Системи і методи фінансового контролю



 

У складі механізму фінансового менеджменту важлива роль відводиться системам і методам внутрішнього фінансового контролю.

Внутрішнім фінансовим контролем є організовуваний підприємством процес перевірки виконання і забезпечення реалізації всіх управлінських рішень в області фінансової діяльності з метою реалізації фінансової стратегії і запобігання кризовим ситуаціям, що призводять до його банкрутства.

Створення систем внутрішнього контролю є невід'ємною складовою частиною побудови всієї системи управління підприємством з метою забезпечення його ефективності. Системи внутрішнього контролю створюються на підприємстві за лінійним і функціональним принципом або одночасно поєднують в собі обидва ці принципи. В основі цих систем лежить розподіл контрольних обов'язків окремих служб та їх менеджерів. У цих традиційних системах внутрішнього контролю органічною складовою частиною є і система фінансового контролю.

Фінансовий контролінг є контролюючою системою, що забезпечує концентрацію контрольних дій на найбільш пріоритетних напрямах фінансової діяльності підприємства, своєчасним виявленням відхилень фактичних її результатів від передбачених і прийняттям оперативних управлінських рішень, що забезпечують її нормалізацію.

Основними функціями фінансового контролінгу є:

1) спостереження за ходом реалізації фінансових завдань, установлених системою планових фінансових показників і нормативів;

2) вимір ступеня відхилення фактичних результатів фінансової діяльності від передбачених;

3) діагностування за розмірами відхилень серйозного погіршення у фінансовому достатку підприємства й суттєвого зниження темпів його фінансового розвитку;

4) розробка оперативних управлінських рішень щодо нормалізації фінансової діяльності підприємства відповідно до передбачених цілей і показників;

5) коректування за необхідності окремих цілей і показників фінансового розвитку у зв'язку зі зміною зовнішнього фінансового середовища, кон'юнктури фінансового ринку і внутрішніх умов здійснення господарської діяльності підприємства.

Побудова системи фінансового контролінгу базується на принципах:

1. Спрямованість системи фінансового контролінгу на реалізацію розробленої фінансової стратегії підприємства. Для того, щоб бути ефективним фінансовий контролінг повинен носити стратегічний характер, тобто відображати основні пріоритети фінансового розвитку підприємства. Це визначає цілеспрямоване обмеження контрольованих фінансових операцій. Розширений контроль над усіма поточними фінансовими операціями не має сенсу, оскільки лише буде відволікати фінансових менеджерів від більш важливих цілей управління фінансовою діяльністю.

2. Багатофункційність фінансового контролінгу. Він повинен забезпечувати контроль пріоритетних показників фінансового розвитку не лише по підприємству в цілому, але і в розрізі окремих його центрів відповідальності, передбачати можливість порівняння контрольованих показників з середньогалузевими, забезпечувати взаємозв'язок контрольованих фінансових показників.

3. Орієнтованість фінансового контролінгу на кількісні стандарти. Ефективність контрольних дій значно зростає, якщо контрольовані стандарти діяльності виражені конкретними кількісними показниками. Це не означає, що контролінг не повинен охоплювати якісні аспекти – йдеться лише про те, що ці якісні аспекти мають бути виражені в системі кількісних стандартів, що виключить різне їх тлумачення.

4. Відповідність методів фінансового контролінгу специфіці методів фінансового аналізу і фінансового планування. В процесі організації внутрішнього фінансового контролю необхідно орієнтуватися на все фінансове планування (при підготовці стандартів контролю) і аналізу (при підготовці показників, що відображають фактично досягнуті результати, і виявленні причин їх відхилень від стандартів).

5. Своєчасність операцій контролінгу. Ця своєчасність полягає не у високій швидкості або частоті здійснення контрольних функцій, а в адекватності періодів контрольних дій періоду здійснення окремих операцій, пов'язаних з формуванням результатів фінансової діяльності. Головна умова своєчасності фінансового контролінгу полягає в наступному: він повинен носити характер "раннього запобігання кризовому розвитку", тобто дозволяти усувати поточні відхилення перш ніж вони набудуть серйозного характеру.

6. Гнучкість побудови контролінгу. Внутрішній фінансовий контроль має бути побудований з урахуванням можливості пристосування до нових фінансових інструментів; до нових норм і видів здійснення операційної, інвестиційної і фінансової діяльності; до нових технологій і методів здійснення фінансових операцій. Без достатнього ступеня гнучкості система контролінгу не буде ефективною навіть в тих областях контролю фінансової діяльності, для яких вона спочатку будувалася.

7. Простота побудови контролінгу. Прості форми і методи внутрішнього фінансового контролю, побудованого відповідно до його цілей, вимагають менших зусиль контролюючих менеджерів і, як правило, більш економічні. Надмірна складність побудови фінансового контролінгу може бути не зрозумілою або не бути підтримана його операторами, а також вимагати суттєвого збільшення потоку інформації для його здійснення.

