Аналіз кредитоспроможності підприємств



При вивченні цієї теми студенти повинні:

- отримати уявлення про те, які показники використовують у процесі аналізу кредитоспроможності підприємства;

- опрацювати літературні джерела та оволодіти методами аналізу та способами зниження ризику підприємства;

- навчитись проводити обчислення фінансових показників та розуміти їх економічну сутність.

Ключові слова:кредитоспроможність,ризик, підприємницький ризик, виробничий ризик, комерційний ризик, фінансовий ризик, область ризику, самострахування, хеджирування.

 

9.1. Сутність кредитоспроможності і класифікація ризиків

9.2. Схема аналізу ризику

    9.3. Методи аналізу ризику

    9.4. Способи зниження ризику

 

Сутність кредитоспроможності і класифікація ризиків

Аналіз фінансового стану підприємства припускає вивчення також питання щодо його кредитоспроможності, тому що банк не видасть кредити, якщо не буде певен, що гроші повернуться вчасно. Кредитоспроможність підприємства характеризується своєчасністю при розрахунках по раніше отриманих кредитах, поточним фінансовим станом і можливістю при необхідності мобілізувати кошти з різноманітних джерел.

Банк, перш ніж надати кредит, вивчає умови, яким повинно відповідати підприємство. Основні з них:

1. Вагомість підприємства. Вона характеризується своєчасністю розрахунків по раніше отриманих кредитах, якістю звітів, що надаються, відповідальністю і компетентністю керівництва.

2. Можливість підприємства випускати конкурентоспроможну продукцію.

3. Доходи підприємства. Оцінка прибутку, що одержується банком, пов'язується зі ступенем ризику при кредитуванні підприємства. Банк оцінює розмір одержаного підприємством прибутку з точки зору можливості сплатити банку відсотки при здійсненні нормальної фінансової діяльності.

4. Сума кредитів. Це вивчення здійснюється виходячи з проведення підприємством заходів з ліквідності балансу, співвідношення між власними і позиченими коштами.

5. Мета використання одержаних ресурсів.

6. Погашення кредиту - вивчення здійснюється шляхом аналізу повернення кредиту за рахунок реалізації матеріальних цінностей, надання гарантій і використання заставного права.

7. Забезпеченість кредиту, тобто вивчення статусу і положення з точки зору прав банку брати в заставу видану позичку активу позичальника, включаючи цінні папери.

Аналіз фінансового стану підприємства припускає вивчення відповідності його фінансової діяльності всім вимогам банку, які необхідні для видачі кредиту.

Поняття кредитоспроможності тісно зв'язано з фактором ризику, вплив якого на діяльність підприємства різко підсилюється в ринковій економіці. Ризик відноситься до можливості настання якої-небудь несприятливої події. Підризиком прийнято розуміти імовірність (погрозу) втрати підприємством частини своїх ресурсів, недоодержання доходів чи появи додаткових витрат у результаті здійснення діяльності.

Підприємницький ризик — це ризик діяльності компанії, обумовлений характером бізнесу. Бізнес неможливий без ризику. Деякі види ризику можна перенести на страхові компанії, уклавши відповідні договори. Однак значна частина ризику (помилки менеджерів, зміни цін, попиту, неправильно обраний проект і т.д.) цілком лягає на підприємців. Розширення діяльності також припускає ризик. До основних видів підприємницького ризику можна віднести виробничий, комерційний і фінансовий (кредитний) ризики.

Виробничий ризик — це ризик, зв'язаний з виробництвом продукції, послуг, зі здійсненням будь-яких видів виробничої діяльності. Причини виникнення виробничого ризику: можливе зниження передбачуваних обсягів виробництва, ріст матеріальних витрат, невдоволення працівників, помилки менеджерів, сплата підвищених відрахувань і податків.

Комерційний ризик виникає в процесі реалізації товарів і послуг, вироблених чи закуплених підприємцем. Причини комерційного ризику: зниження обсягу реалізації продукції, підвищення закупівельної ціни матеріальних ресурсів, непередбачене зниження обсягу закупівель, підвищення витрат обігу, економічні коливання і зміни смаку клієнтів, дії конкурентів.

