Вступ захисника до кримінальної справи



Допуск захисника до участі у кримінальній справі перед­бачає його спілкування з підзахисним, і, як відомо, до пер­шого допиту підозрюваного чи обвинуваченого — конфі­денційно, а після першого допиту — без обмеження кіль­кості та часу побачень (ч. 2 ст. 48 КПК України). О.Д. Святоцький та М.М. Михеєнко вважають, що побачення підо­зрюваного чи обвинуваченого із захисником наодинці сприяє довірчості в їх стосунках. Присутність при цьому сторон­ньої особи зашкодила б авторитету захисника в очах підзахисного, зменшила б довіру до нього, не дала б можливості встановити психологічний контакт із підзахисним. Особ­ливо це стосується випадків, коли підзахисний затрима­ний чи заарештований21. З одного боку, це забезпечує пра­во підозрюваних, обвинувачених на захист та дає їм змогу одержати від захисника, який добре знає чинне законо­давство, поради стосовно своєї позиції у кримінальній справі до того, як буде проведено допит, протокол якого стане доказом (можливо, основним) у кримінальній справі. Однак, на жаль, слід визнати, що далеко не всі захисники, виконуючи свої професійні обов'язки, керуються лише за­коном, і під час спілкування віч-на-віч з підозрюваним, об­винуваченим не виключений негативний вплив захисника на свого клієнта з позиції як моралі, так і закону. Напри­клад, відомі випадки, коли деякі адвокати у всіх без ви­нятку випадках рекомендують своїм підзахисним дотри­муватись під час досудового слідства, а потім і під час судо­вого розгляду принципу "невизнання вини — воля, а визнання — покарання"22. Окремі захисники рекомендують своїм підзахисним давати неправдиві показання, щоб ухи­литися від відповідальності за вчинені злочини, заплутати розслідування, а іноді й обвинуватити замість себе іншу, невинну людину23. Тому має своїх прихильників ідея про те, щоб побачення підозрюваного із захисником, перші піс­ля затримання, проходили в присутності особи, яка прово­дить розслідування, так само перший допит підозрюваного — за участю захисника. Це певною мірою буде запобігати не­законним діям як з боку особи, що проводить розслідуван­ня, так і з боку захисників.

Як зазначає А. Фоков, підозрюваний може "зловживати довірою" і розмовляти із захисником усі 48 годин, а потім спокійно піти з міліції, тому що довше тримати громадя­нина під вартою без рішення суду не можна24. Як спосіб за­побігти зловживанню правом на побачення висловлюють­ся пропозиції щодо обмеження тривалості такого побачен­ня. Так, у Російській Федерації Федеральним Законом від 4 липня 2003 р. № 92-ФЗ у частині четвертій статті 92 КПК РФ змінено редакцію третього речення: "У випадку необхід­ності проведення процесуальних дій за участю підозрюва­ного тривалість побачення понад дві години може бути об­межена дізнавачем, слідчим, прокурором з обов'язковим попереднім повідомленням про це підозрюваного і його за­хисника"25.

Пункт 8 "Основних положень про роль адвокатів" за­кріплює, що затриманій, заарештованій або поміщеній до тюрми особі повинні бути забезпечені необхідні умови, час і засоби для зустрічі чи комунікацій і консультацій із за­хисником без затримки, перешкод і цензури, з повною їх конфіденційністю. Такі консультації можуть бути в полі зору, але за межами чутності уповноважених осіб.

Європейський суд з прав людини поширює свою позицію про неухильне забезпечення конфіденційності спілкування адвоката зі своїм клієнтом на будь-які способи такого спілку­вання: листування, телефонні розмови тощо. Це було під­тверджено у справі Кемпбелл проти Сполученого Королів­ства, у якій заявник скаржився, що листи до його адвоката і від нього були розкриті та прочитані персоналом в'язниці. Суд постановив, що консультації з юристом мають бути віль­ними і відбуватись в умовах, які не перешкоджають повному і необмежуваному обговоренню будь-яких питань. Читання листів в'язня до адвоката і від нього може бути дозволене ли­ше за виняткових обставин, коли адміністрація місця ув'язнен­ня має "розсудливу причину", щоб вважати, що адвокат та (або) його клієнт зловживають правом на конфіденційність листування та зміст листа може створити загрозу безпеці в'язниці, інших ув'язнених або інші небезпечні ситуації кримінальної природи. Що розуміти під терміном "розсудли­ва причина", буде залежати від усіх обставин, але визнан­ня наявності такої причини вимагає існування фактів або ін­формації, які повинні переконати об'єктивного спостерігача, що конфіденційним каналом зв'язку між адвокатом і клієн­том зловживали26.