 

8. Економічність контролінгу. Витрати щодо здійснення фінансового контролінгу мають бути мінімізовані з позицій їх адекватності ефекту цього контролю. Це означає, що обсяг витрат по організації контролінгу не повинен перевищувати розмір того ефекту (зниження витрат, приросту доходів, збільшення прибутку і т. п.), який досягається в процесі його здійснення.

 

Фінансовий моніторинг

 

Система моніторингу складає основу фінансового контролінгу, найбільш активну частку його механізму.

Система фінансового моніторингу є розробленим на підприємстві механізмом постійного спостереження за контрольованими показниками фінансової діяльності, визначення розмірів відхилень фактичних результатів від передбачених і виявлення причин цих відхилень.

Побудова системи моніторингу контрольованих фінансових показників охоплює такі основні етапи:

1. Побудова системи інформативних звітних показників за кожним видом фінансового контролінгу ґрунтується на даних фінансового й управлінського обліку. Ця система є так званою "первинною інформаційною базою спостереження", необхідною для подальшого розрахунку агрегованих по підприємству окремих аналітичних абсолютних і відносних фінансових показників, що характеризують результати фінансової діяльності підприємства.

2. Розробка системи узагальнюючих (аналітичних) показників, що відображають фактичні результати досягнення передбачених кількісних стандартів контролю, здійснюється в чіткій відповідності з системою фінансових показників. При цьому забезпечується побудова системи інформативних звітних показників за кожним видом фінансового контролінгу.

3. Визначення структури і показників форм контрольних звітів виконавців.

4. Визначення контрольних періодів за кожним видом фінансового контролінгу і кожною групою контрольованих показників. Установлення розмірів відхилень фактичних результатів контрольованих показників від установлених стандартів.

5. Виявлення основних причин відхилень фактичних результатів контрольованих показників від установлених стандартів.

6. Повне порівняння кількісного вираження установлених стандартів і контрольованих аналітичних показників. У процесі розробки такої системи будуються алгоритми розрахунку окремих узагальнюючих (аналітичних) показників з використанням первинної інформаційної бази спостереження і методів фінансового аналізу.

7. Визначення структури і показників форм контрольних звітів (рапортів) виконавців покликане сформувати систему носіїв контрольної інформації. Для забезпечення ефективності контролінгу така форма звіту має бути стандартизована і мати наступну інформацію:

– фактично досягнуте значення контрольованого показника (у порівнянні з передбаченим);

 

– розмір відхилення фактично досягнутого значення контрольованого показника від передбаченого;

– розкладання фактора розміру відхилення (якщо контрольований показник піддається кількісному розкладанню на окремі складові). Алгоритм такого розкладання має бути визначений і доведений до кожного виконавця заздалегідь;

– пояснення причин негативних відхилень за показником в цілому і окремих його складових;

– зазначення осіб, винних в негативному відхиленні показника, якщо це відхилення викликане внутрішніми факторами діяльності підрозділу.

Форма стандартного контрольного звіту (рапорту) виконавця диференціюється відповідно до змісту доведеного йому бюджету (плану).

8. Визначення контрольних періодів за кожним видом фінансового контролінгу і кожною групою контрольованих показників. Конкретизація контрольного періоду за видами контролінгу і групами показників визначається "терміновістю реагування", необхідною для ефективного управління фінансовою діяльністю на даному підприємстві. З урахуванням цього принципу виділяють:

– тижневий (декадний) контрольний звіт;

– місячний контрольний звіт;

– квартальний контрольний звіт.

9. Установлення розмірів відхилень фактичних результатів контрольованих показників від установлених стандартів здійснюється як в абсолютних, так і у відносних показниках. Оскільки кожен показник міститься в контрольних звітах виконавців, на даній стадії він агрегується в рамках підприємства в цілому. При цьому за відносними показниками всі відхилення розподіляються на три групи:

– позитивне відхилення;

– негативне "допустиме" відхилення;

– негативне "критичне" відхилення.

10. Виявлення основних причин відхилень фактичних результатів контрольованих показників від установлених стандартів проводиться по підприємству в цілому і за окремими "центрами відповідальності". В процесі такого аналізу виділяються і розглядаються ті показники фінансового контролінгу, за якими спостерігаються "критичні" відхилення від цільових нормативів, завдань поточних планів і бюджетів. За кожним "критичним" відхиленням (а за необхідності і менш значимими розмірами відхилень показників пріоритетів першого порядку) мають бути виявлені причини, що викликали їх. В процесі здійснення такого аналізу в цілому по підприємству використовуються відповідні розділи контрольних звітів виконавців.

Розроблена система моніторингу повинна коректуватися при зміні цілей фінансового контролінгу і системи показників поточних планів і бюджетів.


