Адміністративно-правові відносини, їхні особливості та структура



Адміністративно-правові відносини - це результат впливу адміністративно-правових норм на поведінку суб'єктів адміністративного права, внаслідок якого між ними виникають правові зв'язки.

Особливості адміністративно-правових відносин:

Одна зі сторін обов'язково виступає від імені держави (орган державного управління, посадова особа, громадська організація, наділена державно-владними повноваженнями).

Переважно нерівноправність сторін (відносини відбуваються за принципом «влада - підпорядкування»).

Можуть виникати без згоди (бажання) іншої сторони Ця особливість полягає в тому, що на відміну від цивільно-правових відносин, що відбуваються за згодою та бажанням двох сторін, в адміністративному праві має місце інша ситуація

Виниклі суперечки можуть вирішуватись як в адміністративному, так і в судовому

---Структура адміністративно-правових відносин

Суб'єкт адміністративно-правових відносин - учасник адміністративно-правових відносин, який має конкретні права та обов'язки. Суб'єктами адміністративно-правових відносин можуть бути:

органи виконавчої влади;

органи місцевого самоврядування;

громадяни України;

іноземні громадяни та особи без громадянства;

Об'єднання громадян тощо.

Об'єкт адміністративно-правових відносин - те, заради чого виникають правовідносини, це - матеріальні, духовні та інші соціальні цінності.

Зміст адміністративно-правових відносин - сукупність юридичних прав та обов'язків суб'єктів правовідносин. Юридичні права - міра дозволеної поведінки, що визначається державою. Юридичні обов'язки - міра необхідної поведінки, яка забезпечується державою.

Суб'єкт адміністративного права - це особа, яка має певні права та обов'язки, сформульовані в нормах адміністратив ного права, і може вступати в адміністративно-правові відно сини. Слід нагадати про обставину, що вже відзначалася в характеристиці механізму адміністративно-правового регулювання суспільних відносин: суб'єкт адміністративного права являє со бою загальну категорію, яка характеризує осіб, що відповідають вимогам гіпотези норми адміністративного права, тоді як суб'єкт адміністративно-правових відносин завжди конкретно визначе ний, він уже фактично вступив у певні адміністративно-правові відносини.--- Адміністративна правоздатність - здатність суб'єкта адміністративного права мати права та обов'язки. Говорячи про громадян, зазначмо, що вона виникає з народженням громадянина та припиняється з його смертю. Своєю чергою, в основної маси юридичних осіб адміністративна правоздатність виникає від мо менту державної реєстрації, а припиняється від моменту ліквідації.--------Адміністративна дієздатність - здатність суб'єкта адмі ністративного права своїми діями реалізовувати надані йому права і виконувати покладені на нього обов'язки. Важливо зазначити, що на відміну від правоздатності (яка виникає зразу і в повному обся зі), набуття та обсяг адміністративної дієздатності у громадян за лежать від ряду об'єктивних та суб'єктивних факторів. На її про яви впливають такі чинники:--а) вік; громадяни, які досягли 7-річного віку, мають право на вступ до загальноосвітньої школи, з досягненням 16-річного віку -на притягнення до адміністративної відповідальності, і т. ін.;б) стать, громадяни чоловічої статі повинні відбути військову службу,в) стан здоров'я, документально підтверджений незадовільний стан здоров'я є приводом для звільнення з військової служби,

Наявність громадянства України значною мірою впливає на людину як суб'єкта адміністративного права Йдеться передовсім про правову природу такого явища, як громадянство Перш за все дамо визначення Громадянство України - це правовий зв'язок між фізичною особою та Україною, що знаходить вияв у їхніх вза ємних правах та обов'язках Своєю чергою, громадянин Украї ни - це особа, яка набула громадянство України в порядку, перед баченому законами України та міжнародними договорами Украї ни Громадяни України є найбільшим за кількістю видом суб'єктів адміністративного права Правовий зв'язок між державою та її громадянином обумовлює особливості адміністративно-правового статусу громадянина України---------Іноземних громадян стосовно перебування на території України доцільно поділити на три групи.1Постійно проживають в Україні.2Тимчасово перебувають на території України.3Проїжджають через територію України транзитом.----В основі міжнародної політики та міждержавних стосунків України лежить принцип вільного в'їзду та виїзду з України осіб, що здійснюють це на законній підставі. Проте є певні винятки, на явність яких пов'язана з пріоритетом національних інтересів, необ хідністю забезпечити реалізацію прав, свобод і законних інтересів громадян України, намаганням мінімізувати можливість виникнен ня правопорушень із боку іноземців і осіб без громадянства та по требою розгляду (розслідування) вчиненого правопорушення.

Вирізнення саме такої групи суб'єктів адміністративного права ґрунтується передовсім на стосунку до держави. У вказаній групі представлені Президент України, органи виконавчої влади, інші дер жавні органи та організації. Всі вони значною мірою пов'язані з дер жавою (представляють її, утворюються нею тощо). З погляду мето дологічної доцільності необхідно окремо розглянути особливості адміністративно-правових статусів зазначених у цій групі суб'єктів. Тож слід зазначити, що повноваження законодавчої влади представлені лише у Верховної Ради України, а судової - лише всередині судової системи. Виконавча влада здійснюється в Україні системою органів виконавчої влади, до якої входять Кабі нет Міністрів України (вищий орган), міністерства, державні комі тети (державні служби), обласні та районні державні адміністрації тощо.-------------- Організація державного управління та реалізація виконавчої влади в державі свідчать про те, що існує низка державних орга нів та організацій, які не належать до органів виконавчої влади, однак мають певні владні повноваження у сфері державного управління. Виходячи з представленої раніше класифікації вони належать до колективних державних суб'єктів адміністративного права.З-поміж зазначених органів доцільно вказати такі:Верховна Рада України;-6Рада національної безпеки та оборони України;5-Центральна виборча комісія;4-Прокуратура України;3-Пенсійний фонд України;2-Національний банк України;1-Рахункова палата та ін.Певні органи та організації, що представлені серед колектив них державних суб'єктів адміністративного права, самостійно реа лізують свої повноваження у сфері державного управління (Про куратура України, Національний банк України тощо), інші - за допомоги своїх апаратів (наприклад, Верховна Рада України — за допомоги Апарату Верховної Ради України). Для прикладу зупи німося на повноваженнях Центральної виборчої комісії та Проку ратури України, котрі свідчать про можливість віднесення їх до суб'єктів адміністративного права.

