Проблеми та перспективи розвитку Донецького вугільного басейну.



Донецький кам'яновугільний басейн розташований у Луганській і До­нецькій областях, але вугленосна площа охоплює лівий бік Дніпра від Чер­нігова до Азова — Великий Донбас. Загальні геологічні запаси вугілля в ук­раїнській частині Донбасу становлять 50-100 млрд т. Цей басейн був відкри­тий у 1721 р. Капустіним. Вугілля басейну поділяють на кам'яне (75—90 % вуглецюі антрацит (90—96 %).

Господарське використання кам'яного вугілля передбачає його дифе­ренціацію на окремі сорти (марки вугілля). Залежно від хімічного складу, наявності золи, сірки, летких речовин тощо кам'яне вугілля поділяється на шість марок (А, Г, Ж, К, ОС, Т), а антрацити на дві (А, ПА). Найцінніші марки Ж, К, ОС придатні для коксування.

Однією з важливих властивостей багатьох сортів кам'яного вугілля є його здатність за певних температурних умов спікатися, утворюючи щільний кокс, який використовуєть­ся переважно у металургійному виробництві (доменний кокс, ливарний кокс), рідше — в енергетиці (енергетичний кокс) для теплоелектростанцій. Здебільшого кокс отримують шляхом штучного коксування кам'яного ву­гілля на спеціальних коксохімічних підприємствах.

Придатні для розробки запаси на 60 % складаються із енергетичного вугілля (західний та східний Донбас) і на 40 % - з коксівного (центральна частина Донецького басейну).

Видобуток вугілля проводиться двома способами: відкритим і підзем­ним (шахтним). Основними ланками вуглевидобутку шахтним способом є: шахта з комплексом підземних і наземних споруд і енергосиловим гос­подарством, вуглезбагачувальна фабрика, транспортні комунікації та во­догосподарські споруди, районні енергетичні центри, складське господар­ство, підприємства та установи невиробничої сфери.

Україна має потужні запаси вугілля: за геологічними оцінками 52 млрд т, з яких 23 млрд т — розвідані запаси. Проте „чорне золото" характеризуєть­ся складними умовами залягання, міститься на глибині понад 1000 м, що ускладнює умови видобутку (у Донбасі видобуток ведеться шахтним спосо­бом). Основні запаси сконцентровані в Донбасі, 7 % - у Західній Україні, 3 % вугілля містять земні надра в районі Олександрії (Кіровоградська область).

Географія вуглевидобування в Донбасі склалася відповідно до наявності великих покладів вугілля. Найбільше шахт у центральній і північній час­тині Донецькой області, де видобувають найкраще коксівне вугілля, та південній частині Луганської області, а найбільші центри видобування — Донецьк, Макіївка, Єнакієве, Красноармійськ, Торез.


Дата добавления: 2015-12-19; просмотров: 17; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!