Організація робочого місця в лабораторії



Міністерство освіти і науки України

ДВНЗ «Херсонський державний аграрний університет»

Кафедра хімії та біології

 

 

Інструктивно-методичні матеріали

Для проведення лабораторних занять

з дисципліни "Неорганічна, аналітична та органічна хімія"

Для студентів І курсу спеціальності 204 «Технологія виробництва та переробки продукції тваринництва»

 

 

Херсон-2018

Основні вимоги і правила роботи в хімічній лабораторії

 

Техніка безпеки в хімічній лабораторії

1. Перед проведенням лабораторно-практичних занять студент зобов’язаний детально вивчити відповідну тему за підручником, конспектами лекцій і методичними рекомендаціями, знати властивості реактивів і продуктів реакцій, ретельно, якщо необхідно – за допомогою викладачів, продумати хід досліджень, з'ясувати можливу небезпеку під час їх проведення і вжити відповідних заходів щодо її запобігання.

2. Працювати самому в лабораторії студенту забороняється. Він може починати роботу тільки в присутності викладача чи лаборантів.

3. У лабораторії забороняється їсти, пити й палити. Треба працювати в чистих халатах, а в деяких випадках - у фартухах. Після виконання роботи слід обов'язково помити руки.

4. У лабораторії слід дотримувати порядку розміщення обладнання, апаратури та реактивів. Забороняється виносити реактиви з приміщення, переносити їх з витяжної шафи або титрувального столика, де, як правило, розміщують сильнодіючі речовини (сильні мінеральні й органічні кислоти, луги тощо), в інше місце.

5.   Під час роботи в лабораторії слід дотримувати тиші, чистоти й порядку розміщення обладнання і реактивів на робочому місці.

6. Склянки з легкозаймистими леткими рідинами категорично забороняється розміщувати біля відкритого вогню (спиртівок, газових пальників, увімкнених електронагрівних приладів).

7. Усі досліди з отруйними речовинами або сполуками, які мають неприємний запах, слід проводити у витяжній шафі.

8. Будьте обережними під час кип'ятіння речовин та їх розчинів! Під час нагрівання пробірок з такими рідинами їх отвори слід спрямовувати від себе та від людей, що знаходяться поруч. Такі роботи краще виконувати у витяжній шафі. Під час перемішування рідин пробірку не слід закривати пальцем.

9.   Під час роботи з концентрованими мінеральними (наприклад, з сульфатною) кислотами їх слід вливати у воду малими порціями (бажано по стінці пробірки або колби). Не лийте воду в концентровані кислоти! Розбавляти водою концентровану сульфатну кислоту треба обережно, безперервно перемішувати, доливаючи її у воду, а не навпаки.

10. Під час роботи з концентрованими розчинами кислот і лугів слід користуватися захисними окулярами та гумовими рукавичками.

11. Категорично забороняється всмоктувати в піпетки розчини кислот, лугів і отруйних речовин. Для цього необхідно користуватися гумовими грушами. Не слід виливати надлишок реактивів із пробірок, колб, хімічних стаканів та інших посудин знову в той самий посуд з реактивами, оскільки останні можна забруднити й зіпсувати.

12. Не куштуйте реактиви на смак і не втягуйте піпеткою в рот невідому сполуку, оскільки вона може бути отруйною. Гази, що виділяються, потрібно вивчати здалеку, злегка спрямовуючи потік повітря від приладу до себе. Не вдихайте глибоко виділені гази або пару!

13. Реактиви необхідно зберігати в закритому посуді, на якому є етикетка, де зазначено назву, формулу і концентрацію речовини (для рідин), у деяких випадках - дату виготовлення.

14. Забороняється виливати в раковини умивальників залишки розчинів, що містять сильні кислоти, вогненебезпечні та отруйні речовини, сполуки, що важко змиваються з поверхні (наприклад, сульфатна кислота, тощо), їх слід зливати в спеціальні місткості, які щільно закриваються і не б'ються (зокрема, виготовлені з пластмас). Вони знаходяться у витяжній шафі або поряд з раковиною умивальника.

15. Під час виконання робіт, пов'язаних з можливістю подразнення кон'юктиви очей, необхідно надягати захисні окуляри. Роботи, пов'язані з розприскуванням рідин, виділенням отруйних газів та пари, слід, як правило, виконувати у витяжній шафі.

16. Під час роботи з отруйними речовинами та речовинами, що подразнюють органи дихання або мають сильний запах, слід, як правило, користуватися витяжною шафою, а в деяких випадках - гумовими рукавичками й протигазом. Сипкі реактиви треба надбирати спеціальними ложечками або шпателями.

17. Забороняється нагрівати леткі й легкозаймисті рідини та речовини на відкритому полум'ї. Для цієї мети слід користуватися водяним огрівником або електричною плиткою із закритою спіраллю, під час перегонки холодильником з водяним охолодженням. Не слід допускати перегонку рідин досуха – можливі вибух і пожежа! Не закривайте наглухо прилади під час проведення робіт, пов'язаних з нагріванням рідин. Можливий вибух!

