Фінансова надійність страховика



Особливість діяльності страховика визначається своєрідністю страхового процесу, на вході і на виході якого перебувають гроші, які лише тимчасово затримуються у страховика і які сплачуються страхувальником наперед. Зазначена особливість (“плата наперед”) потребує певних гарантій щодо здатності страховика відповідати за свої зобов’язання перед страхувальниками.

Фінансова надійність страховика, яка пов’язана з його тарифною, фінансовою, інвестиційною і перестрахувальною політикою забезпечується:

1) розміром власних коштів;

2) правильно розрахованими тарифними ставками;

3) збалансованим страховим портфелем;

4) величиною та розміщенням страхових резервів;

5) перестрахуванням.

Власні кошти страховика – це статутний фонд, гарантійний фонд, спеціальні та резервні фонди, а також сума перерозподіленого прибутку, вільні резерви – частка власних коштів, яка резервується з метою додаткового забезпечення фінансової надійності. Розміри відповідають умовам Закону “Про страхування”.

Правильний розрахунок тарифних ставок та збалансованість страхового портфеля – це розрахунок реальної ціни ризику з урахуванням збитковості страхової суми на підставі сформованого страхового портфеля та статичних даних про настання страхових подій за кілька років. Відхилення страхової ставки від об’єктивних обґрунтувань може призвести до заниження фінансової надійності страховика та до невиконання ним своїх зобов’язань перед страхувальниками.

Вся поточна і перспективна діяльність страхової організації спирається на страховий портфель, структура якого в кінцевому підсумку визначає фінансову стабільність страхових операцій.

Страховий портфель -сума місячного страхового внеску за діючими договорами довгострокового страхування життя на встановлену дату певної території.

Структура страхового портфеля складається з системи видів та форм страхування. При аналізі страхового портфеля необхідно звертати увагу на його динамічність, що характеризується співвідношенням між договорами, які вже закінчуються, і договорами, які знову укладаються. Компенсація рівноваги портфеля має поширюватись не лише на кількість договорів та обсяг внесків за ними, але й бути узгодженою із страховою сумою, строком страхування і суттєво не відрізнятись від ймовірності збитку, що переважала в попередніх договорах.

Достатність страхових резервів ураховує вид страхування, термін дії договору, рівномірність розподілу ризику.

Розміщення страхових резервівта тимчасових вільних коштів враховує характер розподілу ризику, термін страхування, обсяг акумульованих коштів, необхідність у інвестиційному доході.

Перестрахуваннявраховує вартість об’єкту страхування, незбалансованість страхового портфеля, коливання результатів діяльності страховика з метою передачі частки ризику партнеру власного утримання зобов’язань.

Розмір власного утримання має бути залежним від галузі страхування, характеру ризику, імовірності та можливого максимального розміру збитку, ступеня схильності до ризику, розміру власних коштів страховика, а також від періоду та території покриття ризику.

З метою захисту виконання зобов’язань страховика перед страхувальниками Законом України “Про страхування” передбачається в обов’язковому порядку укладання угоди перестрахування в разі, коли страхова сума за окремим об’єктом перевищує 10% суми сплаченого статутного фонду і сформованих страхових резервів, тобто сума власного утримання ризику Sb.y. має бути менше або дорівнювати:

 

Sb.y. £ (Qс.ф. + Qр)  0,1 £ Sp – Sn                                                  (1)

 

де, Qс.ф. – сума статутного фонду;

Qр – сума сформованих резервів;

Sp – страхова сума конкретного ризику;

Sn – передана на перестрахування частка страхового ризику.

Додержання страховиком перелічених чинників, котрі мають вплив на його фінансову надійність, є певною гарантією для страхувальників, які в обмін на сплачені гроші отримують від страховика запевнення щодо забезпечення страхового захисту.

 


Дата добавления: 2018-05-12; просмотров: 339; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!