Питання для самоперевірки

1. На використанні яких систем ґрунтується фінансове планування на підприємстві?

2. За якими етапами здійснюється процес формування фінансової стратегії підприємства?

3. Охарактеризуйте види поточних фінансових планів.

4. Розкажіть про розробку планових бюджетів та процес бюджетування.

5. В чому полягає сутність фінансового контролінгу?

6. Назвіть основні функції фінансового контролінгу.

7. На яких принципах будується система фінансового контролінгу?

8. Розкажіть про фінансовий моніторинг.

 

Тестові завдання

 

1. Фінансовим плануванням є:

а) один із основних видів поточного фінансового плану підприємства;

б) оперативний фінансовий план короткострокового періоду, що розробляється зазвичай в рамках до одного року;

в) процес розробки системи фінансових планів і планових (нормативних) показників з забезпечення розвитку підприємства необхідними фінансовими ресурсами і підвищенню ефективності його фінансової діяльності в майбутньому періоді.

 

2. Назвіть основні принципи планування фінансової діяльності на підприємстві :

а) ________;

б)________;

в)________.

3. Основними видами поточних фінансових планів, що розробляються на підприємстві, є:

а)план доходів і витрат з операційної діяльності;

б)план надходження і витрачання грошових коштів, план доходів і витрат з інвестиційної діяльності;

в)балансовий план;

г) свій варіант.

4. Вживані в процесі оперативного фінансового планування бюджети класифікуються з низкою ознак:

а)за сферами діяльності підприємства;

б)за видами доходів;

 

в)за широтою номенклатури витрат;

г)за видами витрат.

 

5. Основними функціями фінансового контролінгу є:

а)спрямованість системи фінансового контролінгу на реалізацію розробленої фінансової стратегії підприємства;

 

б)вимір ступеня відхилення фактичних результатів фінансової діяльності від передбачених;

в)розробка оперативних управлінських рішень по нормалізації фінансової діяльності підприємства відповідно до передбачених цілей і показників;

г)коректування за необхідності окремих цілей і показників фінансового розвитку у зв'язку зі зміною зовнішнього фінансового середовища.

 

6. Побудова системи фінансового контролінгу базується на принципах: (зазначити правильні варіанти):

а)спрямованість системи фінансового контролінгу на реалізацію розробленої фінансової стратегії підприємства;

б) багатофункційність фінансового контролінгу;

в) орієнтованість фінансового контролінгу на кількісні стандарти;

г)відповідність методів фінансового контролінгу специфіці методів фінансового аналізу і фінансового планування;

д) діагностування за розмірами відхилень серйозних погіршень у фінансовому достатку підприємства й суттєвого зниження темпів його фінансового розвитку;

е) спостереження за ходом реалізації фінансових завдань, установлених системою планових фінансових показників і нормативів;

ж)економічність контролінгу;

з)гнучкість побудови контролінгу.

 

7. Система фінансового моніторингу є:

а)одним із основних видів поточного фінансового плану підприємства;

б)процес розробки системи фінансових планів і планових (нормативних) показників щодо забезпечення розвитку підприємства необхідними фінансовими ресурсами і підвищення ефективності його фінансової діяльності в майбутньому періоді;

в)розробленим на підприємстві механізмом постійного спостереження за контрольованими показниками фінансової діяльності, визначення розмірів відхилень фактичних результатів від передбачених і виявлення причин цих відхилень.

 

8. Побудова системи моніторингу контрольованих фінансових показників охоплює такі основні етапи:

а)розробка системи узагальнюючих (аналітичних) показників;

б)визначення структури і показників форм контрольних звітів виконавців;

 

в)повна порівнянність кількісного вираження установлених стандартів і контрольованих аналітичних показників;

г)процес розробки системи фінансових планів і планових (нормативних) показників щодо забезпечення розвитку підприємства необхідними фінансовими ресурсами і підвищення ефективності його фінансової діяльності в майбутньому періоді.

9. Назвіть три групи розмірів відхилень фактичних результатів контрольованих показників від установлених стандартів :

а)позитивне відхилення;

б)негативне "критичне" відхилення;

в)негативне "діюче " відхилення;

г)негативне "допустиме" відхилення.

 

10. Процес формування фінансової стратегії підприємства здійснюється за такими етапами:

а)визначення спільного періоду формування фінансової стратегії. Цей період залежить від цілої низки умов;

б)орієнтованість фінансового контролінгу на кількісні стандарти;

в)формування стратегічних цілей фінансової діяльності підприємства, дослідження факторів зовнішнього фінансового середовища і кон'юнктури фінансового ринку;

г)багатофункційність фінансового контролінгу;

д) розробка фінансової політики за окремими аспектами фінансової діяльності, розробка системи організаційно-економічних заходів щодо забезпечення реалізації фінансової стратегії.

 

 


Дата добавления: 2021-01-21; просмотров: 73; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!