Основні завдання та функції інфраструктури аграрного ринку



 


Характеристика основних елементів інфраструктури аграрного ринку

 

Інфраструктура аграрного ринку включає значну кількість підприємств і установ, що виконують обслуговуючі функції, до яких належать елементи торговельно-збутової, транспортної системи, стандартизація, страхування, кредитування, сертифікація, тобто сукупність галузей і підгалузей національної економіки, а також видів економічної діяльності, що надають послуги матеріальному виробництву, забезпечують економічний обіг, надають послуги населенню, створюють умови для охорони і відтворення навколишнього природного середовища.

Складовими інфраструктури аграрного ринку є маркетингова, фінансово-кредитна, інформаційно-консультаційна та агросервісна. Одним із елементів маркетингової інфраструктури є біржі, які відіграють суттєву організаційну роль на ринку. Біржова торгівля сільськогосподарською продукцією здійснюється на товарних біржах, які служать місцем формування ринкових цін, комерційної інформації.

Оптові продовольчі ринки як елемент інфраструктури аграрного ринку і як суб’єкти підприємницької діяльності забезпечують необхідні умови для здійснення купівлі-продажу сільськогосподарської продукції та продуктів її переробки і укладання відповідних торговельних угод. Метою їх створення є прискорення і здешевлення просування товару від товаровиробника до кінцевого споживача, забезпечення рівного доступу всіх товаровиробників та споживачів до ринку. Важливу роль відіграють обслуговуючі кооперативи, які повинні бути представлені на аграрному ринку в усіх складових його інфраструктури з метою успішної реалізації економічних інтересів сільськогосподарських товаровиробників.

Елементами інфраструктури аграрного ринку є виставки-ярмарки, аукціони і тендери, що є періодичними зібраннями торговельних, промислових і сільськогосподарських підприємств, комерсантів, які організовуються переважно для оптового продажу та закупівлі товарів за виставленими зразками.

Товаровиробниками створюються об’єкти роздрібної торгівлі (фірмові магазини, агромагазини), як елементи інфраструктури аграрного ринку, що дозволяє мінімізувати витрати на маркетингові заходи і швидко забезпечити споживачів необхідним товаром.

Важливою складовою інфраструктури аграрного ринку є фінансово-кредитна інфраструктура (комерційні та кооперативні банки, кредитні спілки, агропромислові групи, страхові компанії), де чільне місце займають кредитні спілки, які за своєю суттю є фінансовими кооперативами.

Забезпечення відповідного рівня розвитку інфраструктури аграрного ринку можливо за умови існування інформаційно-консультаційної його складової з використанням потенціалу науково-дослідних установ, вищих навчальних закладів. Розповсюдженням наукової інформації займаються дорадчі служби, які створюють систему інформаційно-консультаційного обслуговування. Невід’ємною частиною інфраструктури аграрного ринку є агросервісна його складова, яка формує послуги з матеріально-технічного забезпечення.

Існування інфраструктури аграрного ринку базується на основі взаємодії інфраструктурних підсистем та їх елементів. Завдяки інтенсивному обміну товарів та інформації в ринкових умовах, спостерігається взаємодія маркетингової, кредитно-фінансової, інформаційно-консультаційної та агросервісної підсистем, що створює умови для ефективного господарювання сільськогосподарських товаровиробників.

 


ТЕМА 4. Державна політика розвитку інфраструктури аграрного ринку

 

1. Сутність державної (регуляторної) політики щодо інфраструктури аграрного ринку.

2. Конкуренція в системі інфраструктури аграрного ринку.

3. Зарубіжний досвід розвитку інфраструктури аграрного ринку.

 

Сутність державної (регуляторної) політики щодо інфраструктури аграрного ринку

 

Розвиток виробництва й конкурентного середовища в аграрному секторі економіки України не можливо досягти без розвитку інфраструктури аграрного ринку. Інфраструктура ринку – сукупність установ, організацій, державних та комерційних підприємств, ринку капіталів та інших ринків. Дослідження показують, що сучасна інфраструктура аграрного ринку, пов'язана зі здійсненням логістичних операцій, ще не здатна задовольнити вимоги розвиненого ринку. Біржі, агроторгові дома і збутові кооперативи поки що не змогли зайняти більш-менш вагоме місце на цьому конкурентному ринку. Їх місце займають переважно або посередники, або регіональні представництва експортних компаній.