Дуже важливе значення має перша зустріч з підзахис­ним (особливо, якщо той затриманий чи заарештований). Для подальшої роботи захисникові важливо знайти необ­хідний психологічний контакт з підзахисним, завоювати його довіру, зняти стрес, морально підтримати, підготува­ти до зустрічі зі слідчим. Досвідчені адвокати рекоменду­ють насамперед розповісти про себе, свій рівень компетент­ності, спеціалізацію, про права та обов'язки захисника, зокрема про дотримання адвокатської таємниці, повідоми­ти, хто запросив його як захисника. Потрібно наголосити на тому, що адвокат застосовує лише законні засоби захи­сту. Слід з'ясувати у клієнта його біографію (відомості про освіту, службу в армії, роботу, сім'ю, судимості тощо). Необхідно з'ясувати, хто веде провадження у справі та здійс­нює прокурорський нагляд (по можливості — їх ставлення до справи, міру об'єктивності, наявність підстав до відво­ду): це забезпечить можливість вчасного звернення до слід­чого, прокурора та надійного зв'язку з ними27.

Обов'язково слід перевірити стан здоров'я підзахисно­го. Захисник повинен встановити відомості про хвороби, перенесені підзахисним, його психічний і фізичний стан, чи були травми в минулому, стан зору та слуху. Захисни­кові обов'язково слід з'ясувати, чи не застосовувались до підзахисного незаконні засоби ведення слідства, наяв­ність тілесних ушкоджень. Відповідно до цього слід за­явити клопотання про надання підзахисному медичної допомоги, освідчування у присутності захисника (по мож­ливості), проведення судово-медичної експертизи. Слід перевірити осудність підзахисного, визначити можливість утримання його у місцях попереднього ув'язнення й участі у слідчих діях28.

Досвідчені адвокати рекомендують захисникові із само­го початку роботи у кримінальній справі встановити пси­хологічний контакт зі слідчим, від якого багато що зале­жить у провадженні за справою; не слід заважати працю­вати слідчому, вступати з ним у конфлікт29.

Якщо підзахисний був затриманий за підозрою у вчи­ненні злочину, захисник повинен з'ясувати обставини за­тримання як у розмові із самим підзахисним та іншими особами, так і в матеріалах кримінальної справи відповід­но до прав захисника.

Виникає питання про час і обсяг матеріалів досудового розслідування, із якими захисник може ознайомитися, вступаючи до справи з моменту затримання підозрювано­го, обрання запобіжного заходу або пред'явлення обвину­вачення. За законом захисник має право ознайомитися з матеріалами, що обґрунтовують прийняття зазначених рішень. Таке ознайомлення є попереднім, тому що захис­ник й інші учасники процесу будуть мати право ознайо­митися з усіма матеріалами справи після закінчення до­судового слідства.

Ю.І. Стецовський пише, що з моменту пред'явлення об­винувачення для ознайомлення захиснику пред'являється справа в підшитому і пронумерованому вигляді і це зано­ситься до протоколу30. А.Л. Ципкін вирішення питання про обсяг матеріалів, запропонованих захисникові, у цьому випадку залишає на розсуд слідчого31.

Парадокс полягає в тому, що ні підозрюваний, ні обви­нувачений до закінчення досудового слідства не мають права ознайомитися з матеріалами справи. Отже, захисник, який, по суті, представляє інтереси цих осіб, має прав більше, ніж є в них самих. Водночас захисник у порядку статті 121 КПК України не має права розголошувати дані слідства, у тому числі своїм підзахисним. У такій ситуації виникають сумніви в належному ступені довіри між захис­ником і підзахисним.

