Аранжування, інструментовка, оркестровка як форми використання субєктивних прав



Враховуючи прогресивний стан розвитку музичного мистецтва, появу в економічно-правовому просторі України такого явища як шоу-бізнес, не може залишатись поза увагою аналіз та визначення сфери правової охорони таких видів діяльності як аранжування, оркестровка, інструментовка

Оскільки зазначені явища входять до музичної галузі діяльності, в даному дослідженні будуть використовуватись думки фахівців музичного мистецтва

Слід зазначити, що “законодавство України відносить один із вказаних результатів діяльності – аранжування до сфери охорони авторського права, ввівши його у категорію – похідні твори”[22]. Ми вже вели мову про заперечення поділу авторського права на первісне та похідне, в тому розумінні, в якому воно трактується в законі та юридичній літературі. Ознака похідності характерна для суміжних прав, що охороняють самостійні результати творчої діяльності людини на основі інших творів, які відносяться до сфери правового впливу авторського права.

По-перше, “аранжування розглядається як переробка музичного твору для іншого (порівняно з оригіналом) складу виконавців. У джазовій музиці різного роду зміни, що вносяться безпосередньо у процесі виконання, пов’язані з імпровізаційним стилем гри”[16, с.317]. В такому випадку правовідносини виникають між автором музичного твору – композитором та особою, що проводить аранжування – аранжувальником.

Факт погіршення музичного твору, внаслідок проведеного аранжування, не заперечує таку діяльність. Цей випадок буде лише свідченням невдало проведеного аранжування твору і як наслідок погіршення попереднього становища автора музичного твору або особи, що має це право. Але в такому випадку навіть при відсутності умов в угоді на проведення аранжування музичного твору законодавство України зазначає, “що така діяльність здійснюється без шкоди охороні творів, що охороняється авторським правом”[22] і ця норма поширюється як на результати творчої діяльності, що охороняється суміжними правами, так і на похідні твори, зваживши на позицію закону.

При виникненні зобов’язальних відносин між автором музичного твору та аранжувальником перш за все повинні додержуватись права композитора на створений ним твір в оригіналі. Якщо досягнуто між сторонами згоди по відчуженню майнового права композитора на аранжування його твору або отримано від нього дозвіл на вчинення такої дії, право на музичний твір, який був підданий аранжуванню, належить аранжувальнику. Нова форма твору, внаслідок проведеної обробки, може мати і нову вартісну оцінку. Висока вартість такого твору говорить про значний творчий внесок аранжувальника до винайдення нової, досконалішої форми представлення музичного твору. Наприклад, аранжування можливо і пісні, як поєднання словесного й музичного твору.

Інструментовку розглядають як “викладення музики для виконання її кількісним складом оркестру або інструментальних ансамблів. Мистецтво інструментовки засновується на виконанні властивостей різних музичних інструментів (їх тембрів, звуковикористання, технічних та динамічних можливостей) і їх співставлення (всього оркестру в цілому, його окремих груп, соло і т.д.) для досягнення найбільш виразного звучання. Характер і прийоми інструментовки обумовлені жанром і індивідуальним замислом твору залежать від усієї сукупності музичних засобів: мелодики, гармонії, музичного складу, фактури. При кожному новому способі інструментовки один і той же музичний матеріал набуває інший відтінок викладу і нерідко змінює свій характер.

Інструментовка складає процес розподілу голосів музичного твору серед інструментів і їх виразними засобами так, щоб загальне звучання було найбільш виразним, образним. Образно-виразне звучання – не тільки красиве й благозвучне: це більш широке поняття. Інструментовка як така є творчість, що потребує організацію. Сама ж творчість проявляється у виборі найбільш виразного варіанта.

Діяльність аранжувальника, особи, що проводить інструментовку, оркестровку, представлена як пристосування до технічних можливостей музичного інструменту, що забезпечує більш досконаліше звучання в новій формі представлення музичного твору. Тут вбачається тісний взаємозв’язок між творчою працею цих осіб та працею осіб, що створили музичний інструмент.

Правовідносини можуть виникати між суб’єктами, що володіють правами на використання виробленого продукту. При використанні ексклюзивного експонату музичного інструменту може забезпечуватись більш якісна форма представлення твору музичного мистецтва, порівняно із використанням музичних інструментів серійного виробництва подібної партії У такому разі, повинна забезпечуватись охорона права суб’єкта створення такого музичного інструменту на його використання.

Різний рівень науково-технічної творчості визначає різну вартісну характеристику предмета проведеної діяльності, що використовуються для аранжування, інструментовки, оркестровки музичних творів. Такий підхід стосується і використання різних груп музичних інструментів для представлення музичного твору, враховуючи їх якісні характеристики та права авторів створення результатів таких видів діяльності, або прав осіб, що володіють таким правом. Вказаний підхід викликає багато проблем щодо забезпечення охорони прав суб’єктів створення музичних інструментів, до яких пристосовано аранжування, інструментовка, оркестровка і т.д.

Мистецтво оркестровки невід’ємне від творчого процесу створенням музики. Звуки, що відтворює оркестр, є переробкою музичного твору, спеціально для оркестру. Творча діяльність оркестровщика забезпечується в залежності від його індивідуальних характеристик і можливостей, а також внутрішньої уяви про звучання інструменту. Звичайно, така робота, безперечно, включає знання про кожен окремий інструмент, що бере участь у представленні музичного твору. Поєднання ж звучання цілої низки інструментів, задіяних в оркестрі для представлення музичного твору, для якісного його звучання – прояв творчих можливостей осіб, що проводять таку діяльність.

Не рідкі випадки, коли саме завдяки обробці, твір композитора одержує найбільш широке розповсюдження і як наслідок збільшується його цінність, про що вже велась мова в нашому дослідженні. Але автор даної цитати, проводить такий аналіз стосовно охорони обробки авторським правом. На нмою думку, до обробок можна віднести аранжування, інструментовку, оркестровку, які підлягають охороні суміжного права і мають ознаки, притаманні суміжним правам.


Дата добавления: 2016-01-05; просмотров: 21; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!