Висновок по першому питанню.



В першому питанні ми з’ясували, що в усіх країнах, особа, яка хоче бути адвокатом, повинна мати вищу юридичну освіту, скласти іспити і отримати свідоцтво на зайняття адвокатською діяльністю.

 

 

Друге питання. АДВОКАТ У КРИМІНАЛЬНОМУ

ПРОЦЕСІ.

В другому питанні нам необхідно з’ясувати, які дії адвокат здійснює на різних стадіях кримінального процесу. В Англії здійснювати захист інтересів сторони в кримінальній справі можуть як баристори так і соліситори (яких ми згадували при розгляді першого питання). Вони мають право брати участь в усіх судових інстанціях. Але в Палаті лордів, Апеляційному і Високому судах це право належить – баристеру. При розгляді кримінальних справ Судом Корони обвинувачення підтримують баристери. Баристер не має права особисто укладати з клієнтами угоди на ведення кримінальної справи і одержання від них гонорару.

Повноваження адвокатів соліситорів грунтується на дорученні, яке дається клієнтом у письмовій формі. Адвокат зобов’язується турбуватися про клієнта і отримує право на винагороду за дії, які він виконує на підставі доручення.

Надання правової допомоги малозабезпеченим громадянам регулюється законом 1974 р. про правову допомогу. Малозабезпеченим вважається особа, річний доход якої не перевищує 1790 фунтів стерлінгів. Як правило захисники призначаються для участі у розгляді справ в судах присяжних, малозабезпеченим особам, які обвинувачуються в умисному вбивстві. В своїй діяльності баристери мають додержуватися правил професійної етики.

Адвокат зобов’язаний зберігати довірену йому клієнтом таємницю, усних та письмових повідомлень якими вони обмінюються. На стадії попереднього слідства адвокат має право порушити кримінальне переслідування і збирати докази. Якщо він бере участь у попередньому розгляді справи має право порушувати клопотання про виклик свідків, подати суду протоколи показань свідків і обвинуваченого. Справи про злочини, які переслідуються обвинуваченим актом, розглядаються Судом Корони. Єдиною формою оскарження судових рішень в англійському кримінальному

 

процесі є апеляція. Апеляція може бути складена і подана засудженим за допомогою адвоката як проти засудження, так і лише проти вироку суду.

Як правило, рішення Апеляційного суду є остаточним. Однак, якщо у справі постало питання особливо суспільного значення, засуджений з допомогою адвоката може подати апеляцію до Палати лордів, одержавши на те дозвіл від Апеляційного суду або від самої Палати лордів.

Адвокат у кримінальному процесі США вступає в процес на боці обвинуваченого на його запрошення. Право порушувати кримінальне переслідування, збирати докази і підтримувати обвинувачення в суді формально має кожний потерпілий від злочину, як фізична так і юридична особа.

Попередній розгляд провадиться в судовому засіданні. Тут адвокат допитує свідків з боку обвинувачення, обвинуваченого, свідків з боку захисту. Вже на цьому етапі провадження мета захисту може бути досягнута, бо якщо суддя, заслухавши пояснення і показання, дійде висновку про недостатність підстав до притягнення до кримінальної відповідальності, то він виносить рішення про зняття обвинувачення, тобто про закриття справи. Визначити себе винним може порадити обвинуваченому адвокат-захисник. Кримінально-процесуальне законодавство США передбачає можливість, так званих «угод про визнання вини», коли захисник вступає з обвинувачених у неофіційні переговори, підсумком яких є досягнення домовленості, за якою останній погоджується перекваліфікувати дії обвинуваченого на закон про менш тяжкий злочин, ніж зазначений в обвинувальному акті, а обвинувачений визнає себе винним у злочині. Така угода є легальною. Від імені й в інтересах засудженого адвокат-захисник може подати апеляцію з питань по факту, тобто оскаржити вердикт присяжних і резолюцію судді, якими підсудного визнано винним у вчиненні злочину, так із питань права, тобто оскаржити вирок суду у зв’язку з неправильним застосуванням кримінального закону або порушення під час судового розгляду процесуальних норм, які обмежили

 

права підсудного і призвели до неправильного рішення. У суді апеляційної інстанції адвокат виступає з викладенням аргументів на користь задоволення апеляційної скарги. Адвокат може також допомогти засудженому у складанні і поданні петиції про перегляд рішення суду за нововиявленими обставинами, з мотивів, що вони є настільки важливими, що коли б вони були відомі суду при розгляді справи, він не постановив би обвинувального вироку.