14) Виходячи з наведеної раніше класифікації суб'єктів адмініст ративного права серед колективних недержавних необхідно роз різняти:1органи місцевого самоврядування;2об'єднання громадян;3релігійні об'єднання;4суб'єкти підприємницької діяльності…… Створюються на підставі державної реєстрації.Держава створює адміністративно-правові гарантії додер жання прав недержавних органів та організацій (недопустимість відмови у реєстрації, крім випадків, визначених у законі; заборо на на втручання державних органів у діяльність, окрім випадків, визначених у законі; право на захист від неправомірних дій орга нів публічної адміністрації в адміністративному та судовому порядку).Можливість із боку держави здійснювати контроль і нагляд за відповідністю діяльності вимогам чинного законодавства

Сучасну державу неможливо уявити без такої важливої скла дової як державна служба. Багато в чому завдяки саме цьому важ ливому політичному, правовому та організаційному інститутові держава має змогу фактично втілювати в життя завдання, що перед нею стоять. Від якісної організації державної служби, компетентності державних службовців залежить те, наскільки держава буде відповідати уявленням людей про державу та їхнім потребам. Своєю чергою, сучасне адміністративне право неможливо уявити без державної служби, яка, виходячи з уявлення про систему адмі ністративного права є одним із провідних інститутів зазначеної галузі права. Тож не випадковою вбачається державна стратегія розбудови України, де в рамках Концепції адміністративної ре форми в Україні, та і в Концепції реформи адміністративного пра ва пріоритетне місце посідають питання реформування державної служби.       Державна служба в Україні - це професійна діяльність осіб, які обіймають посади в державних органах та їх апараті щодо практичного виконання завдань і функцій держави та одер жують заробітну плату за рахунок державних коштів. У рамках висвітлення організаційно-правових засад державної служби необхідно зупинитися на питаннях управління державною службою. Система управління на рівні держави функціонує з ме тою координації діяльності державних органів і посадових осіб, здійснення позавідомчого контролю за діяльністю державних службовців, організації підготовки кваліфікованих кадрів для держав ної служби. Органи, що здійснюють управління державною служ бою, зазначені на рис. 5.3 (див. с. 142).  Головне управління державної служби України (Головдерж-служба) - центральний орган виконавчої влади із спеціальним статусом, який забезпечує проведення єдиної державної політики у сфері державної служби та функціональне управління держав ною службою.

Державний службовець - це особа, яка на законних підста вах обіймає посаду в державних органах. Слід особливо наголо сити, що не будь-яка особа, що працює в державних органах чи організаціях, є державним службовцем Державним службовцем людина стає тільки в тому випадку, коли вона працює на посаді державного службовця.Адміністративно-правовий статус державних службовців скла дається з основних прав та обов'язків службовців. Доцільно в ракурсі розгляду адміністративно-правового статусу звертати увагу на обмеження, що виникають у особи, яка має намір стати або вже є державним службовцем. Основою для розгляду прав, обов'язків та обмежень державних службовців є положення За кону України від 16 грудня 1993 р. № 3723-XII «Про державну службу».---------- Отже, в цілому посади державних службовців класифікуються за: а) категоріями та рангами; б) обсягом і характером владних повноважень на керівників, спеціалістів та технічних працівників. Своєю чергою, посади в державних органах (зміст цієї категорії ширший, аніж посади державних службовців) класифікуються на:1-політичні;2-адміністративні;3-патронатні.

Проходження державної служби - процес діяльності держав ного службовця на посадах, які він обіймає починаючи від мо менту складання присяги державного службовця та завершу ючи припиненням державної служби.Необхідно розрізняти такі стадії проходження державної служби:Прийняття на службу.Просування по службі.Припинення служби.Прийняття на службу - процес зарахування на державну служ бу за результатами конкурсного відбору.Основними процедурами на стадії прийняття на державну служ бу є:прийняття керівником органу рішення щодо проведення кон курсу на заміщення вакантної посади;проведення конкурсу зі складанням іспиту;видання наказу чи розпорядження про прийняття особи на посаду державного службовця;прийняття присяги державного службовця;присвоєння відповідного рангу державного службовця в ме жах відповідної категорії.Слід зазначити, що лише на посади третьої - сьомої категорій прийняття на державну службу здійснюється на конкурсній основі. Рішення про проведення конкурсу приймається керівником органу за наявності вакантної посади державного службовця. Саме кон курс є прямим свідченням утілення в життя конституційного принципу рівного доступу громадян до державної служби. Можна виснувати, що конкурс на заміщення вакантної посади державного службовця - це своєрідне змагання, за підсумками якого кращий претендент отримує посаду державного службовця.До участі в конкурсі не допускаються особи, які:досягли встановленого законодавством граничного віку пе ребування на державній службі;визнані в установленому порядку недієздатними;мають судимість, що є несумісною із зайняттям посади дер жавного службовця.


Дата добавления: 2018-04-15; просмотров: 287; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!