ПИТАННЯ 2. Основи державного управлінні в сфері економіки



Економіка (від грецького - "керування домашнім господарством") - основа суспільного життя, найважливіша сфера суспільних відносин, яка пов'язана з виробництвом, розподілом, обміном та споживанням результатів людської діяльності, а також з їх ефективним використанням. Сьогодні це складний господарський комплекс інтегрованих галузей, різноманітних процесів, системи суспільних відносин, пов'язаних зі створенням матеріальних благ, забезпеченням належних умов життя, задоволенням інших необхідних потреб людського існування.

Економіку можна визначити як складну систему інтегрованих галузей, підгалузей та комплексів народного господарства, пов'язаних з виробництвом, розподілом, обміном і споживанням матеріальних благ та наданням послуг, а також їх ефективним використанням.

Державне управління в сфері економіки - підзаконна організуюча, юридично-владна діяльність еиконавчо-розпорядчого характеру, здійснювана уповноваженими на те суб'єктами щодо загального керівництва та безпосереднього регулювання економічних процесів у певних галузях народного господарства.

Об'єктами державного управління у сфері економіки виступають різні галузі, підгалузі, сектори, комплекси, сфери тощо. Не дивлячись на певну самостійність їх функціонування, вони тісно і органічно між собою взаємопов'язані (насамперед, економічно обумовленою взаємозалежністю) і утворюють інтегрований народно­господарський комплекс, єдину економічну систему країни.

138

Управління у сфері економікиохоплює наступні галузі (підгалузі, сфери, комплекси); - промисловість; - агропромисловий комплекс; - паливно-енергетичний комплекс; - торгівлю, громадське харчування та зовнішньо-економічну діяльність; - транспорт, дорожнє господарство та зв'язок; - будівельний сектор; - житлово-комунальне господарство та побутове обслуговування населення; -використання та охорону природних ресурсів; - підприємницьку діяльність у названих галузях.

Багато з названих галузей в свою чергу об'єднують в собі ряд підгалузей, що впливає в подальшому на систему і структуру органів управління в певній галузі.Промисловість, як інтегруюча галузь, об'єднує в собі такі Пвиди: - металургійну; - легку; - машинобудівну;

- хімічну; - вугільну; - деревообробну та ін..Агропромисловий комплекс об'єднує: - сільськогосподарське виробництво; -переробний комплекс; - сільгосптехніку; - сільгоспхімію; -садівництво; - виноградарство та виноробну промисловість; -харчову промисловість; - рибне господарство та ін.;транспорт об'єднує такі йоговиди, як: - залізничний; - автомобільний; -повітряний; - морський; - річковий; -трубопровідний.

Управління у сфері економікиздійснюється:

до певної міри автономно;

• під протекцією, тобто відповідною підпорядкованістю основному суб'єкту в особі, як правило, секторного міністерства. В процесі здійснення адміністративної реформи в Україні кількість центральних органів виконавчої влади буде доцільно скорочуватись передусім за рахунок функціонування інтегрованих (секторних) міністерств з акцентом на їх функціональне призначення, під протекцією яких будуть здійснювати свою діяльність здебільшого їх автономні структурні (підгалузеві) підрозділи.

ПИТАННЯ 3. Правова основа державного управління економікою

Правовою основою державного регулювання економічною сферою насамперед служить: Конституція України, відповідні закони. укази Президента України, постанови Кабінету Міністрів України, відомчі нормативні акти. розпорядження та рішення місцевих держадміністрацій та органів місцевого самоврядування.

Серед низкиекономічних законів слід, зокрема, виділити наступні: "Про економічну самостійність УРСР" (1990 р.), "Про ціни і Ціноутворення" (1990 р.). "Про власність" (1991 р.), "Про зовнішньоекономічну діяльність" (1991 р.), "Про систему оподаткування" (1991 р,), "Про підприємства в Україні" (1991 р.), "Про господарські товариства" (1991р.), "Про підприємництво" (1991 р.), "Про

139

захист прав споживачів" (1991р.), "Про цінні папери і фондову біржу" (1991 р), "Про обмеження монополізму та недопущення недобросовісної конкуренції у підприємницькій діяльності" (1992 р.), "Про банкрутство"(1992 р.). "Про загальні засади створення і функціонування спеціальних (вільних) економічних зон" (1992 р.), "Про захист від недобросовісної конкуренції" (1996 р.). "Прорежиміноземного інвестування" (1996 р.),"Про патентування деяких видів підприємницької діяльності" (1996 р.), "Проелектроенергетику" (1997 р.). "Про державне регулювання імпорту сільськогосподарської продукції" (1997 р.)"Про лізінґ (1998 р.), Гірничий закон України (1999 р.), "Про концесії" (1999р.), "Про захист національного товаровиробника від демпінгового Імпорту" (1999 р.). "Про архітектурну діяльність" (1999 р.)та ін.

Серед окремихуказів та розпоряджень Президента України економічного спрямування можна, зокрема, назвати: "Про невідкладні заходи щодо прискорення земельної реформи у сфері сільськогосподарського виробництва" від 10 листопада 1994 р., "Про невідкладні заходи щодо прискорення реформ І виведення економіки України з кризи" від 18 серпня 1997 р.. "Про Основні напрями розвитку агропромислового комплексу України" від 29 квітня 1998 р., "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва" від 3 липня 1998 р., "Про регулювання деяких питань, пов'язаних з процесом управління об'єктами державної власності" від 4 липня 1998 р., "Про угоди про розподіл продукції", "Про місцеві податки і збори" від 25 травня 1999 р.. "Про Єдиний митний тариф" від 22 червня 1999р., "Про залучення Іноземних інвестицій в економіку України" від 28 червня 1999 р., "Про невідкладні заходи щодо прискорення реформування аграрного сектора економіки" від 3 грудня 1999 р. та ін. Отже, Президент України, реалізуючи свої конституційні повноваження, також здійснює визначальний вплив на розвиток економічних процесів, на невідкладне проведення в Україні радикальних економічних реформ Особливої уваги набуває сьогодні Послання Президента України до Верховної ради України "Україна поступ у XXI сторіччя. Стратегія економічного та соціального розвитку на 2000-2004 роки" та указ про першочергові заходи щодо реалізації цього Послання (від 23 лютого 2000 р.)


Дата добавления: 2018-04-15; просмотров: 235; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!