Незаконне позбавлення волі або викрадення людини (Стаття 146 КК).



Безпосередній об’єкт викрадення людини – фізична свобода конкретної особи. Додатковим об’єктом можуть виступати безпека життя, здоров’я особи, відносини власності та ін.

Об’єктивна сторона злочину виражається у таємному або відкритому викраденні людини, тобто у вилученні проти її волі з місця перебування (проживання, роботи, навчання, відпочинку та ін.) та переміщення в інше місце, визначене викрадачем, наприклад, в інший будинок, гараж, підвал, де особа утримується в неволі.

Викрадення може бути здійснене шляхом обману, коли потерпілий сам йде з викрадачем в те місце, де буде згодом примусово утримуватись в майбутньому, не підозрюючи про це.

Незаконне позбавлення волі може виражатися у вчиненні дій, які полягають в реальному позбавленні або обмеженні особистої волі потерпілого, не пов’язаному з його викраденням. Потерпіла особа незаконно, в примусовому порядку, поза її волею утримується в тому місці, де вона сама до цього добровільно знаходилася, особу позбавляють можливості пересуватись за власним розсудом. Наприклад, людину закривають в його ж будинку, квартирі, в кабінеті, в підвалі тощо.

Певну складність представляють випадки, коли потерпілого не ізолюють, і він нібито не позбавлений можливості пересування на власний розсуд, однак не робить цього через висловлені йому погрози вбивством, заподіянням шкоди здоров’ю. Таку заборону під погрозою вбивством також слід вважати незаконним позбавленням волі.

Якщо особа позбавлена волі з її згоди, але в майбутньому утримується проти її волі, то винний повинен нести відповідальність за незаконне позбавлення волі.

Згода потерпілого на його переміщення в інше місце, про що не знають зацікавлені в його звільненні особи, не утворює складу даного злочину.

Випадки викрадення одним з батьків, усиновителем (в тому числі і позбавленими батьківських прав) власної дитини у другого з батьків або інших осіб, яким дитина передана в установленому законом порядку на виховання, а також викрадення дитини близькими родичами (рідними, усиновителями, опікунами, піклувальниками, братом, сестрою, дідом, бабою), якщо ці дії вчиняються в інтересах дитини, в тому числі і хибно зрозумілих цими особами, не утворюють складу злочину, передбаченого ст. 146 КК.

Утримання чужої малолітньої дитини (наприклад такої, що заблукала), відмова повернути її батькам чи рідним слід також розглядати як позбавлення її волі.

Відповідальність виключається у випадках, коли батьки здійснюють примусово-виховні заходи по відношенню до своїх неповнолітніх дітей.

У випадку, якщо після викрадення потерпіла особа незаконно позбавляється волі, вчинене не утворює сукупності та повторності злочинів. Злочинні діяння підлягають кваліфікації за відповідною частиною ст. 146 з вказівкою на обидві форми даного злочину.

Злочин вважаєтьсязакінченим з моменту фактичного вилучення особи та початку її примусового утримання. Час, протягом якого утримується особа (година, доба, місяць і т.д.) – конкретний термін перебування потерпілого в такому стані - значення не має. Суб’єктивна сторона злочину, передбаченого ч. 1 ст. 146 КК, характеризується прямим умислом: винний усвідомлює незаконність своїх діянь як викрадення людини чи протиправного позбавлення її волі і бажає їх вчинити.

Суб’єктом злочину є будь-яка фізична особа, яка досягла 16-річного віку. Якщо зазначені в ст. 146 діяння вчинила службова особа з використанням влади або службових повноважень, вона підлягає відповідальності за статтями 365, 371, 375 та 424 КК.

Так, завідомо незаконні затримання, привід, арешт, вчинені працівниками органів дізнання, слідчими та прокурорами, як і завідомо незаконне тримання під вартою службовими особами установ попереднього ув’язнення, підлягає кваліфікації за відповідними частинами ст. 371 КК.

Винесення суддею (суддями) завідомо неправосудного вироку про покарання у вигляді позбавлення волі, ухвали (постанови) із призначенням запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, про направлення неповнолітнього до спеціальної навчально-виховної установи для неповнолітніх, завідомо неправосудної постанови про накладення адміністративного стягнення у вигляді арешту повинно кваліфікуватись за ст. 375.

Незаконне позбавлення волі або викрадення людини при обтяжуючих обставинах за частиною 2 статті 146 має місце при вчиненні таких діянь:

1) щодо малолітнього:

2) з корисливих мотивів;

3) щодо двох або більше осіб;

4) за попередньою змовою групою осіб;

5) способом, небезпечним для життя чи здоров’я потерпілого;

6) якщо воно супроводжується заподіянню потерпілому фізичних страждань;

7) із застосуванням зброї;

8) здійснюване протягом тривалого часу.

Викрадення чи позбавлення волі малолітньогопередбачає вчинення злочину щодо особи, яка на момент скоєння діяння не досягла віку 14 років.