З ліквідацією державної системи контрактації сільськогосподарської продукції наявна інфраструктура збуту продукції виявилася неспроможною забезпечити ефективне функціонування аграрного ринку. З'явилося багато комерційних посередницьких структур, які не мали відповідної матеріально-технічної бази і купували продукцію за непрозорими схемами, що спричинило значну тінізацію аграрного ринку. Потрібна була спеціальна ринкова інфраструктура для здійснення прозорих процедур продажу продукції виробниками безпосередньо споживачам, а також розгалужена заготівельно-збутова мережа, зорієнтована на велику кількість продавців і покупців та різних товарних партій продукції.

Для вирішення цієї проблеми в червні 2000 р. Президент України видав Указ “Про першочергові заходи щодо формування і функціонування аграрного ринку”. В Указі було визначено два основні завдання: створення ринкової інфраструктури, форм і механізмів організованої оптової торгівлі та спрямування товаропотоків сільськогосподарської продукції через прозорі процедури аграрного ринку.

В Указі визначені також організаційні заходи щодо створення мережі пунктів заготівлі сільськогосподарської продукції, кредитних спілок, сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів та інших суб'єктів господарювання, що здійснюватимуть переробку і реалізацію сільськогосподарської продукції, забезпечення сільськогосподарських товаровиробників матеріально технічними ресурсами, а також створення в кожному районі торгових домів, оптово-роздрібних магазинів фірмової торгівлі підприємств, що реалізують мінеральні добрива, засоби захисту рослин, паливно-мастильні матеріали, запасні частини для сільськогосподарської та іншої техніки, а також інших заходів, які дуже важливі для сприяння розвитку підприємництва в аграрному секторі економіки України.

Сучасна інфраструктура аграрного ринку в Україні знаходиться в стадії формування відповідно до розвитку аграрних відносин у країні. Характерною особливістю становлення інфраструктури аграрного ринку в сучасних умовах є те, що в ній виникло багато посередницьких структур – партнерів агропідприємств, однак назвати їх інституціями інфраструктури можна лише умовно. Такі посередницькі фірми, як правило, не забезпечують прийнятну ціну для виробників, при цьому маючи на цій посередницькій операції значний зиск, а агровиробники втрачають значну частину прибутку. Тому їх зусилля повинні бути спрямовані на встановлення взаємовигідних зв’язків із суб'єктами інфраструктури організованого аграрного ринку та покупцями, що дозволить забезпечити максимальну ціну реалізації продукції з одного боку, й прийнятну ціну для споживачів аграрної продукції – з іншого.

Сучасна інфраструктура аграрного ринку в Україні знаходиться в стадії формування відповідно до розвитку аграрних відносин у країні. Характерною особливістю становлення інфраструктури аграрного ринку в сучасних умовах є те, що в ній виникло багато посередницьких структур – партнерів агропідприємств, однак назвати їх інституціями інфраструктури можна лише умовно. Такі посередницькі фірми, як правило, не забезпечують прийнятну ціну для виробників, при цьому маючи на цій посередницькій операції значний зиск, а агровиробники втрачають значну частину прибутку. Тому їх зусилля повинні бути спрямовані на встановлення взаємовигідних зв'язків із суб'єктами інфраструктури організованого аграрного ринку та покупцями, що дозволить забезпечити максимальну ціну реалізації продукції з одного боку, й прийнятну ціну для споживачів аграрної продукції – з іншого.

Формування ринкової інфраструктури в АПК України відбувається повільними темпами. Йдеться про створення та забезпечення умов для ефективного функціонування достатньої кількості аграрних бірж, оптових ринків, аграрних палат, агроторгових домів, магазинів, аукціонних торгів племінною та продуктивною худобою, системи цінового моніторингу, торгово-кредитних компаній та інших елементів інфраструктури аграрного ринку.

Важлива роль в організації аграрного ринку належить інституціям ринкової інфраструктури, які покликані виконувати функцію генераторів ринкових цін: біржам, торговим домам, аукціонам, фірмовим магазинам тощо. Ринкова інфраструктура повинна генерувати цінові сигнали як результат взаємодії попиту та пропозиції. Чим точніше ціни відображають взаємодію, попиту та пропозиції, тим точнішими будуть і управлінські рішення що їх приймають суб'єкти ринкових відносин та органи державного регулювання.

Однією з необхідних складових прозорості взаємовідносин на ринку товарів і послуг та розвитку аграрного ринку зокрема є біржова торгівля. Нині в Україні діє ЗО агропромислових бірж, акредитованих для обслуговування процесу купівлі-продажу агропромислової продукції для внутрішніх загальнодержавних та регіональних потреб, а також для укладання зовнішньоекономічних контрактів (табл. 4.1).

 

Таблиця 4.1


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 494; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!