Види основних робіт виробничого циклу побудови ДГМ та їх характеристика.



Виробничий цикл побудови ДГМ складається з таких основних видів робіт:

проектування мережі;

рекогностування і побудова геодезичних пунктів;

вимірювання елементів мережі;

математична обробка вимірів;

складання каталогів координат і висот геодезичних пунктів та нівелірних знаків.

Середня щільність пунктів ДГМ повинна бути не менше одного пункту на 30 кв. кілометрів. Подальше збільшення щільності пунктів ДГМ обгрунтовується розрахунками, виходячи з конкретних завдань топографо-геодезичного забезпечення території.

Для геодезичного забезпечення топографічної зйомки встановлюються такі норми щільності пунктів та реперів ДГМ:

для зйомок у масштабі 1:25 000 і 1:10 000 - 1 пункт на 30 кв. кілометрів і 1 репер на трапецію масштабу 1:10 000;

для зйомки у масштабі 1: 5 000 - 1 пункт на 20-30 кв. кілометрів і 1 репер на 10-15 кв. кілометрів;

для зйомки у масштабі 1: 2 000 і більше - 1 пункт на 5-15 кв. кілометрів і 1 репер на 5-7 кв. кілометрів.

Для топографічної та кадастрової зйомки в масштабі 1:2000 і більше на доповнення до пунктів ДГМ визначаються пункти розрядних та знімальних геодезичних мереж.

У разі використання супутникових геодезичних методів для визначення пунктів знімальних мереж можливе обгрунтоване зменшення щільності пунктів ДГМ.

Проектування геодезичних мереж виконується з урахуванням усіх раніше виконаних робіт.

Місця побудови геодезичних пунктів обираються таким чином, щоб забезпечувалось їх збереження та стійкість центрів у плані і за висотою протягом тривалого часу і щоб їх було зручно використовувати в практичній діяльності.

Типи центрів вибираються з урахуванням фізико-географічних умов району робіт, глибини промерзання грунтів, гідрогеологічного режиму та інших особливостей місцевості.

Державні нівелірні мережі 1,2 класів.

Нівелірна мережа I і II класів - головна висотна основа, що створює єдину систему висот на всій території України. Вона призначена для рішення таких задач, як вивчення сучасних вертикальних рухів земної кори і рухів, обумовлених сейсмічною діяльністю Землі, визначення різниці висот морів і океанів; вивчення фігури фізичної поверхні Землі в результаті визначення відстаней від рівневих поверхонь, що проходять через точки фізичної поверхні Землі, до обраної поверхні відносності - еліпсоїда. Лінії нівелювання I і II класів прокладають уздовж узбереж морів і океанів, великих озер і рік, шосейних доріг державного значення і залізниць.

Нівелірна мережа I класу будується у вигляді полігонів з периметром 3000...4000 км, зв’язаних між собою у загальну систему. Точність нівелювання I класу складає ±0,5 мм на 1 км ходу. Нівелювання повторюють по тим же лініям через кожні 25 років.

Нівелірна мережа II класу складається з ходів і полігонів, що спираються на репери нівелювання I класу. Периметри полігонів досягають 500...600 км. Припустиме не ув’язування в ходах нівелювання II класу визначаються за формулою

fh = 5 мм · L (10.1)

де L - довжина ходу або периметр полігона (у км).

Державні нівелірні мережі 3,4 класів.

Нівелірні мережі III і IV класів створюються з метою згущення висот­ної основи для забезпечення топографічної зйомки всіх масштабів та вирі­шення інженерних завдань.

Лінії нівелювання III класу прокладаються всередині полігонів II класу так, щоб утворювались полігони з периметром 60-150 кілометрів. Для за­безпечення топографічної зйомки у масштабі 1:5000 і більше лінії нівелю­вання III класу прокладаються з розрахунком створення полігонів з пери­метром до 60 кілометрів.

Нівелювання III класу виконується з точністю, яка забезпечує отри­мання нев'язки в ході чи полігоні величиною не більше , де L – довжина ходу або периметр полігона в кілометрах.

Нівелювання IV класу є згущенням нівелірної мережі III класу. Його виконують ходами довжиною не більше 50 км з точністю, яка забезпечує отримання нев'язки в ході чи полігоні величиною не більше , де L – довжина ходу або периметр полігона в кілометрах.

Нівелювання IV класу виконується нівелірами, що маютьзбільшення труби не менш 25^х, ціну поділки рівня не більше 25''(контактного - не більше 30'') на 2 мм та нівелірами з самовстановлювальною лінією візування (НЗКЛ, Ni-025) та їм рівноточними.При нівелюванні IV класу ходи прокладають в одномунапрямку.Довжина ліній не повинна перевищувати 8км на забудованій території і 12 км на незабудованій.

Тригонометричне нівелювання.

Тригонометричне нівелювання полягає у визначенні перевищення за допомогою похилого променю візування. Нехай між точками А і В місце­вості потрібно визначити перевищення h , причому горизонтальне прокла­дання між ними відоме (рис. 8.27).

У точці А встановлюють теодоліт (тахеометр). Рулеткою вимірюють висоту приладу і - віддаль від осі обертання зорової труби до точки А. Ви­мірюють кут нахилу ν променя візування і висоту візування ν (рулеткою).

Перевищення h обчислюють за формулою:

Якщо i=ν то:

Встановимо середню квадратичну похибку перевищення з формули (8.22). Нехай виміряна похила віддаль D між кінцевими точками, тоді формула (8.22) має вигляд:

Якщо D, ν , і, ν, незалежні результати вимірювань, то вони отримані з точністю, яка характеризується середніми квадратичними похибками відповідно т d , тν, т i т ν Величини і і ν вимірюють звичайно з точністю 1 см.

У відповідності з формулами (8.23) та (9.25) середня квадратична по­хибка перевищення буде дорівнювати:

Формула (8.24) при малих значеннях кутів нахилу буде мати вигляд:

Похибку визначення перевищення між двома віддаленими точками, між якими прокладений хід тригонометричного нівелювання, можна знай­ти за формулою:

де: т h 1 - середні квадратичні похибки окремих перевищень ходу.

Якщо прийняти, що віддалі D І = D 2 =...= Dn і вимірювання рівноточні, то

де mh - середня квадратична похибка перевищення тригонометричного ходу;

п - кількість перевищень.

Підставивши у формулу (8.27) значення т з формули (8.26), отримаємо:

де D - середнє значення довжини сторони ходу, яке дорівнює:

Тоді підставивши значення D у формулу (8.28), отримаємо:

де Р - периметр ходу, м.

В інструкції [4] вказана формула допустимої нев'язки перевищення у ході тригонометричного нівелювання:

де n - кількість перевищень або ліній у ході; Р - периметр ходу, м.


Дата добавления: 2019-03-09; просмотров: 475; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!