УПРАВЛІННЯ КОНКУРЕНТОСПРОМОЖНІСТЮ ПІДПРИЄМСТВ ГОТЕЛЬНОГО І РЕСТОРАННОГО ГОСПОДАРСТВА



Концептуальні основи управління конкурентоспроможністю: теорія ринку; теорія концепції та конкурентних переваг; теорія поведінки споживача; концепція управління якістю. Еволюція поглядів на роль та засоби управління конкурентоспроможністю. Сутність та форми економічної конкуренції. Ринок як сконцентрована спільнота конкуруючих організацій. Об’єкти, суб’єкти, предмет економічної конкуренції; функції та класифікаційні ознаки; рушійні сили конкуренції.

Конкурентоспроможність як категорія, як властивість організації, що функціонує в умовах ринку. Багатозначність трактувань поняття «конкурентоспроможність».

Конкурентне середовище організації, рушійні сили ринку. Модель «п’яти сил» М.Портера як основних чинників конкурентного середовища. Органи державної влади, що здійснюють регулювання рівня конкуренції в Україні. Чинники, що впливають на силу конкурентної боротьби.

Аналіз діяльності конкурентів, визначення головних конкурентів. Основні елементи у сфері регулювання конкуренції: закони та підзаконні акти, що регулюють конкурентні відносини в Україні. Антимонопольний комітет, його основні завдання. Недобросовісна конкуренція, її види та відповідальність за порушення.

Галузевий аналіз діяльності конкурентів: мета, завдання, порядок проведення, об’єкти аналізу. Класифікація конкурентів за ознаками. Структура аналізу діяльністю конкурентів за Г.Л.Азоєвим.

Конкурентні переваги. Ключові фактори успіху. Фактори успіху організації в конкурентній боротьбі, ключові компетенції. Сфери, джерела формування, реалізація конкурентних переваг. Класифікація ключових факторів успіху та конкурентних переваг. Сутність конкурентних переваг, їх види та джерела. Конкурентні стратегії, їх типи: загальні стратегії; загальноконкурентні стратегії за класифікацією М.Портера; стратегії ринкової конкуренції за класифікацією Ф.Котлера; варіанти стратегій конкуренції за П.Друкером. Основні складові стратегії забезпечення конкурентоспроможності (товарно-ринкова, ресурсно-ринкова, технологічна, інтеграційна, інвестиційно-фінансова, соціальна, та управлінська стратегії).

Конкурентоспроможність продукції. Чинники, що визначають конкурентоспроможність товару на ринку. Система управління якістю: складові, напрямки та засоби підвищення якості продукції та послуг. Використання стандартів ISO 9000 при вдосконаленні системи управління якістю.

Конкурентоспроможність організації (фірми) та чинники, що визначають її рівень. Показники, що характеризують конкурентоспроможність підприємства (конкурентоспроможність продукції, фінансовий стан підприємства, ефективність збуту, ефективність виробництва, конкурентний потенціал, соціальна ефективність).

Якість продукції/послуг як фактор забезпечення їх конкурентоспроможності. Головні аспекти забезпечення конкурентоспроможності організації, програми підвищення конкурентоспроможності. Особливості формування конкурентних переваг та управління конкурентоспроможністю організацій різних типів.

Якість як ідеологія та інструментарій менеджменту якості. Система управління якістю та забезпечення її ефективного функціонування.

 

ІННОВАЦІЙНИЙ МЕНЕДЖМЕНТ

Інноваційна діяльність як фактор розвитку економіки країни: сутність, завдання та проблеми, пов’язані з нею. Управління нововведеннями як новий напрямок у менеджменті. Функції, цілі і завдання інноваційного менеджменту, зв'язок його з іншими дисциплінами. Поняття “нововведення”, “інновація”, “новація”, їх ознаки та розбіжності між ними.

Управління змінами (нововведеннями). Розвиток як об’єктивний процес змін, стадії розвитку (еволюційний, біфуркаційний). Основні форми розвитку змін: прогресивний, регресивний, стагнаційний, їх складові. Сфери здійснення інноваційних процесів та сфери поширення нововведень (на підприємстві, в суспільстві). Сфери застосування інновацій: технічні, технологічні, соціально-економічні, управлінські, їх особливості. Класифікація нововведень за змістом діяльності, за ступенем новизни, за інтенсивністю змін, за причинами виникнення, за рівнем об’єктивного і суб’єктивного сприйняття. Життєвий цикл товару і нововведень.

Циклічний характер інноваційного розвитку, періодичність виникнення радикальних нововведень. Хвильовий характер виникнення базових технічних нововведень та їх розвиток. Цикли Кондратьєва. Технологічні уклади в інноваційному менеджменті: еволюція, характеристика п’ятого технологічного укладу.

Становлення теорії інноватики, її сучасні концепції. Ранні концепції інноваційного процесу за Й. Шумпетером, визначення поняття "нововведення". Інноваційний процес як об’єкт інноваційного менеджменту, його сутність та основні етапи; фундаментальні та прикладні дослідження, дологічні дослідження, технічні розробки, масове виробництв та ін. Істотні, неістотні нововведення, їх особливості.

Витоки інноваційних ідей, причини виникнення та поширення нововведень. Класифікаційні ознаки інновацій та інноваційних процесів, інноваційний і рутинний виробничий процеси, розбіжності між ними.

Державне регулювання інноваційної діяльності. Основні положення Закону України “Про інноваційну діяльність”. Державні органи регулювання інноваційної діяльності в Україні та їх компетенції. Інноваційний потенціал держави, інноваційна політика держави, загальні принципи її формування. Основні напрями розвитку інноваційної діяльності в Україні. Джерела фінансування інноваційної діяльності. Поняття “інноваційний продукт”, “інноваційна продукція”, “інноваційне підприємство”. Принципи та форми державного стимулювання інноваційної діяльності, організаційні умови заохочення винахідництва. Інноваційний потенціал організації та фактори, які стимулюють її інноваційну активність.

Організаційні форми, що забезпечують інноваційні процеси: науково-технічні парки, їх значення в інноваційній діяльності; технополіси як форма управління інноваціями, їх ознаки; "бізнес-інкубатори" як форма стикування науки з виробництвом, їх основні послуги та завдання. "Консорціуми", "стратегічні альянси", їх різновиди та особливості діяльності.

Венчурний бізнес в інноваційній діяльності, його значення. Стратегії фірм-експлерентів, фірм-комутантів, фірм-патієнтів, фірм-віолентів в трансформаційному бізнесі, їх науково-технічна політика. Система статистичних показників інноваційної діяльності.

Інфраструктура інноваційної діяльності (ринок новацій, ринок чистої конкуренції, ринок капіталу).

Правила успіху товару, основні причини провалу нових товарів на ринках, ключові фактори успіху нових товарів. Оцінка ідеї товару за конкурентоспроможністю та привабливістю (за Купером).

Комплексна система ефективності інноваційної діяльності: економічна, науково-технічна, соціальна, екологічна. Організаційні умови заохочення винахідництва. Методи пошуку нових ідей.

 


РЕКОМЕНДОВАНА ЛІТЕРАТУРА


Дата добавления: 2018-04-15; просмотров: 321; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!