Пульт керування випробувальною машиною



Пульт керування (поз.1 на рис.2.1) універсальної випробувальної машини TIRAtest-2151 детальнозображений на рис.4.1.

 

 

Рис. 4.1. Пульт керування випробувальною машиною TIRAtest-2151:

1 – ручка для вмикання та вимикання випробувальної машини; 2 – клавіатура вводу даних; 3 – програмний шаблон; 4 – табло індикації даних вводу та виводу; 5 – табло індикації деформації DL; 6 – табло індикації сили Р; 7 – перемикач режиму роботи; 8 – клавіша зниження швидкості переміщення рухомого затискувача у 40 разів (при натиснутій клавіші); 9 – клавіша підключення екстензометра; 10 – клавіша ZERO (тимчасова зупинка роботи машини); 11, 13 – клавіші переміщення рухомого затискувача вгору або вниз відповідно; 12 – клавіша зупинки роботи машини; 14 – ручка регулювання швидкості.

 

Ручкою 1 здійснюється загальне вмикання та вимикання машини. Клавіатура 2 призначена для вводу даних, необхідних для роботи, для виводу даних, що накопичуються у процесорі під час випробувань, та для керування протоколами випробувань.

За допомогою програмних шаблонів 3, що вибираються у залежності від конкретних цілей випробувань, задаються ті або інші режими роботи машини. Інформація про значення величин, що вводяться у мікропроцесор або утворюються у процесі випробування, поступає на табло індикації даних 4.

На два табло індикації сили 6 та переміщення 5 безперервно поступає інформація про силу Р, що прикладена до динамометра (поз.3 на рис.2.1).

Перемикачем 7 (рис.4.1) встановлюються необхідні режими роботи машини, як описано нижче. Натискання клавіші 8 ("HIGH - LOW") зменшує швидкість переміщення рухомої траверси 7 (рис.2.1) у 40 разів (при натиснутій клавіші) у порівнянні зі швидкістю, що встановлена ручкою регулювання швидкості 14 (рис. 4.1).

Клавіша 9 керує (у разі необхідності) роботою екстензометрів, що можуть бути підключені до випробувальної машини. Клавішею 10 можна здійснити тимчасову зупинку роботи випробувальної машини із зберіганням усіх введених даних та даних, що знаходяться у мікропроцесорі на даний час. Після відтиснення цієї клавіші робота машини продовжиться.

За допомогою клавіш (кнопок) 11, 12 та 13 здійснюється керування переміщенням робочої траверси ("вгору", "стоп", "вниз" відповідно) та починається (клавіші 11, 12) або припиняється (клавіша 12) в автоматичному режимі.

 

4.2. Регулювання швидкості переміщення рухомої траверси

Швидкість деформування зразків під час випробувань встановлюють за допомогою регулятора 14 (рис.4.2), що знаходиться на пульті керування та зображений на рис.4.1. Регулятор має дві шкали відліку швидкостей переміщення рухомої траверси: внутрішня шкала з ціною поділки 1 мм/хв (шкала 2 на рис.4.2) та зовнішня шкала з ціною поділки 100 мм/хв (шкала 3).

Таким чином, для встановлення швидкості деформування траверси (швидкості рухомого затискувача) необхідно провести таки дії:

 

 

Рис. 4.2. Р егулятор швидкості переміщення рухомої траверси випробувальної машини TIRAtest-2151:

1– ручка регулятора; 2 – шкала з ціною поділки 1 мм/хв; 3 – шкала з ціною поділки 100 мм/хв.

– представити значення швидкості у вигляді V = 100· А + В (мм/хв);

– проти відлікової риски, що нанесена на корпусі регулятора, шляхом обертання ручки 1 розташувати на зовнішній шкалі значення А;

– таким же чином розташувати на внутрішній шкалі значення В.

Наприклад, необхідна швидкість V = 250 мм/хв (А = 2, В = 50). На зовнішній шкалі встановлюємо значення "2", на внутрішній шкалі – значення "50".

Як зазначено вище, при натисканні клавіші 8 (рис.4.1) швидкість переміщення, що встановлена регулятором, зменшується у 40 разів.


4.3. Перемикач режимів роботи випробувальної машини

Режими роботи машини встановлюються перемикачем (поз.7 на рис.4.1), що знаходиться на пульті керування та зображений на рис.4.3.

 

Рис. 4.3. Перемикач режимів роботи машини TIRAtest-2151:

1 – ручка перемикача; 2 – положення (режим) "TEST-STOP"; 3 – положення "TEST-RETURN"; "; 4 – положення " POSITION-L0-SET"; 5 – положення "POSITION-VARIABLE"; 6 – положення "POSITION-RAPID".

 

При розташуванні ручки перемикача 1 у лівому положенні (положення "TEST") робота машини відбувається у автоматичних режимах, що здійснюються за допомогою мікропроцесора:

– режим "TEST-STOP" (поз.2 на рис.4.3): після закінчення роботи активний затискувач зупиняється і повертається у вихідне положення лише після натискання клавіш переміщення рухомого затискувача вгору або вниз (поз.11 або 13 на рис.4.1);

– режим "TEST-RETURN" (поз.3 на рис.4.3): після закінчення випробування (наприклад, руйнування зразка) активний затискувач автоматично повертається у вихідне положення з наступним записом діаграми деформування та (або) протоколу випробування.

