КРЕДИТУВАННЯ ПІД ЗАСТАВУ ВЕКСЕЛІВ



Надання кредитів під заставу векселів здійснюється на загальних принципах банківського кред-ня, в порядку, визначеному для інших видів кредитів. Кредит під заставу векселів має характерні риси: банк не є власником ЦП; при врахуванні – клієнт одержує суму відразу, а при кред-ні під заставу – за необхідністю; доходи за користуванням кредитом стягуються згідно з угодою, а неодноразово, як при врахуванні.

Кредити поділяються на: строкові (до настання строку погашення векселів), до запитання (повернення кредиту здійснюється будь коли, але за умовами кредитного договору). Це короткостроковий кредит, який триває не більше 1-го року. Документи: офіційна заява, договір застави векселів + док. при будь якому кред-ні.

Банки відкривають клієнтам для цього кредиту спеціальні кредитні рахунки, за якими обліковуються надання і погашення кредиту. Векселі приймаються як забезпечення спеціального кредитного рахунку не на їх повну вартість, а на 60-90% їх номінальної вартості, залежно від кредитоспроможності клієнта і надійності векселів. Вимоги до векселів, що приймаються в забезпечення, аналогічні вимогам до врахування векселів.

Векселі подаються предявником у заставу з реєстром векселів у 2-х примірниках, у реєстрах вони розташовуються у порядку настання строків платежу, місцеві та іногородні векселі групуються в окремі реєстри.

Якщо векселі прийняті банком до розгляду, то предявникові передається розписка та призначається орієнтований термін кредитування. У кредитній угоді обумовлюється право банку спрямовувати для погашення кредиту суми, що вносяться векселедавцем для оплати векселів, дозволяти позичальнику замінити векселі, використовувати суми від реалізації продукції чи послуг позичальника для погашення кредиту. На суму погашення, що надходить від клієнта з поточного рахунку, банк повертає позичальнику векселі із забезпеченням.

За кредит під заставу векселів банку сплачуються проценти та всі інші витрати у вигляді комісійних. При використанні вказаного кредиту банк слідкує за розміром вільного залишку кредиту.

Векселі, які прийняті під заставу, обліковуються на позабалансовому рахунку. Бухгалтерський облік виданих кредитів під заставу векселів ведеться за загальними правилами на кредитних рахунках залежно від економічної суті кредиту.

 


РОЗРАХУНКОВІ ОПЕРАЦІЇ БАНКІВ З ВЕКСЕЛЯМИ (ІНКАСУВАННЯ ТА ДОМІЦИЛЯЦІЯ)

Інкасування векселя – це приймання банком доручення векселедержателя пред¢явити вексель до платежу (акцепту) і отримати суму (акцепт) за векселем у встановлений строк на користь векселедержателя. Мета інкасування: одержання платежу та акцепту за векселями; передавання векселів і комерційних документів проти платежу та акцепту, передавання векселів та комерційних документів на інших умовах. Види інкасування: чисте інкасо(без супровідних комерційних документів); документарне інкасо (з супровідними документами). Привабливість операції для банку: мінімальний ризик, дохід у вигляді комісії. Привабливість операції для клієнта:звільняється від необ-хідності слідкувати за строками пред¢явлення векселя; банки виконують доручення значно швидше та дешевше завдяки наявності висококваліфікованих спеціалістів та тісних взаємозв¢язків один з одним.

Інкасування векселів здійснюється на підставі укладеної між банком та клієнтом угоди. Вексель передається передорученим індосаментом на ім¢я банку. Операція по інкасуванню також передбачає проведення економічної та юридичної експертизи векселів.

Банкам не рекомендується приймати на інкасування: неакцептовані векселі, недоміцильовані векселі, строком платежу менше 10 днів з моменту прийняття на інкасо.

Доміциляція – це прийняття банком від імені довірителя векселя до платежу та його сплата за рахунок довірителя, тобто банк у цьому випадку виконує функцію платника. Дохід від цієї операції банк отримує у вигляді комісії за надану послугу. Банк, що виступає в якості доміциліанта, не несе ніякого ризику, так як він сплачує вексель у тому випадку, якщо платник вніс йому раніше вексельну суму або він має на своєму розрахунковому рахунку достатньо коштів, необхідних для оплати векселя. Доміцильованими можуть бути як звичайні, так і переказні (при акцепті) векселя. Операції по доміциляції проводяться на основі договору між векселедавцем простого та акцептантом переказного векселя, з одного боку, та банком з іншого. Одним з бажаних умов при прийняття банком на себе функцій доміциліанта є розрахунково - касове обслуговування платника у даному відділені банку.

Інкасування

1. Доручення векселедержателя своєму банку на одержання платежу за векселем;

2. Видача банком розписки на прийняття векселя на інкасо;

3. Повідомлення про надходження в банк доручення на одержання платежу за векселем;

4. Пред¢явлення векселя до оплати;

5. Погашення векселя;

6. Повернення погашеного векселя;

7. Зарахування вексельної суми на рахунок векселедержателя;

8. Повідомлення векселедержателя про погашення;

9. Сплата комісійної винагороди.


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 259; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!