А зараз проаналізуємо адвоката в кримінальному процесі у Франції. На відміну від кримінального процесу Англії і США – КПК Франції не надає вирішального значення зізнанню обвинуваченого у вчиненні злочину і не розглядає його як підставу для закінчення судового розгляду з винесенням обвинувального вироку. Адвокат-захисник обвинуваченого може брати участь у справі, як на запрошення обвинуваченого, так і за призначенням органу, який веде процес. На попередньому слідстві захисник бере участь у справі із моменту пред’явлення обвинувачення. Цивільний позивач також має право користуватися допомогою адвоката з моменту першого допиту. У разі відмови обвинуваченого чи цивільного позивача скористатися послугами адвоката попереднє слідство провадиться без нього. Захиснику обвинувального і представнику цивільного позивача має бути надана можливість ознайомитися з матеріалами справи не пізніше, як за 24 години до початку кожного допиту.

Скарги адвокатів обвинуваченого і цивільного позивача на постанови слідчого та судді розглядаються обвинувальною камерою. Апеляційного суду у складі голови камери і двох членів суду, яка є другою судовою інстанцією.

Захисник обирається і призначається тільки з числа адвокатів, які перебувають в адвокатській корпорації або з числа повірених. Захисник має право вільно спілкуватися з обвинуваченим, знайомитися з усіма матеріалами справи за умови, що це не перешкоджатиме ходу процесу. Адвокати обвинуваченого і цивільного позивача не позбавлені права брати активну участь в судовому розгляді, в тому числі в дослідженні доказів.

В другому питанні ми розглянули загальну участь адвоката в кримінальному процесі.

 

 


Третє питання. ПРЕДСТАВНИЦТВО АДВОКАТА В ЦИВІЛЬНОМУ ПРОЦЕСІ.

В цьому питанні ми висвітлимо хто може надавати юридичну допомогу і захищати права сторін в цивільному процесі, а також сам процес представництва. Розглянемо по кожній країні окремо.

В США надання адвокатами різних видів юридичної допомоги і здійснення представництва в суді реалізується через юридичні контори або юридичні відділи в державних установах і приватних структурах.

Двоєдина судова система, повновладне і самостійне функціонування кожної системи з певними відмінностями правової регламентації, визначають неоднозначність становища адвоката в цивільному судочинстві. Відмінності мають місце як між участю в цивільному процесі в однотипних судах окремих штатів, так і федеральних. Єдиним є те, що обсяг їх повноважень визначається договором доручення, складеним з довірителем на ведення цивільної справи.

Процес пояснюється подачею адвокатом від імені зацікавленої особи позовної заяви до суду. В ній обгрунтовується компетенція даного суду розглянути цивільну справу, по якій порушується провадження. Позовна заява має містити коротке і точне викладення вимоги, яка свідчить про наявність у довірителя права на викладення суттєвих для справи обставин-фактів, підстави для позову, прохання позивача винести на його користь рішення певного змісту.

Позовну заяву клерк канцелярії реєструє і виписує повістку. Після її одержання відповідачем уповноважений ним адвокат вчиняє певні процесуальні дії (складає і передає судові й позивачу процесуальні папери, письмові пояснення тощо). Пояснення можуть заперечувати існування у позивача права на пред’явлення позову, тобто обстоювати закриття провадження в справі, спростувати матеріально-правові вимоги та пред’явлення зустрічного позову. Коли відповідачі мають загальні вимоги у

 

формі перехресного позову, останній може бути поданий відповідачем разом із забезпеченням вимоги позивача. Без допомоги досвідченого адвоката такі заперечення кваліфіковано не можуть бути сформульовані. Необхідність складання їх адвокатом пояснюється також тим, що за загальним правилом сторона у наступальному розвитку процесу не може виходити за межі зроблених первісних пояснень про обставини справи.

