Зростання масштабів виробництва та його вплив на навколишнє середовище.



У міру розвитку продуктивних сил, розгортання НТП зростає інтенсивність індустріального втручання людини в «справи» природи. Індустріальний розвиток перетворює всю планету в арену практичної діяльності людей. У процесі розвитку світової економіки стан природних систем, які забезпечують цей розвиток, погіршувався.

Велику тривогу практично у всіх країнах миру викликає загроза забруднення навколишнього середовища - одного з проявів незворотного порушення рівноваги між людиною і природою. Вплив матеріального виробництва на природу стало настільки інтенсивним, що їй не вдається за рахунок власних сил і механізмів компенсувати порушення екологічної рівноваги.

Загрозливо зростає забруднення атмосфери і води промисловими викидами. Головні джерела викидів в атмосферу - виробництво і споживання енергії. За 1970-2000 рр.. темпи приросту загальних викидів дещо скоротилися, але абсолютні їх розміри зростають і досягають величезних обсягів - 60 - 100 млн т зважених часток, оксидів азоту, сірки, 22,7 млрд т двоокису вуглецю (1990 р. - 16,2 млн т.). У зв'язку з цим в останні десятиліття значно зросла концентрація газів, твердих зважених часток в атмосфері, а також хімічних елементів, що зменшують озоновий шар. Концентрація газів, що викликають парниковий ефект, - метану, азоту, сполук вуглецю - істотно збільшилася. До промислового перевороту концентрація парникових газів залишалася відносно стабільною (0,0028% обсягу атмосфери). Останнім часом вона складає 0,036%, що викликано різними видами виробничій діяльності. Вважається, що парникові гази зберігаються в атмосфері сто та більше років.

Серйозною проблемою навколишнього середовища є ризик зміни клімату. Клімат Землі був відносно стійкий, зміни температури протягом століття не перевищували 1 ° С. У XX ст. в порівнянні з шістьма століттями клімат потеплішав - температура підвищилась на 0,5 °. Земні і водні екологічні системи, соціоекологіческіе системи (сільське господарство, риболовля, лісівництво та водні ресурси) життєво важливі для розвитку людини, і всі вони чутливі до зміни клімату. Підвищення температури може призвести до подальшого підвищенню рівня океану, який за останнє сторіччя піднявся на 10-25 см. Але оскільки більше третини людства живе на відстані 60 км від берегової лінії, то кількість людей, які опиняться на положенні переселенців, може досягти безпрецедентних масштабів.

Виникла загроза руйнації озонового шару нижніх в шарах атмосфери. Відбувається забруднення водних систем й грунту. В останні роки на полях розсіюється близько 150 млн т мінеральних добрив в рік і понад 3 млн т отрутохімікатів. Зі збільшенням числа що знаходяться в навколишньому середовищі різних видів хімічних сполук виникає реальна загроза їх сумісної дії в результаті взаємних реакцій за участю непередбачуваних каталізаторів. Як відзначають фахівці, що навіть при низьких концентраціях можливо накопичення негативних ефектів від дії різних хімічних сполук.


Дата добавления: 2015-12-19; просмотров: 20; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!