Чинний КПК України передбачає лише право захисни­ка знайомитися з матеріалами, що обґрунтовують затри­мання підозрюваного, обрання запобіжного заходу або пред'явлення обвинувачення, і не містить жодного поло­ження, яке б пояснювало, в якому обсязі надаються ці ма­теріали, а також яким чином оформлюються такі дії. На практиці надання слідчим для ознайомлення захисникові вказаних матеріалів у обсязі, який захисник вважає недо­статнім, та нескладення при цьому протоколу нерідко тяг­не за собою скарги захисника про те, що він взагалі не озна­йомлений з матеріалами, які обґрунтовують затримання підозрюваного, обрання запобіжного заходу або пред'яв­лення обвинувачення.

Слід окремо зупинитись на особливостях провадження у справах про злочини, вчинені неповнолітніми особами, які не досягли віку, з якого настає кримінальна відповідаль­ність. Згідно зі статтею 7-3 КПК України слідчий, встано­вивши у кримінальній справі, що суспільно небезпечне діяння вчинене особою у віці від одинадцяти років і до ви­повнення віку, з якого можлива кримінальна відповідаль­ність, виносить мотивовану постанову про закриття справи та застосування до неповнолітнього примусових заходів виховного характеру. Справа разом з постановою направ­ляється прокурору.

Неповнолітньому, щодо якого винесено постанову, а та­кож його батькам або особам, що їх замінюють, перед на­правленням справи прокурору надається можливість ознайо­митися з усіма матеріалами справи, при цьому вони мають право користуватися послугами захисника.

Якщо встановлено, що особу, яка вчинила у віці від оди­надцяти до чотирнадцяти років суспільно небезпечне діян­ня, що підпадає під ознаки діяння, за яке Кримінальним кодексом України передбачено покарання у вигляді позбавлення волі терміном понад 5 років, необхідно у зв'язку з цим негайно ізолювати, то за постановою слідчого або орга­ну дізнання, узгодженою з прокурором за вмотивованим рі­шенням суду, таку особу може бути поміщено у приймальник-розподільник для неповнолітніх на строк до ЗО діб. Участь захисника у цьому разі забезпечується з моменту поміщення неповнолітнього у приймальник-розподільник.

Слідчий, встановивши у кримінальній справі, що су­спільно небезпечне діяння вчинене дитиною, яка досягла одинадцятирічного віку, виносить постанову про закриття справи з додержанням вимог частини другої цієї статті, про що інформує прокурора і службу у справах неповноліт­ніх за місцем проживання дитини32.

Отже, у зазначених випадках участь захисника не завж­ди є обов'язковою, а, зважаючи на необізнаність у праві та (майже завжди) незадовільне матеріальне становище, осо­би, які вчинили злочин, їх родичі, опікуни чи піклуваль­ники захисників не запрошують, що помітно знижує ефек­тивність їх захисту. Таким чином, права осіб, які скоїли злочин у віці від 14 до 18 років, законом забезпечено кра­ще, ніж права осіб, які вчинили злочини у віці до 14 років33. Така ситуація потребує якнайшвидших змін, особ­ливо зважаючи на зниження середнього віку злочинності та зростання дитячої злочинності й безпритульності, що відбувається останнім часом.

Розглядаючи момент вступу захисника до кримінальної справи за участю неповнолітніх, Г.М. Омельяненко вказує: "Враховуючи, що затримання неповнолітнього може засто­совуватися у виняткових випадках, а обрання запобіжного заходу до пред'явлення обвинувачення можливе за наявності підстав, передбачених частиною 2 статті 148 КПК України, які до пред'явлення обвинувачення не завжди є, захисник до справи неповнолітнього вступає з моменту пред'явлення йому обвинувачення. Саме тому неповноліт­ній, щодо якого провадиться розслідування, може залишитися без захисника". Автор пропонує усунути цей недолік доповненням кримінально-процесуального законодавства нормою про те, що захисник неповнолітнього вступає до справи з моменту її порушення щодо неповнолітнього34.

Таким чином, вступаючи до кримінальної справи, за­хисник повинен оперативно оцінити ситуацію, в якій пере­буває його підзахисний, дати кваліфіковані пояснення що­до процесуального становища підзахисного і перейти до ви­роблення позиції у кримінальній справі. При цьому особ­ливого значення набувають такі права захисника, як мож­ливість конфіденційного побачення з підзахисним до пер­шого допиту, а також ознайомлення з матеріалами, якими обґрунтовується затримання підозрюваного, обрання запобіжного заходу або пред'явлення обвинувачення.


Дата добавления: 2015-12-21; просмотров: 17; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!