Теоретичні концепції прав людини, їх відображення в конституційному законодавстві.



В історії політико-правової думки, юридичній практиці, звича­євому праві різних народів склалися чотири основні підходи до розв'язання проблеми прав людини, закріплення правового стату­су особистості.

1. Ліберальна (європейська) концепція прав людини базується на ідеї природних, невідчужуваних прав людини та обґрунтовує не­обхідність конституційного визначення таких умов, які сприяли б вільному розвитку особи. Філософською основою цієї концепції є вчення про свободу як про природний стан людини та вищої соціаль­ної цінності після самого життя. основні положення сучасної ліберальної концепції є такими:

1) всі люди народжуються вільними і ніхто не має права відчу­жувати їхні природні права, а забезпечення та охорона цих прав -головне призначення держави;2) свобода полягає у можливості людини робити все, що не за­вдає шкоди іншій людині, тобто свобода людини не може бути аб­солютною, вона обмежується свободою інших людей. Основа сво­боди - рівність можливостей для всіх;3) межі свободи можуть бути визначені лише закономі який є мірою свободи: дозволено все, що не заборонено законом; 4) частина дозволеного визначається через права людини, які закріплюються конституцією з метою допомогти людині усвідо­мити свої можливості та орієнтувати державу на їх першочерговий захист, але конституційний перелік прав людини не може вважа­тися вичерпним;5) обмеження прав людини можливе лише у виняткових випад­ках і здійснюється з метою сприяти загальному добробуту в демо­кратичному суспільстві.

2. Колективістські .концепції прав людини (марксистська, раси­стські тощо) засновані на визнанні пріоритету колективу (суспіль­ства, класу, раси, нації тощо) стосовно до особи, а також на об­ґрунтуванні обмеженості прав людини суспільними інтересами. Подібні підходи є глибоко антидемократичними за суттю.

3. Ісламська (мусульманська) концепція, пов'язана з традиційним "мусульманським правом. Вона суттєво відрізняється від європейської концепції, а її головна особливість полягає в тім, що іслам джерелом прав і сво­бод людини визнає тільки шаріат.

4. Традиційні^підходи_до.визначення статусу людини скла­даються^ звичаєвому праві окремих племен, а їхня особливість обумовлена особливістю звичаєвого права, яке є груповим пра­вом: воно діє в рамках малих соціальних груп (плем'я, клан, рід, сім'я); для нього характерними є колективна відповідальність за порушення звичаєво-правових приписів, а реалізація суб'єктив­них прав здійснюється колективно, відповідно, ці особливості визначили і специфіку правового статусу індивіда у звичаєвому праві.

Сучасний етап розвитку конституційно-правового статусу людини і громадянина в Україні почався з прийняттям Деклара­ції про державний суверенітет України 16 липня 1990 р., в преам­булі якої наголошується на необхідності всебічного забезпечення прав і свобод людини. Своє логічне завершення цей процес дістав у Конституції України 28 червня 1996 р., яка встановила новий конституційний статус людини і громадянина на основі положень сучасної ліберальної концепції прав людини згідно із загальновизнаними світовим спів­товариством нормами в галузі прав людини

Водночас слід урахувати, що на сучасну ліберальну концепцію прав люди певною мірою впливають колективістські ідеї. Проте на відміну від класичної колективістської конституційної моделі (зо­крема соціалістичної), в якій панує принцип абсолютного підпо­рядкування особи колективові, державі, суспільству, що, в свою чергу, базується на ідеї щодо можливості безкрайнього обмеження її прав заради «вищих» колективних, суспільних цілей та інтере­сів, ліберальна модель поряд із врахуванням інтересів су­спільства чітко фіксує межу (окремі права взагалі не можуть бути обмежені) та конкретні цілі подібних обмежень - громадський порядок, здоров'я населення, права і свободи, честь і гідність ін­ших людей тощо.

Основні положення ліберальної концепції прав людини відо­бражені насамперед у тих нормах Конституції України, в яких закріплюються принципи правового статусу людини і грома­дянина.


 


Дата добавления: 2019-02-12; просмотров: 210; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!