Розкрийте історичні передумови виникнення кейнсіанства. Охарактеризуйте основні положення економічного вчення Дж. М. Кейнса.



Кейнсіанство – один з провідних напрямів економічної науки 20 ст. і сучасності. Свою назву він отримав за прізвищем видатного англійського економіста Джона Мейнарда Кейнса – засновника макроекономічної теорії та принципів державного регулювання ринкової економіки.

Історичними передумовами генезису кейнсіанства в економічній теорії першої третини 20 ст. став комплекс взаємопов’язаних економічних, політичних та теоретико-гносеологічних чинників, які стали поворотними у розвитку капіталістичної системи господарювання та світової економіки. Найголовнішими з них були такі:

· Політичним прологом до подальшої ланцюгової реакції економічних та політичних потрясінь та катаклізмів початку 20 ст. стала Перша світова війна.

· Безпосереднім економічним приводом до переосмислення класично-неокласичної ліберальної доктрини та розробки проблем макроекономіки стала світова економічна криза 1929-1933 рр. Вона стала закономірним результатом попередньої тривалої глибинної трансформації ринкової системи.

· Суть зазначеної ринкової трансформації, що відбувалась в останній третині 19-першій третині 20 ст., полягала у модифікації ринкового механізму, внаслідок чого він дедалі більше втрачав характер вільного ринку, трансформуючись в ринкову модель недосконалої конкуренції.

· Глибокий довготривалий циклічний спад на межі 20-30 х рр. виявив неспроможність автоматичного ринкового саморегулювання. Цим заперечувались теоретичні основи класично-неокласичної доктрини про стихійну ринкову рівновагу та неможливість загального надвиробництва, повну зайнятість та добровільність безробіття, взаємовідповідність заощаджень та інвестицій.

· Світова економічна криза мала тяжкі далекосяжні політичні наслідки. Для економічної теорії Велика депресія виявилась капіталізатором кризи неокласичних теоретичних уявлень про основи функціонування ринкового господарського механізму.

Основні положення економічного вчення Дж. М. Кейнса:

· Предмет дослідження – макроекономіка: закономірності функціонування національної економіки як цілісної системи, природа і причини макроекономічної нестабільності (циклічний спад, безробіття).

· Методологія дослідження – макроекономічний метод: впровадження в теоретичний аналіз агрегованих макроекономічних величин, дослідження макроекономічних залежностей та процесів.

· Об’єкт дослідження – здійснення макроекономічного аналізу з позиції пріоритетності сукупного попиту.

· Новий категоріальний апарат – сукупний попит, ефективний попит; макровеличини споживання, заощадження та інвестиції; вимушене безробіття, повна зайнятість, мультиплікатор інвестицій.

· Традиційні методи економічного аналізу – відновлення, на відміну від неокласиків, активного використання каузального методу.

· Використання граничного аналізу – універсалізація методу граничних величин шляхом його перенесення в площину макроекономічного аналізу.

· Економічні закони – основний психологічний закон, психологічна схильність надання переваги ліквідності.

· Методологічні обмеження – статичність аналізу, аналіз закритої економіки.

· Особливість нормативної теорії – заперечення ортодоксальної класично-неокласичної тези про невтручання держави в ринкову економіку, обґрунтування механізму державного регулювання ринку.

 


Дата добавления: 2015-12-21; просмотров: 16; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!