18.  Не викидайте в раковини умивальників використані фільтри, папір, вату, розбиті пробірки та уламки скла.

19. У разі виникнення пожежі необхідно: негайно відключити газову магістраль, вимкнути рубильники електромережі, прибрати в безпечне місце горючі речовини, вогнегасником загасити полум'я або засипати піском чи азбестовим покривалом. При необхідності повідомити пожежну команду (телефон 101).

20.  Виходячи з лабораторії, обов'язково слід вимкнути газ, електронагрівні прилади, закрити водопровідний кран і витяжну шафу.

 

2. Перша допомога у разі нещасних випадків

 

Для надання першої допомоги в разі нещасних випадків у лабораторії повинна бути аптечка, яка містить:

1) бинт еластичний трубчастий медичний нестерильний (№1, 2 і 3); 2) вату гігроскопічну; 3) 3-5%-й спиртовий розчин йоду; 4) бинт марлевий стерильний; 5) насичений розчин гідрокарбонату натрію; 6) насичений розчин борної кислоти; 7) ненасичений розчин перманганату калію; 8) таблетки активованого вугілля (№10); 9) насичений розчин пікринової кислоти; 10) мазь борну 5%-ну; 11) колодій; 12) лейкопластир бактерицидний 4х10см; 13) гліцерин; 14) вазелін; 15) етанол; 16) рицинову олію; 17) набір таблеток амідопірин і анальгін (жарознижувальні, болезаспокійливі та протизапальні засоби), ацетилсаліцилову кислоту, або аспірин (протизапальний і жарознижувальний засіб), бесалол (болезаспокійливий засіб): 18) гідрогенкарбонат натрію і траву термопсису (протикашльовий засіб); настойку валеріани (заспокійливий засіб); 19) 10%-й розчин аміаку (збуджувальний засіб); 20) перев'язаний пакет першої медичної допомоги індивідуальний з однією або двома подушечками; 21) стаканчик для приймання ліків.

У хімічній лабораторії найчастіше доводиться надавати першу медичну допомогу потерпілим при опіках, зокрема:

1. При опіках вогнем:

а) на обпечену частину тіла накладають шматок вати, змочений 96%-м етанолом;

б) при сильних опіках (коли на шкірі виникають пухирі) на уражену ділянку тіла наносять 96%-й етанол або 4%-й розчин перманганату калію, або свіжий 5%-й розчин таніну (на етанолі);

в) у разі дуже тяжких опіків, коли ушкоджені поверхневі тканини тіла, на рану накладають стерильну пов'язку і потерпілого відправляють до медичного пункту або на станцію швидкої медичної допомоги.

2. При кислотних опіках обпечене місце промивають кілька разів водою, потім 5%-м розчином гідрогенкарбонату натрію і знову водою. Уражене й промите місце змазують маззю від опіків або вазеліном, після чого перев'язують.

3. При опіках лугами обпечене місце промивають значною кількістю води, потім 0,5%-м розчином ацетатної кислоти, після чого ще раз водою, змазують маззю від опіків або вазеліном і перев'язують.

4. При потраплянні міцних кислот або лугів на одяг тканину негайно промивають кілька разів водою, потім 3%-м розчином натрій гідрогенкарбонату (у випадку потрапляння кислоти) або 1%- м розчином ацетатної кислоти (у разі потрапляння лугу).

5. При потраплянні кислоти в очі їх слід негайно промити водою впродовж 3-5хв, потім 3%-м розчином натрій гідрогенкарбонату. Після надання першої допомоги потерпілий повинен негайно звернутися в пункт швидкої допомоги.

6. При потраплянні їдких лугів в очі їх слід негайно промити водою (як і в попередньому випадку, не допускати, щоб вони зажмурювались) упродовж 3-5хв, потім насиченим розчином борної кислоти, бажано капнути в кон'юктиву краплю рицинової олії. Після надання першої допомоги потерпілий негайно повинен звернутися в пункт швидкої допомоги.

7. При отруєнні хлором або бромом потерпілого слід вивести на свіже повітря, для збудження дихального центру йому можна дати понюхати слабкий розчин аміаку.

8. При заподіянні травм склом слід вийняти уламки скла з рани, потім прикласти до рани кусочок марлі, змоченої спиртовим розчином йоду або ферум хлориду, накласти пов'язку. При глибоких порізах накласти джгут, зробити тугу пов'язку і відправити потерпілого до пункту швидкої допомоги.

Кожна кімната лабораторії повинна мати аптечку першої допомоги і засоби для гасіння пожежі. У кожній такій кімнаті на видному місці вивішують інструкцію про запобіжні заходи щодо виникнення нещасних випадків і надання першої допомоги потерпілому. На першому занятті з хімії викладач ознайомлює студентів з правилами роботи в лабораторії і технікою безпеки. Це записується в спеціальному журналі з техніки безпеки. де кожний студент, ознайомившись з цими правилами, розписується.

 

Організація робочого місця в лабораторії


Дата добавления: 2018-02-28; просмотров: 1494; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!