Дії винного кваліфікуються за ч. 2 ст. 146 за умови, якщо він: 1) достовірно знав про малолітній вік потерпілого; 2) точно не знав про вік дитини, але свідомо допускав, що та є малолітньою; 3) не передбачав, що дитині ще не виповнилося 14 років, хоча за обставин конкретного діяння повинен був і міг це передбачити.

Вчинення даного злочину з корисливих мотивів має місце тоді, коли винна особа при вчиненні таких діянь прагне досягти будь-якої матеріальної вигоди для себе особисто або для інших осіб.

Зокрема, до даної категорії злочинів відносяться діяння винних осіб, які мають на меті: 1) заволодіти майном потерпілого чи інших осіб; 2) одержати вигоди майнового характеру (набути певні майнові права, створити чи зберегти можливість фактичного користування чи розпорядження майном завдяки позбавленню такої можливості власника чи володільця майна, які позбавлені таких прав через їх викрадення та послідуючу примусову ізоляцію – позбавлення волі.

Позбавлення матеріальних витрат (не повертати борг, звільнитися від виконання обов’язків майнового характеру) шляхом позбавлення потерпілого реальної можливості захистити свої права шляхом викрадення особи або позбавлення її волі також повинно кваліфікуватись як вчинене з корисливих мотивів.

Викрадення людини або позбавлення волі з корисливих мотивів необхідно відрізняти від захоплення заручників з тих же мотивів. При захопленні заручників винний зацікавлений в широкому розголосі своїх вимог (як правило, місце утримання заручників не приховується, погрози щодо них виголошуються публічно з демонстрацією агресивності по відношенню до захоплених осіб). У випадках викрадення людини чи позбавленні її волі вимога про викуп пред’являється вузькому колу осіб, місце утримання викрадених осіб тримається в таємниці (однією з умов звільнення потерпілих нерідко є вимога до їх рідних, близьких утриматися від звернення до правоохоронних органів).

У випадках, коли викрадення людини або позбавлення її волі супроводжується одночасними вимогами щодо передачі майна чи права на майно, дії винного кваліфікуються за сукупністю злочинів ч. 2 ст. 146 та відповідними частинами ст. 189 чи 355.

Підлягає кваліфікації за сукупністю злочинів і викрадення людини з метою її послідуючого продажу або іншої оплатної передачі: ч. 2 ст. 146 та ст. 149.

Викрадення або позбавлення волі двох або більше осіб передбачає заволодіння та послідуюче утримання двох або більше потерпілих одночасно або при незначному проміжку у часі, якщо дії щодо декількох осіб об’єднані єдиним умислом на це.

Аналізовані склади злочинів не містять кваліфікуючої ознаки діяння, вчиненого повторно. Тому у випадках послідовного викрадення двох або більше осіб при виникненні самостійного конкретизованого умислу щодо кожного потерпілого вчинене кваліфікується як одиничні злочини з посиланням на відповідні частини ст. 146 КК.

Діяння визнається вчиненим за попередньою змовою групою осіб тоді, коли в ньому приймали участь не менше двох виконавців, які домовились про вчинення злочину і кожен із співвиконавців вчинили хоча б одне з діянь, які утворюють об’єктивну сторону.

При цьому, виконавцем злочину визнається особа, яка безпосередньо або опосередковано приймала участь у викраденні людини, а також утримувала потерпілого в певному місці, забезпечувала продуктами харчування, надавала послуги по побутовому обслуговуванню навіть епізодично, а не постійно.

Дії особи, яка не приймала участі у безпосередньому утриманні позбавленої волі людини, а лише надала певне приміщення для цього чи обладнала його, кваліфікуються як пособництво у незаконному позбавленні волі за ч. 5 ст. 27, ст. 146.

Незаконне позбавлення волі чи викрадення людини способом, небезпечним для життя чи здоров’я потерпілого, означає дії, які реально створювали небезпеку настання смерті потерпілого, загрозу заподіяння йому тяжких, середньої тяжкості чи легких тілесних ушкоджень з короткочасним розладом здоров’я, загрозу заподіяння іншої шкоди його здоров’ю.

Зокрема, таким способом може бути визнане застосування наркотичних засобів, психотропних речовин, лікарських препаратів, отрути та інших сильнодіючих речовин, електрошоку для приведення потерпілого до безпорадного стану, полегшення його захоплення з метою його викрадення чи послідуючого позбавлення волі.

Небезпечним для життя чи здоров’я особи може бути визнане утримання особи, незаконно позбавленої волі, в умовах та місцях ізоляції, завідомо непридатних та небезпечних для здоров’я людини (в підземних приміщеннях, трюмах кораблів, багажних відділеннях транспортних засобів) тощо.

Способом, небезпечним для життя та здоров’я особи, охоплюється і заподіяння легких тілесних ушкоджень, що спричинило короткочасний розлад здоров’я або незначну втрату працездатності, середньої тяжкості тілесних ушкоджень.

