Методичні рекомендації



1. З даним питанням ознайомитись у підручнику Загальна біологія: Підручник для 11 кл. загальноосвіт.навч. закл. / М. Є. Кучеренко, Ю. Г. Вервес, П. Г. Балан, В. М. Войціцький (3) с. 40 – 47, або у підручнику Сабадишин Р. О., Бухальска С. Є. Медична біологія. (2). С.163 - 166. Розв’яжіть задачі:

Задача 1. У юнака мати світловолоса, а батько — гомозигота за геном, що зумовлює темний колір волосся. Ген, що зумовлює темний колір волосся, — домінантний, а ген, що зумовлює світ­лий колір волосся, — рецесивний. Яка ймовірність того, що в цього юнака буде світловолоса дитина, якщо він одружиться на дівчині, гетерозиготній за геном, що зумовлює колір волосся?

 

Задача 2. Ген, що зумовлює розвиток альбінізму, є рецесив­ним і локалізується в аутосомі. Він спричинює відсутність пігмен­тації шкіри в людини. Домінантний алель цього гена зумовлює нормальну пігментацію шкіри. Жінка-альбінос народила від чо­ловіка з нормальною пігментацією шкіри дитину-альбіноса. Яка ймовірність повторного народження альбіноса в цій родині?

 

 

2. З даним питанням ознайомитись у підручнику Медична біологія за ред. В. П. Пішака…(1) с. або у підручнику Сабадишин Р. О., Бухальска С. Є. Медична біологія. (2). С166 - 167. Розв’яжіть задачі:

Задача 3. У людини гени, що визначають курячу сліпоту і ка-роокість, є домінантними. Вони знаходяться в різних парах ауто-сом. Блакитноока жінка з курячою сліпотою одружилася з каро­оким здоровим чоловіком. У них народилася здорова блакитно­ока дитина. Які генотипи жінки та чоловіка і яка ймовірність народження другої блакитноокої здорової дитини в сім'ї?

Задача 4. Скільки типів гамет можуть утворити особини з ге­нотипами: ааЬЬ, АаВЬ, АаВЬСс за умови, що гени А, В і С знахо­дяться в різних парах аутосом?

 

Задача 5. Ген, що зумовлює синдактилію (зрощення пальців), — домінантний і локалізується в аутосомі. Жінка, що має цей де­фект, вступила в шлюб із чоловіком, у якого нормальні пальці. У подружжя народилося троє дітей, двоє з яких мали зрослі пальці. Які генотипи батьків і дітей?

 

3.Відповідь на дане питання Ви можете знайти у підручнику «Медична біологія» за ред. В. П. Пішака…(1) с. 531 - 534., або у підручнику Сабадишин Р. О., Бухальска С. Є. Медична біологія. (2). с.181 – 185. Розв’яжіть задачу:

Задача 6. Катаракта (помутніння кришталика) і полідактилія (шестипалість) зумовлені домінантними абсолютно зчепленими генами. Рецесивні алелі цих генів визначають нормальний стан кришталика і п'ятипалість. В одній аутосомі жінки містяться реце­сивні алелі цих генів, а в іншій — домінантні. Її чоловік здоровий. Визначте ймовірність народження у подружжя здорової дитини.

 

 

  1. З даним питанням ознайомитись у підручнику Медична біологія за ред. В. П. Пішака…(1) с. або у підручнику Сабадишин Р. О., Бухальска С. Є. Медична біологія. (2). С.172 - 178. Розв’яжіть задачі:

Задача 7. Людина з генотипом Л1 Л1 Л2 Л2 має невисокий зріст, а з генотипом а1 а1 а2 а2 — високий. Який генотип може бути в лю­дини середнього зросту?

 

Задача 8. Забарвлення шерсті в мишей залежить від взаємо­дії неалельних генів. Домінантний алель С визначає наявність пі­гменту в шерсті. Рецесивний алель с визначає відсутність пігмен­ту. Алелі А і а зумовлюють розподіл пігменту вздовж волосини. Якщо в генотипі наявний алель а, то пігмент розподілений рів­номірно від кореня до кінчика (шерсть при цьому має суцільне чорне забарвлення). Якщо в генотипі наявний алель А, то пігмент розподілений нерівномірно, і шерсть при цьому має сіре забарв­лення. Дигетерозиготна сіра миша схрещена з твариною — го­мозиготою за генами с і а. Визначте можливі фенотипи у їхніх потомків. Які фенотипи мають миші з генотипами аасс, ААсс, ааСС, ААСС?