В підготовчій стадії цивільного процесу адвокат однієї сторони може вимагати від другої більш чіткого і повного викладення окремих положень, зафіксованих нею у процесуальних документах, а також більш докладного викладення обставин в справі з додержанням процесуальних процедур.

Адвокати сторін можуть наполягати на розгляді цивільної справи з участю присяжних засідателів. Для забезпечення конструктивної діяльності адвокатів в суді їм надаються широкі права на участь в досліджені доказів – показань свідків, письмових і речових доказів.

За законодавством США адвокати сторін мають широкий обсяг процесуальних прав на пред’явлення апеляції і участь у провадженні в апеляційних судах штатів, федеральних апеляційних судах, а також на оскарження рішень деяких районних судів, апеляційних судів спеціалізованих федеральних судів і вищих судових установ штатів і до Верховного суду США.

А зараз прослідкуємо представництво адвоката в цивільному процесі Франції.

У Франції представництво в цивільному процесі здійснюється адвокатами і повіреними. Адвокат виконує подвійну функцію. Консультативну - висловлює своє думку і дає поради, та захисну - забезпечує захист своїх довірителів, виступає від імені однієї з сторін в процесі у цивільних справах. Відносини між представниками і довірителями в цивільному процесі Франції грунтуються на договорі доручення, який

 

 

виникає після прийняття адвокатом на себе виконання функцій представництва в цивільному процесі за відповідну винагороду.

Довіритель зобов’язаний виконати обов’язки перед довіреним і сплатити винагороду. Представництво може бути припинено достроково з відкликанням доручення довірителя, а також відмовою представника від доручення. Повноваження (мандат) на представництво адвоката поширюється на усі процесуальні дії. Він, зокрема, має право пред’явити позов в інтересах довірителя – позивача у справі. Представник позивача після перебігу певного строку має звернутися у канцелярію суду із заявою про занесення справи до реєстру, у якій викладено зміст позовних вимог, чим і розпочинається повноваження у суді. Він також порушує клопотання про призначення члена цивільного трибуналу (судді) для нагляду за розвитком процесу. У підготовчій стадії процесу можуть уточнюватися позивні вимоги, висловлюватися заперечення проти них, додаватися нові й замінюватися наявні в справі документи, порушувати клопотання і заяви про відводи, допит свідків, одержання висновків експертизи про закінчення справи мировою угодою та інші. Першим в судовому засіданні цивільного трибуналу виступає представник позивача, а за ним це робить представник відповідача. Представники сторін можуть порушувати клопотання про надання відстрочки виконання, про тлумачення рішення, виправлення описок і помилок та взяти участь у розгляді цих питань. Для захисту прав сторін і третіх осіб адвокати Франції можуть використовувати звичайні способи оскарження судових рішень – апеляцію та надзвичайні засоби – касацію, змістом якої є клопотання про перегляд рішення, прохання третіх осіб про скасування рішення, про притягнення суддів до цивільно-правової відповідальності з скасуванням судового рішення. Представник протилежної сторони може подати зустрічну, а представник третьої особи – евентуальну апеляцію в будь-якій стадії апеляційного провадження. Представник апелянта може ставити питання про скасування чи зміну судового рішення, чи окремої його частини. Оскільки

 