Не потребує додаткової кваліфікації, так як охоплюється поняттям способу, небезпечного для життя особи, погроза вбивством потерпілого чи його рідних та близьких, яка застосовується як спосіб психологічного впливу на особу з метою подолання або недопущення опору з його боку для полегшення захоплення потерпілого.

Діяння, які супроводжувались заподіянням потерпілому фізичних страждань, проявляються у таких способах викрадення особи чи умовах його незаконного позбавлення волі, які завдавали особі особливих негативних фізичних чи фізіологічних відчуттів: сильний фізичний біль, що відчуває потерпілий внаслідок побоїв, мордування, катування, утримання потерпілого в умовах, непридатних або непристосованих для перебування людини (висока або низька температура в приміщенні, нестача повітря, освітлення, позбавлення їжі, води, сну, засобів гігієни, вплив різких та голосних звуків, відсутність умов для нормального задоволення природних потреб людського організму тощо).

Незаконне позбавлення волі або викрадення людини із застосуванням зброїпередбачає використання будь-якого виду вогнепальної або холодної зброї для фізичного впливу на потерпілого (заподіяння тілесних ушкоджень, іншої шкоди здоров’ю) або психічного впливу на особу (погроза застосування зброї, яка створювала реальну небезпеку для життя та здоров’я особи, демонстрація оголеної або приведеної до бойової готовності зброї або її оголення).

Вчинення діяння тривалий час характеризує незаконне позбавлення волі протягом певного часового періоду, коли час реальної ізоляції та фактичне обмеження вільного пересування особи триває не менш ніж декілька тижнів.

Умови тримання потерпілого, місце та способи його утримання, як і інші конкретні обставини справи не являються визначальними при тривалості часу, однак повинні бути враховані при кваліфікації скоєного діяння.

Кваліфікуюча ознака тривалого часу вчинення діяння може стосуватись лише незаконного позбавлення волі особи, так як інша форма розглядуваного злочину – викрадення людини – не являється триваючим злочином.

Частина 3 ст. 146 передбачає особливо кваліфіковані види злочину – це незаконне позбавлення волі або викрадення людини: 1) вчинене організованою групою; 2) що спричинило тяжкі наслідки.

Кваліфікація даного злочину як вчиненого організованою групою не має відмінностей від інших діянь при наявності аналізованої кваліфікуючої ознаки, тому не вимагає самостійного коментування.

Як незаконне позбавлення волі або викрадення людини, що спричинило тяжкі наслідки, кваліфікуються діяння у разі настання смерті потерпілого, заподіяння йому тяжких тілесних ушкоджень.

Психічне ставлення винного до смерті може бути як умисним, так і необережним. Під заподіянням смерті потерпілого через необережність розуміються випадки, коли винний вибрав такий спосіб викрадення чи позбавлення волі, при якому через легковажність чи недбалість настала смерть потерпілого. Наприклад, потерпілий утримувався в приміщенні, непридатному для людського організму і через погану вентиляцію задихнулася чи замерз через вплив наднизької температури.

Заподіяння смерті або тяжких тілесних ушкоджень потерпілому через необережність повністю охоплюється змістом поняття „тяжкі наслідки” і не вимагає додаткової кваліфікації за відповідними статтями КК.

Під тяжкими наслідками розуміються, зокрема, самогубство викраденого чи позбавленого волі, заподіяння тяжких тілесних ушкоджень, що спричинило втрату органу або його функцій, психічну хворобу або інший розлад здоров’я, поєднаний зі стійкою втратою працездатності не менш як на одну третину, або переривання вагітності.

Завдання під час його викрадення чи в період незаконного позбавлення волі умисного тілесного ушкодження, небезпечного для життя в момент заподіяння, охоплюється поняттям „діяння, вчиненого способом, небезпечним для життя чи здоров’я потерпілого” і у випадку відсутності інших кваліфікуючих та особливо кваліфікуючих ознак повинно кваліфікуватись за ч. 2 ст. 146.

Умисне заподіяння смерті потерпілому чи умисне тяжке тілесне ушкодження при обтяжуючих обставинах складом злочину, передбаченого ч. 3 ст. 146, не охоплюється, виходить за межі поняття тяжкі наслідки і повинно кваліфікуватись за сукупністю злочинів: за ч. 1 ст. 115 чи за відповідними пунктами ч. 2 ст. 115 або за ч. 2 ст. 121 як тяжке тілесне ушкодження, що спричинило смерть потерпілого.

Підлягають кваліфікації за сукупністю злочинів і випадки незаконного позбавлення волі чи викрадення людини із заподіянням потерпілому тяжких тілесних ушкоджень, вчинених способом, що має характер особливого мучення, або вчинене групою осіб, а також з метою залякування потерпілого або інших осіб, або вчинене на замовлення за сукупністю злочинів: за ч. 3 ст. 146 та ч. 2 ст. 121, так як злочин, передбачений ч. 2 ст. 121 має підвищену порівняно з санкцією ч. 3 ст. 146 нижчу межу покарання, а тому є більш тяжким насильницьким злочином.


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 660; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!