 

Задача 9. Масть у коней може бути сірою, чорною й рудою і залежить від взаємодії неалельних генів. Домінантний алель ге­на А відповідає за формування чорної масті. Домінантний алель гена В відповідає за формування сірої масті. За наявності в гено­типі організму домінантних алелів А і В масть у коней сіра. Осо­бини, в генотипі яких є тільки рецесивні алелі цих генів (аавв), мають руде забарвлення шерсті. Вкажіть усі можливі генотипи сірих, чорних і рудих коней. Яка форма взаємодії між генами, Щ зумовлюють масть у коней?

 

 

5. З даним питанням ознайомитись у підручнику Медична біологія за ред. В. П. Пішака…(1) с., або у підручнику Сабадишин Р. О., Бухальска С. Є. Медична біологія. (2). С.173 - 174. Розв’яжіть задачі:

 

Задача. У резус-негативної жінки з І групою крові за систе­мою АБО народилася дитина з III групою крові. У дитини спосте­рігалася гемолітична хвороба внаслідок резус-конфлікту. Які ймо­вірні генотипи у чоловіка цієї жінки?

 

 

Питання для самоконтролю

1. Яка різниця між моногібридним, дигібридним і полігіб-ридним схрещуванням?

2. Які генотипи може мати організм з ознакою, що контро­люється домінантним геном?

3. Який генотип може мати організм з ознакою, що контро­люється рецесивним геном?

4. Чи можуть бути зчеплені алельні гени?

5. Які клітини в нормі не можуть одночасно мати два будь-які алельні гени?

6. У чому суть гіпотези чистоти гамет?

7. Як ви розумієте поняття "взаємодія генів"?

8. Які є форми взаємодії алельних і неалельних генів?

9. Які ознаки в людини успадковуються за типом неповного домінування?

10. Яка ознака в людини є результатом кодомінантності ге­нів?

11. За якої форми взаємодії алельних генів у домінантного алеля фенотиповий прояв буде сильніший у гетерозигот­ному стані, ніж у гомозиготному?

12. Яка форма взаємодії неалельних генів має фенотипові на­слідки, протилежні тим, що виникають у випадку компле-ментарності генів?

13. У разі якої форми взаємодії неалельних генів різні домі­нантні гени можуть впливати на одну й ту саму ознаку, посилюючи її прояв?

14. Яка ознака в людини зумовлена комплементарною взає­модією генів?

Форма контролю:

Перевірка розв’язання задач

Методична картка самостійної роботи студентів № 7

Тема: Генетична небезпека забруднення середовища. Поняття про антимутагени і комутагени.

Дисципліна: «Медична біологія»

Курс ІІ спеціальність: 5. 12010102 «Сестринська справа»

Кількість годин: 2

Знати: закон гомологічних рядів спадкової мінливості; у чому полягає генетична небезпека забруднення середовища

Уміти: наводити приклади комутагенезу; пояснювати генетичну суть закону гомологічних рядів спадкової мінливості

План

  1. Генетична небезпека забруднення середовища.

2. Закон гомологічних рядів спадкової мінливості

 

 

Література:

  1. Медична біологія / За ред. В. П. Пішака, Ю. І. Мажори. Підручник. – Вінниця: НОВА КНИГА, 2004. – 656 с.: іл.
  2. Сабадишин Р. О., Бухальска С. Є. Медична біологія. Підручник для студентів вищих медичних навчальних закладів I – III рівнів акредитації. – Вінниця: Нова Книга, 2008. – 368 с.: Іл.
  3. Загальна біологія: Підручник для 11 кл. загальноосвіт.навч. закл. / М. Є. Кучеренко, Ю. Г. Вервес, П. Г. Балан, В. М. Войціцький. 2-е вид. – К.: Ґенеза, 2006. – 272 с.: іл.

 

 


Дата добавления: 2015-12-20; просмотров: 55; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!