Гносеологічні передумови науки



Під гносеологічними передумовами розуміють спрощення, огрублення, ідеалізації дійсності, що відображається, які приймаються тією або іншою наукою на певній стадії її розвитку при її побудові, обґрунтуванні і застосуванні. Жодна наука не в змозі відобразити світ у всій повноті його зв'язків і відносин. Кожна наука зі всього різноманіття цих зв'язків вибирає тільки одну сторону дійсності, вивченням якої займається у подальшому. При цьому вся решта сторін дійсності вважається неістотною для даної науки. Чим більше сторін дійсності, тим більший ступінь її огрублення, спрощення, тим сильнішими є гносеологічні передумови, прийняті даною наукою.

Дуже важливо розуміти, що не можна абсолютизувати гносеологічні передумови. У, як правило, плавному розвитку науки їх абсолютизація не дуже помітна і не дуже заважає. Але коли настає етап революції у науці, з'являються нові теорії, які вимагають абсолютно нових гносеологічних передумов, часто несумісних із гносеологічними передумовами старих теорій.

Це ж свідчить і про те, що немає абсолютної істини. Істинність завжди залежить від гносеологічних передумов, які не є раз і назавжди даними і незмінними.

Як приклад, розглянемо сучасну фізику, для якої є правильними нові принципи, що докорінно відрізняються від класичних: принцип скінченності швидкості поширення фізичних взаємодій, що не перевищує швидкість світла у вакуумі, принцип взаємозв'язку найбільш загальних фізичних властивостей (простору, часу, тяжіння і т. ін.), принципи відносності логічних основ теорій. Ці принципи ґрунтуються на якісно інших гносеологічних передумовах, ніж старі принципи, з ними вони логічно несумісні. У цьому випадку не можна стверджувати, що якщо істинні нові принципи, то старі помилкові, і навпаки. При різних гносеологічних передумовах можуть бути істинними і старі, і нові принципи одночасно, але сфери застосування цих принципів будуть різні. Така ситуація, наприклад, має місце в природознавстві, завдяки чому істинні як старі теорії (наприклад, класична механіка), так і нові (наприклад, релятивістська механіка, квантова механіка і т. ін.).

 

Класифікація наукових теорій

Досліджуючи питання про суть і походження наукових теорій, необхідно звернути увагу на їх класифікацію. Вчені-наукознавці звичайно виділяють три типи наукових теорій.

До першого типу теорій відносять описові (емпіричні) теорії — еволюційна теорія Ч.Дарвіна, фізіологічна теорія І.Павлова та ін. На підставі численних дослідних (емпіричних) даних ці теорії описують певну групу об'єктів і явищ. На основі цих емпіричних даних формулюються загальні закони, які стають базою теорії.

Другий тип наукових теорій складають математизовані наукові теорії, що використовують апарат і моделі математики. У математичній моделі конструюється особливий ідеальний об'єкт, що заміщає і представляє деякий реальний об'єкт. До цього типу теорій відносять логічні теорії, теорії з області теоретичної фізики. Як правило, ці теорії ґрунтуються на аксіоматичному методі – наявності ряду базових аксіом (принципів, що приймаються без доказів), з яких виводиться вся решта положень теорії. Часто до початкових аксіом, які відповідають ознакам очевидності, несуперечності, додається якась гіпотеза, підведена до рангу аксіоми. Така теорія повинна бути перевірена на практиці.

Третій тип — дедуктивні теоретичні системи. До їх побудови привела необхідність математичного обґрунтування. Першою дедуктивною теорією були «Начала» Евкліда, побудовані за допомогою аксіоматичного методу. Вихідна теоретична основа таких теорій формулюється на їх початку, а потім в теорію включаються лише ті твердження, які можуть бути одержані логічно з цієї основи. Всі логічні засоби, що використані в цих теоріях, строго фіксуються, і доведення теорії будуються відповідно до цих засобів.

Зміст і особливості кожного типу наукової теорії переконують нас у тому, що виникнення наукових теорій нерозривно пов'язане із процесами ідеалізації і абстрагування, які, у свою чергу, породжують наукові терміни-поняття.

 


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 403; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!