При розташуванні ручки перемикача 1 у правому положенні (положення "POSITION") робота машини відбувається у мануальних режимах, що здійснюються оператором:

– режим "POSITION-L0-SET" (поз.4) – встановлення рухомого затискувача на задану відстань від нерухомого (її потрібно попередньо задати при загальному вводі даних);

– режим "POSITION-VARIABLE" (поз.5) – переміщення рухомої траверси із заданою швидкістю (швидкість можливо змінювати у процесі переміщення траверси регулятором (рис.4.2);

– режим "POSITION-RAPID" (поз.6) – переміщення траверси з максимальною швидкістю (прискорене встановлення рухомого затискувача).

 

4.4. Клавіатура вводу даних у пам’ять процесора

Дані у мікропроцесор випробувальної машини вводяться за допомогою клавіатури (поз.2 на рис.4.1), що знаходиться на пульті керування та зображений на рис.4.4.

Клавіатура вводу даних містить такі клавіші:

"0"…"9" – клавіші вводу чисел;

"," – десяткова кома;

С (поз.1 на рис.4.4) – клавіша анулювання неправильно введених даних;

D (поз. 2) – клавіша включення та виключення друку діаграми (якщо індикатор поблизу клавіші світиться, то діаграму буде надруковано);

Р (поз. 3) – включення та виключення друку протоколу (якщо індикатор поблизу клавіші світиться, то протокол буде надруковано);

Z (поз. 4) – друкування сертифіката випробування (результатів статистичної обробки);

Q (поз. 5) – анулювання недійсного випробування (наприклад, зразок вислизнув із затискувача);

"*" (поз. 6) - команда введення даних та їх друкування (подається після набору даних у режимі "INPUT" та їх індикації на табло 4, рис.4.1);

I (поз. 9) – клавіша "INPUT" (введення даних);

О (поз. 8) – клавіша "OUTPUT" (виведення даних);

S (поз. 7) – клавіша виділення тих характеристик, для яких потрібно провести статистичну обробку (кількість характеристик для статистичної обробки – не більше 3).

 

 

Рис. 4.4. Клавіатура вводу даних випробувальної машини TIRAtest-2151: 1 – анулювання неправильно введених даних; 2 – включення та виключення друку діаграми; 3 – включення та виключення друку протоколу; 4 – друкування сертифіката випробування; 5 – анулювання недійсного випробування; 6 – введення та друкування даних; 7 – виділення тих характеристик, для яких потрібно провести статистичну обробку; 8 – клавіша "OUTPUT" (виведення даних); 9 – клавіша "INPUT" (введення даних).


4.5. Функції програмних шаблонів завдання режиму випробувань

Програмні шаблони дають можливість здійснювати різні режими навантаження та деформування зразків. Для вводу вхідних даних слід виконати такі дії:

1. Відповідний шаблон встановлюється на пульті керування (поз.3 на рис.4.1) та активізується натисканням клавіші введення даних "I" (поз. 9 на рис.4.4).

2. Після натискання клавіші "I" на шаблоні загоряється зелений індикатор напроти параметра, значення якого потрібно ввести за допомогою клавіатури вводу даних у вигляді набору цифр від 0 до 9 (у разі потреби використовується кома).

3. Після набору даних, їх індикації на табло 4 (рис.4.1) та перевірки правильності введення натискається клавіша "*" (поз. 6 на рис.4.4) і дані надходять у мікропроцесор.

4. У разі помилки при введенні, дані видаляються натисканням клавіші "С" (поз. 1) та вводяться повторно.

4. Після вводу автоматично відбувається перехід на наступній параметр.

Коротко порядок введення:

"І" ® введення числа ® "*" ® друкування.

Невірно введені дані анулюються натисненням клавіші "С".

 

4.5.1. Програма "Druckersuch" (випробування на розтяг - стиск)

Програмний шаблон "Druckersuch" для вводу даних у процесор випробувальної машини TIRAtest-2151 та параметри, що вводять та одержують за його допомогою, зображені на рис. Х.7 та Х.8. Цей шаблон дає можливість випробувати зразки на розтяг та стиск із заданою швидкістю деформування, проводити розрахунок механічних характеристик зразків та друкувати діаграми деформування і протоколи випробувань.

Введення даних (режим "INPUT", рис. 4.5):

DAT1 … DAT4 (поз.1) – довільні числа (дата проведення випробування, № випробуваного зразка, № випробування і т.д.);

DIV (поз.2) – площа поперечного перерізу зразка, мм2;

H (поз.3) – робоча довжина зразка, мм;


 

Рис. 4.5. Вхідні дані програмного шаблону "Druckersuch":

1 – довільні числа; 2 – площа поперечного перерізу зразка; 3 – робоча довжина (висота) зразка; 4 – гранична відносна деформація; 5 – початкова сила; 6, 7 – значення сил для визначення модуля пружності; 8 – спад сили.