Фінансовий (кредитний) ризик виникає в сфері відносин підприємства з банками й іншими фінансовими інститутами. Причини фінансового ризику: висока величина співвідношення позикових і власних коштів, залежність від кредиторів, пасивність капіталів, одночасне розміщення великих коштів в одному проекті.

В економічній літературі виділяють також інвестиційний ризик, що виникає зі знецінюванням інвестиційно-фінансового портфеля,ринковий ризик, зв'язаний з можливим коливанням ринкових процентних ставок валют.

З позиції системного підходу ризики можна розділити на дві групи — систематичні і несистематичні (спеціальні).

Донесистематичних ризиків відносять усі види ризиків, зв'язані з конкретною інвестицією (проектом, цінним папером і ін.) Причини його виникнення індивідуальні для фірми: виконання постачальниками своїх зобов'язань (ризик придбання), поводження покупців (ризик реалізації продукції), вплив конкуренції, одержання чи утрата великих контрактів і ін.

Систематичні ризики характерні для усіх видів інвестицій і визначаються станом ринку в цілому, можливими змінами макроекономічного характеру. Причини його виникнення: інфляція, економічний спад, висока ставка відсотка, військово-політичні конфлікти й ін.

При аналізі ризику доцільно використовувати поняття «область ризику», тобто деякої зони загальних утрат ринку, у границях якої втрати не перевищують граничного значення встановленого рівня ризику.

В умовах ринкової економіки можна виділитип'ять основних областей ризику діяльності будь-якої фірми.

Безризикова область - при здійсненні операції фірма нічим не ризикує, відсутні які-небудь утрати, фірма одержує, як мінімум, розрахунковий прибуток. Теоретично при виконанні проекту прибуток фірми не обмежений.

Область мінімального ризику — у результаті діяльності фірма ризикує частиною чи усією величиною чистого прибутку.

Область підвищеного ризику - фірма ризикує тим, що в гіршому випадку зробить покриття усіх витрат, а в кращому - дістане прибуток набагато менше розрахункового рівня.У цій області можлива виробнича діяльність за рахунок короткострокових кредитів.

Область критичного ризику — фірма ризикує втратити не тільки прибуток, але і недоодержати передбачуваний виторг і витрати буде відшкодовувати за свій рахунок.

Область неприпустимого (катастрофічного) ризику — діяльність фірми приводить до банкрутства, втрати інвестицій.

При аналізі ризику варто виявити його джерела і причини. По джерелу виникнення розрізняють ризик: власне господарський; зв'язаний з особистістю людини; обумовлений природними факторами. Через виникнення виділяють ризик, що є наслідком: невизначеності майбутнього; непередбачуваності поводження партнера; недоліку інформації.

В усіх випадках ризик так чи інакше зв'язаний зі станом інформаційної забезпеченості рішення.

Аналіз ризиків можна підрозділити на два взаємодоповнюючих один одного види: якісний і кількісний.

Якісний аналіз ризику може бути порівняно простим. Його головна задача полягає у визначенні факторів ризику, етапів і робіт, при виконанні яких ризик виникає, тобто потрібно установити потенційні області ризику, після чого визначити всі можливі ризики.

Усі фактори, що впливають на ступінь ризику, можна підрозділити на об'єктивні і суб'єктивні. До об'єктивних відносяться фактори, що не залежать безпосередньо від самої фірми: інфляція, конкуренція, політичні й економічні кризи, екологія, мита і т.д. Суб'єктивні фактори характеризують безпосередньо дану фірму: виробничий потенціал, кадровий склад, господарські зв'язки, фінансовий стан.

Кількісний аналіз ризику - це чисельне визначення розмірів окремих ризиків і ризику проекту в цілому, одержані різними методами.

 

Блок-схема аналізу ризику

Призначення аналізу ризику полягає в тому, щоб одержати необхідні дані для прийняття рішень про доцільність участі в проекті й оцінити наслідки. Послідовність проведення аналізу ризику показана на схемі.

 

 

1

Виявлення внутрішніх і зовнішніх факторів, що збільшують і зменшують конкретний вид ризику


Дата добавления: 2018-05-01; просмотров: 250; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!