відповідних фондах або в нефондовій формі для забезпечення процесу виробництва, задоволення суспільних потреб і виконання фінансових зобов’язань. Видами є: прибуток, амортизаційні відрахування, зарплата, податки, збори, відрахування, платежі, адміністративні штрафи і т. д.

Фінансові ресурси є матеріальними носіями фінансових відносин. Ознаки ФР: 1)виражають відносини власності; 2) перебувають в постійному русі, поновлюються і використовуються; 3) мають їм властиві джерела та методи акумуляції;4) відрізняються за напрямками використання;5) мають специ. склад учасників формування, розподілу та використ.
    Загальними джерелами фінансових рес. на рівні сусп.. виступає ВВП.
Фінансові категорії формують взаємопов’язану цілісну систему, всередині якої склад.відносини логічної ієрархічності та співпідпорядкованості.

 

 

 

 

5.  Взаємозв’язок фінансів і кредиту: спільне та відмінне.

 Кредит – система економ.відносин між позичальником і кредитором з приводу залучення і перерозп.тимчасово вільних коштів на умовах поворотності, платності, забезпечення і цільового характеру. Фінанси і кредит мають однакову економ.природу.При функціонув.і фінансів, і кредиту створ.тавикорист.фонди фінансових ресурсів. Кредит продовжує перерозп.процеси, розпочаті фінансами, ціною і з/п. З одного боку фінанси дають можливість для виникн.кред.відносин , з іншого кредит.ресурси виступають одним із видів фін.рес. під-ства, держ, населення. Фінанси характ.одностороннім і безповоротнім рухом. Кред.відносини передбачають поворотність і платність.

Фінанси Кредит

форма руху вартості

тільки грошова грошова, товарна(прод., тов..роб, посл., ідеї)

напрям руху вартості

односторонній, безповоротній передбач.повернення

Строковість

не визнач. є обов’язковою умовою кредитування

зміна форми власності

обов’язкова не відбув.

Платність

не визнач. сплата %

матеріальне забезпечення

не визнач. є обов’язковою умовою кредитування

 


Дата добавления: 2018-06-27; просмотров: 331; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!