З випробувальним обладнанням



Вступ

Розробка та впровадження сучасного технічного обладнання тісно пов’язано із застосуванням великої кількості нових конструкційних матеріалів, серед яких одне з чільних місць займають конструкційні пластмаси, композиційні матеріали на основі полімерів та гуми. Унікальні фізико-механічні характеристики таких матеріалів (мала вага, висока питома міцність, корозійна стійкість) роблять їх незамінними в багатьох галузях промисловості та сприяють зниженню матеріаломісткості виробів.

При проектуванні зазначеного обладнання та коректного проведення розрахунків на міцність та жорсткість необхідно знати основні механічні властивості нових матеріалів, більшість з яких до теперішнього часу досліджено недостатньо повно. Тому кваліфікованим спеціалістам в області міцності та надійності необхідно оволодіти сучасними експериментальними методами досліджень з урахуванням супутніх факторів та знати методи обробки результатів.

Програмою курсу "Нові матеріали" для студентів спеціальності "Динаміка та міцність машин" ММІ НТУУ "КПІ" передбачено протягом навчального року виконання ком­плексу лабораторних робіт. В них проводяться вимірювання міцності та деформації матеріалів, визначаються основні в’язкопружні та реологічні характеристики, вивчаються динамічні властивості й анізотропія механічних показників. В більшості робіт враховується температурний фактор.

При проведенні лабораторних робіт студенти мають мож­ливість оволодіти методами проведення механічних випробу­вань та визначення характеристик конструкційних матеріалів, поглибити та закріпити свої теоретичні знання з різних розділів курсу, ознайомитись з роботою су­часного випробувального устаткування, методами експериментальних досліджень та нор­мативно-технічною документацією на методи випро­бувань [1].

У більшій частині лабораторних робіт демонструється дія наван­тажень на зразки різноманітних матеріалів, вимірю­ються їх деформації та проводиться співставлення експеримен­тальних даних з результатами теоретичних розрахунків. Це дає можливість закріплення знань, отриманих студентами на лек­ціях та на практичних заняттях.

Як показує практика викладання дисципліни "Нові матеріали", на сьогоднішній день практично відсутні електронні видання (методичні рекомендації або практикуми), за допомогою яких студенти спеціальності "Динаміка та міцність машин" мали б змогу самостійно ознайомитися з обладнанням, що застосовується в експериментальних дослідженнях сучасних конструкційних матеріалів.

Ці вказівки та практикуми, що видані на кафедрі ДММ та ОМ [2-4] допомагають студентам при самостійній підготовці лише до конкретних лабораторних робіт і не можуть дати загальної уяви про експериментальні (стандартні або не стандартизовані) методи досліджень механічних властивостей конструкційних матеріалів.

Зазначені недоліки враховані при складанні пропонованих методичних вказівок, при написанні яких бралися до уваги такі чинники:

– роль самостійної роботи студентів повинна постійно підвищуватися;

– необхідне суттєве поліпшення підготовки студентів до проведення лабораторних робіт;

– практично відсутня упорядкована методична література, що присвячена найбільш розповсюдженим методам випробувань та сучасному обладнанню;

– спеціалістам при роботі у будь-якій галузі необхідні знання про стандартні методи визначення основних характеристик матеріалів та виробів, зокрема при вирішенні питань, пов’язаних з оцінкою їх якості.

Пропоноване електронне видання допоможе у самостійній роботі студентів не тільки при підготовці до проведення лабораторних робіт, але також при підготовці до практичних занять, заліку та екзамену.

Ціль та призначення видання: зберегти час студентів на пошук літератури, що потрібна для попереднього ознайомлення з лабораторними роботами за курсом "Нові матеріали", поліпшити якість підготовки при вивченні дисципліни в цілому.

Техніка безпеки при роботі

з випробувальним обладнанням

1. При проведенні лабораторних робіт:

– усі студенти знаходяться на місцях, визначених виклада­чем, і самостійну роботу виконують тільки під його наглядом;

– усі студенти дотримуються загальноприйнятих правил електро­безпеки.

2. У лабораторії ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ:

– перебувати у верхньому одязі, розвішувати одяг або клас­ти речі на лабораторне обладнання;

– без дозволу викладача вмикати або вимикати випробуваль­ні установки;

– працювати на установках при відкритих кришках та двер­цятах установок;

– торкатися до рухомих частин випробувальних машин, затис­кувачів та об’єктів випробувань під час роботи установок;

– навантажувати установки вище максимально допусти­мих значень навантаження.

3. При випробуванні зразків з крихких матеріалів необхідно встановлювати захисні екрани, які виключають травмування осколками зразків при руйнуванні.

На першому лабораторному занятті викладач знайомить студен­тів з правилами поведінки в випробувальної лабораторії, з загальними правилами користування обладнанням та прово­дить інструктаж з тех­ніки безпеки.

Студенти, що не пройшли інструктаж та не розписалися в жур­налі з техніки безпеки, до виконання лабораторних робіт не до­пус­каються.


1. Загальні вимоги до обладнання для випробувань матеріалів при короткочасному навантаженні


Дата добавления: 2015-12-18; просмотров: 19; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!