AG (поз. 4) – гранична відносна деформація, при досягненні якої деформування зразку припиняється, %;

F0 (поз. 5) – сила, з якої починає записуватися діаграма деформування, H;

F1, F2 (поз. 6, 7) – значення сил для визначення модуля пружності, Н;

Δ2 (поз. 8) – спад сили (Н) для розпізнання процесором моменту розриву зразка.

Виведення даних (режим "OUTPUT", рис. 4.6):

NR (поз.1) – номер випробування;

AB (поз.2) – деформація (%), що відповідає силі FB;

AH (поз.3) – деформація (%), що відповідає силі FH;

A1, A2 (поз.4 та 5) – деформації (%), що відповідають силам F1 та F2;

 

Рис. 4.6. Вихідні дані програмного шаблону "DRUCKERSUCH":

1 – номер випробування; 2, 3 – деформації, що відповідають силам FB та FH; 4, 5 – деформації, що відповідають силам F2 та F1; 6 – модуль пружності; 7 – сила при розриві; 8 – максимальна сила.

М (поз.6) – модуль пружності (МПа), який обчислюється за формулою:

М = (F2 - F1) / [(A2 - A1) · DIV]

FB (поз.7) – сила при розриві, Н;

FH (поз.8) – максимальна сила, Н;

Ці дані виводяться на папір разом з протоколом або на табло 4 (рис.4.1) при натисненні клавіші "О".

 

4.5.2. Програма "Zyklische Belastung 1" (циклічне навантаження)

Програмний шаблон "Zyklische Belastung 1" для вводу даних у процесор випробувальної машини TIRAtest-2151 та параметри, що вводять та одержують за його допомогою, зображені на рис.4.7 та 4.8. За допомогою цього програмного шаблону можливо здійснювати запис кривих повзучості в циклічному та статичному режимах навантаження.

 

 

Рис. 4.7. Вхідні дані програмного шаблону "Zyklische Belastung 1":

1, 2 – часи витримки зразка при мінімальному та максимальному навантаженнях F1 та F2; 3 – число циклів, при якому визначається модуль пружності Е1; 4 – загальне число циклів, після досягнення якого випробування припиняється; 5 – площа поперечного перерізу зразка; 6 – робоча довжина зразка; 7, 8 – значення мінімального та максимального навантаження; 9 – спад сили для розпізнання процесором моменту розриву зразка.

 

Цикл навантаження складається з:

- розтягу зразка з постійною швидкістю до заданого максимального навантаження F2;

- витримки зразка під постійним навантаженням F2 протягом часу Т2;

- розвантаження зразка до заданого мінімального навантаження F1;

- витримки зразка під постійним навантаженням F1 протягом часу Т1.

Далі цикли повторюються. Значення видовжень зразків зчитують з табло індикації деформації 5 (рис.4.1).

Рис. 4.8. Вихідні дані програмного шаблону "Zyklische Belastung 1":

1 – номер випробування; 2 – загальне число циклів навантаження; 3, 4 – деформації при навантаженнях F2 та F1 і числі циклів Z2; 5, 6 – деформації при навантаженнях F2 та F1 і числі циклів Z1; 7 – сила при розриві; 8 – максимальна сила.

Введення даних (режим "INPUT", рис. 4.7):

Т1 (поз.1) час витримки зразка під мінімальним навантаженням F1, с;

Т2 (поз.2) час витримки зразка під максимальним навантаженням F2, с;

Z1 (поз.3) число циклів, при якому визначається модуль пружності Е1;

Z2 (поз.4) загальне число циклів, після досягнення якого випробування припиняється (максимальне число циклів не більше 64000);

DIV (поз.5) площа поперечного перерізу зразка, мм2;

L0 (поз.6) робоча довжина зразка, мм;

F1 (поз.7) значення мінімального навантаження, Н;

F2 (поз.8) значення максимального навантаження, Н;

D2 (поз.9) спад сили для розпізнання моменту розриву зразка, Н.

Виведення даних (режим "OUTPUT", рис. 4.8):

NR (поз.1) – номер випробування;

Z (поз.2) – загальне число проведених циклів;

А1 (поз.6) – деформація при навантаженні F1 і числі циклів Z1,%;

А2 (поз.5) – деформація при навантаженні F2 і числі циклів Z1, %;

А1 (поз.4) – деформація при навантаженні F1 і числі циклів Z2, %;

А2 (поз.3) – деформація при навантаженні F2 і числі циклів Z2, %;

Е1 (поз.8) – модуль пружності матеріалу при числі циклів Z1, МПа;

Е2 (поз.7) – модуль пружності матеріалу при числі циклів Z2, МПа;

Ці дані виводяться на папір разом з протоколом або на табло 4 (рис.4.1) при натисненні клавіші "О".

Для проведення випробування на повзучість в статичному режимі, тобто при одноразовому довготривалому навантаженні, приймаємо Z1 = Z2 = 1; Т2 дорівнює заданому часу експерименту; Т1 та F1 вибираємо довільно.

 


5. Дії оператора при роботі з випробувальною машиною


Дата добавления: 2015-12-18; просмотров: 14; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!