Апеляційний суд діє в межах апеляційної скарги, то нею визначається рамки діяльності цього суду. Після внесення апеляції до списку справ, що підлягають розгляду, представники сторін вправі обмінятися процесуальними паперами, а в судовому засіданні, при розгляді апеляції – взяти участь у дебатах. Повірений апелянта у встановлений строк зобов’язаний подати обгрунтування апеляції. Відповідно до процедури Касаційного суду Франції сторони мають бути представлені в ньому адвокатами, допущеними до ведення справ у цьому суді чи Державний раді, за винятком справ, порушених за касаційними скаргами прокуратури. Адвокат (представник) сторони, яка подала касаційну скаргу, протягом шести місяців зобов’язаний під загрозою залишення її без наслідків, подати суду докладні письмові пояснення і після цього стежити, що протягом двомісячного строку копії зазначених пояснень були відправлені відповідачу. Протягом чотирьох місяців після їх одержання адвокат (представник) відповідача може подати суду письмові пояснення на них. Після одержання цих пояснень або перебігу встановленого для їх подання строку касаційна скарга з усіма матеріалами надсилається у відповідну цивільну палату Касаційного суду. З моменту подання доповіді будь-які доповнення від адвокатів сторін не приймаються.

Винятково важливу роль відіграють адвокати у провадженні перегляду рішень, які набрали чинності, коли в судових рішеннях виявляються помилки, що були допущені з вини суду (не правомірні дії сторін, винесення рішення на підставі підроблених документів, виявлення нових документів, що мають істотне значення для справи тощо). Подача заяви про перегляд рішення в таких випадках є можливою за наявності висновку про необхідність перегляду, підписаного трьома адвокатами з десятирічним стажем. Адвокати сторін беруть участь у складенні заяви і в розгляді її судом.

В порівнянні з США та Францією, Англія має відповідну систему представництва адвоката в цивільному процесі. Надання юридичної допомоги і захист прав сторін в цивільному процесі Англії здійснюється, як

 

соліситорами, так і баристерами. Баристери виконують функцію правозаступництва шляхом виступу в суді, а соліситори – повіреного (представника) в цивільній справі (на них покладається підготовка матеріалів справі до судового розгляду). Повноваження соліситора в цивільному процесі визначаються дорученням заінтересованої особи, на підставі якого виникають договірні відносини між довірителем і повіреним (представником), які регулюються загальними правилами договірного права. Баристори наділені правом брати участь в усіх цивільних справах, а в Палаті Лордів, судовому комітеті таємної ради, Апеляційному і Високому судах це право належить виключно їм. Повноваження на ведення цивільної справи баристер одержує не на підставі договору з довірителем. Соліситор розпочинає процесуальні дії, пов’язанні з порушенням цивільної справи, після видання Високим Судом наказу про виклик відповідача до суду. Виконання соліситором процесуальних дій у підготовчій частині цивільного процесу, не має відокремленого характеру. Перед одержанням вказівки суду про дальший рух справи баристеру надсилаються процесуальні папери з метою одержання від нього консультацій щодо питань, пов’язаних з підготовкою справи до розгляду. Неявка сторони та її соліситора не перешкоджає розгляду справи і винесення у ній рішення, але в цих випадках вони можуть протягом семи днів звернутися до суду про скасування заочного рішення. Велике значення в цивільному процесі Англії надається участі баристеру в розгляді пред’явленого позову. За загальним правилом англійського цивільного процесу право першого виступу надається позивачеві, тому баристер (який виступає після позивача) має можливість посилити висловлену перед ним аргументацію по обгрунтуванню позову, а баристер другої сторони виступає першим тільки у справах, в яких вимоги позивача стосуються стягнення шкоди, розмір якої був визначений раніше, або коли відповідач визнає слушним обгрунтування позову. Баристер сторони, на користь якої винесено рішення, може порушити питання про покладення помилок і неточностей.

 

Для реалізації адвокатом права апеляційного оскарження подається заява на все рішення або наказ з коротким, але чітким обгрунтуванням. В засіданні апеляційного суду адвокати сторін виступають з усними поясненнями своєї позиції, в яких викладають правову аргументацію з приводу підстав апеляційної скаргу і можливих наслідків її вирішення. Але ні апелянт, ні протилежна сторона та їх адвокати не можуть висловлювати міркування правового характеру, які не були включені до заяв про апеляцію, не можуть висувати нове обгрунтування позову і забезпечення проти нього просити про застосування нових засобів захисту без попереднього дозволу Апеляційного суду.


Дата добавления: 2015-12-17; просмотров: 16; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!