Поняття конституційного ладу, його елементи.



У понятійному апараті вітчизняної науки конституційного пра­ва термін «конституційний лад» почав застосовуватися порівняно недавно. Так, зокрема, конституційний лад визначається:

- по-перше, як фактична конституція або цілісна система ос­новних політико-правових, економічних і соціальних відносин, які встановлюються й захищаються конституцією та іншими консти­туційно-правовими (державно-правовими) нормами;

- по-друге, як певний спосіб (форма) організації держави, якого (яку) закріплено в його конституції;

- по-третє, як такий стан відносин (або порядок), що харак­теризує державу як конституційну, забезпечує підпорядкованість держави праву, сприяє закріпленню в суспільній практиці й пра­восвідомості справедливих, гуманних і правових взаємозв'язків між людиною, громадянським суспільством і державою або як установлені конституційним правом взаємовідносини між люди­ною, народом, суспільством і державою, що покликані забезпе­чити визнання та захист прав і свобод людини і громадянина, на­родовладдя, громадянського суспільства і демократичної держа­ви.

Тобто, Конституційний лад це - це устрій держави і суспільства, які закріплені конституційно – правовими нормами.

Х- ні риси:ФундаментальністьПолітико-правовий характерНормативністьОбов’язковістьЮридичне верховенствоВизначеність і категоричність Зжатість і концентрованість положень.

Останній підхід до розкриття значення поняття «конституцій­ний лад» є вдалішим, оскільки наявність у країні акта, що офі­ційно називається конституцією держави та який визначає її устрій, ще не свідчить про конституційний характер цієї держави і, відповідно, про наявність конституційного ладу. Поняття кон­ституційного ладу має характеризувати реальну обмеженість держави конституцією, гарантованість прав і свобод людини і громадянина. не можна зводити конституційний лад лише до організації держави, навіть якщо ця держава і є консти­туційною.

Складовими конституційного ладу України є – суспільний лад і державний лад.

суспільний лад – це організація і діяльність суспільства. Він є основною складовою конституційного ладу і визначає характер інших його складових, у тому числі державного ладу.

Державний лад - це система основних політико-правових, економічних, соціальних відносин, які закріплюються державно-правовими (конституційно-правовими) нормами.



Принципи конституційного ладу, їх закріплення в Основному Законі і розвиток у поточному законодавстві

Засади конституційного ладу - це система вихідних принци­пів організації державної влади в конституційній державі, взаємо­відносин конституційної держави з людиною та інститутами гро­мадянського суспільства. Ці принципи, як зазначається в літерату­рі, визначають і закріплюють основи правового статусу суб'єктів конституційно-правових відносин.

До засад конституційного ладу за Конституцією України нале­жать:

- народовладдя (народний суверенітет);

- державний суверенітет і незалежність України;

- республіканська форма правління, яка відповідає вимогам демократії та поділу влад;

- унітарний устрій України;

- визнання людини як найвищої соціальної цінності, утвер­дження і забезпечення її прав і свобод;

- соціальний захист людини;

- статус української мови як державної;

- поділ влади;

- гарантованість місцевого самоврядування;

- політична, економічна та ідеологічна багатоманітність;

- вища юридична сила Конституції України і пряма дія її норм;

- рівність усіх суб'єктів права власності перед законом.

Терміном «засади конституційного ладу України» позначають

також загальний конституційно-правовий інститут, що закріп­лює основні принципи організації Української держави, які харак­теризують її як конституційну державу, а також визначає засади і найважливіші принципи взаємовідносин держави з людиною та інститутами громадянського суспільства.

Норми цього інституту містяться в розділі І Конституції Украї­ни «Загальні засади». Вони відіграють надзвичайно важливу роль у системі національного права України і характеризуються такими специфічними рисами:

- особливим предметом регулювання - регулюють суспільні відносини, що визначають найважливіші питання організації дер­жавного і суспільного життя;

- загальним характером - закріплюють засади і принципи ор­ганізації держави в найбільш загальній формі, а їх конкретизація здійснюється в інших розділах Конституції України та в актах чинного законодавства;

- найвищою юридичною силою - всі інші норми Конституції України, всі нормативно-правові акти держави базуються на кон­ституційних нормах, що закріплюють засади конституційного ладу і, отже, не можуть їм суперечити;

- підвищеною стабільністю - відповідно до ч. З ст. 5 Консти­туції України право визначати і змінювати конституційний лад в Україні належить лише народові, а законопроекти про внесення змін до розділу І Конституції України затверджуються всеукраїнсь­ким референдумом (ч. І ст. 156)'.

Норми інституту «Засади конституційного ладу України» скла­дають певну систему, і їх можна розподілити по таких групах:

- норми, що визначають гуманістичні засади конституційного ладу України;

- норми, що визначають республіканську форму правління та унітарний державний устрій України;

- норми, в яких дається характеристика основних якісних рис України як конституційної держави;

- норми, що закріплюють економічні, політичні, соціальні та духовно-культурні засади конституційного ладу України.


Дата добавления: 2019-02-12; просмотров: 219; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!