Особливості кваліфікації та оформлення матеріалів за даними адміністративними правопорушеннями.



 

Дії поліцейського на місці вчинення правопорушення

I. Виявляється та встановлюється факт адміністративного правопорушення.

II. При наявності потерпілих, надати їм домедичну допомогу та за необхідності викликати швидку медичну допомогу.

III. Відбирається пояснення у правопорушника та свідків правопорушенння.

IV. Складається протокол про адміністративне правопорушення.

V. При складанні процесуальних документів правопорушнику роз’яснюються його права, передбачені ст. 268 КУпАП та зміст ст.ст. 55, 56, 59, 63 Конституції України.


ТЕМА 9. АДМІНІСТРАТИВНІ ПРАВОПОРУШЕННЯ В ГАЛУЗІ ТОРГІВЛІ.

Відділ (відділення) Національної поліції, на території обслуговування якого знаходяться промислові та інші підприємства, здійснює нагляд за дотриманням порядку провадження господарської діяльності суб'єктами господарювання та документує факти виявлених порушень.

Особливість документування правопорушень, передбачених статтями 155, 156, 159, 160, 164 КУпАП полягатиме у тому, що їх об’єктивною стороною є порушення відповідних правил: правил торгівлі продовольчими, непродовольчими товарами, торгівлі роздрібної та оптової, виконання робіт, надання послуг та інші правила, визначені нормативними актами, що регулюють сферу торгівельної, підприємницької, господарської діяльності.

Стаття 155 КУпАП встановлює відповідальність за порушення правил торгівлі і надання послуг працівниками торгівлі, громадського харчування та сфери послуг, громадянами, які займаються підприємницькою діяльністю.

Струк-тура статті Об’єктивна сторона (протиправне діяння) Санкції (види стягнень) Орган, що уповноважений розглядати справу (ст.ст.118-222 КУпАП) Строки розгляду справи (ст.277 КупАП)   Відпові-дальність неповно-літніх (ст.13)
Ч.1 Порушення правил 1)торгівлі, 2)виконання робіт 3) надання послуг працівниками торгівлі, громадського харчування та сфери послуг, громадянами, які займаються підприємницькою діяльністю Накладен-ня штрафу від 1 до 10 н.м.д.г   Адміністративні комісії при виконавчих органах міських, сільських, селищних рад (ст..218 КУпАП);ЦОВВ, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів (ст.244-4) У 15-ти денний строк  

Заходи ст.24-1.

З 14 років протокол складається на батьків за ч.3 ст.184

Ч.2 Продаж товарів зі складів, баз, підсобних приміщень підприємств (організацій) державної торгівлі (громадського харчування, сфери послуг) і споживчої кооперації на порушення встановлених правил, а так само приховування товарів від покупців, вчинене працівниками підприємств (організацій) державної торгівлі (громадського харчування та сфери послуг) і споживчої кооперації, які не є посадовими особами, - Накладення штрафу від 1 до 14 н.м.д.г. У 15-ти денний строк  
Ч.3 Дії, передбачені ч.1 та 2 цієї статті, вчинені особою , яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі ж порушення Накладен-ня штрафу від 5 до 27 н.м.д.г.   У 15-ти денний строк  

Об 'єктом правопорушення, є суспільні відносини в сфері торгівельної діяльності. Торговельна діяльність, як самостійна діяльність юридичних осіб і громадян щодо здійснення купівлі та продажу товарів народного споживання з метою отримання прибутку, може здійснюватися у сферах роздрібної та оптової торгівлі, а також у торговельно-виробничій (громадське харчування) сфері.

Законами, що регламентують загальний порядок здійснення торгівельної діяльності в Україні, є Господарський кодекс України, Закони України «Про захист прав споживачів», «Про споживчу кооперацію», «Про зовнішньоекономічну діяльність», «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення», «Про лікарські засоби», «Про безпечність та якість харчових продуктів».

Об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого частиною 1 статті, полягає у порушенні:

· правил торгівлі,

· виконання робіт,

· надання послуг працівниками торгівлі, громадського харчування та сфери послуг, громадянами, які займаються підприємницькою діяльністю.

Суб'єктами правопорушення є громадяни, які займаються підприємницькою діяльністю, тобто є суб'єктами господарювання на території України й пройшли державну реєстрацію в установленому порядку та здійснюють діяльність у сфері оптової, роздрібної торгівлі продовольчими та непродовольчими товарами; посадові особи; працівники торгівлі, громадського харчування та сфери послуг.

Правила роздрібної торгівлі продовольчими товарами, затверджені наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України від 11.07.2003 № 185, регламентують порядок приймання, зберігання, підготовки до продажу і продаж продовольчих товарів через роздрібну торговельну мережу, а також визначають вимоги в дотриманні прав споживачів щодо якості й безпеки товару та рівня торговельного обслуговування.

Протоколи у справах про порушення правил торгівлі і надання послуг працівниками торгівлі, громадського харчування та сфери послуг, громадянами, які займаються підприємницькою діяльністю (ст. 155 КУпАП) згідно ст. 255 КУпАП складають уповноважені на те посадові особи Національної поліції.

Увага! Правила роздрібної торгівлі картоплею та плодоовочевою продукцією, алкогольними напоями та тютюновими виробами регулюються окремими правилами, затвердженими наказом Міністра економічного розвитку і торгівлі України: Наказ Міністерства зовнішніх економічних зв'язків і торгівлі України від № 344 від 08.07.97 «Про затвердження Правил роздрібної торгівлі картоплею та плодоовочевою продукцією», а також Постановою Кабінету міністрів України №854 від 30.07.1996 «Про затвердження Правил роздрібної торгівлі алкогольними напоями».

Відповідно до наказу Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України від 11.07.2003 N 185 «Про затвердження Правил роздрібної торгівлі продовольчими товарами» роздрібний продаж продовольчих товарів здійснюється:

 через : спеціалізовані підприємства, у тому числі фірмові, підприємства з універсальним асортиментом продовольчих товарів, магазини "Товари повсякденного попиту" системи споживчої кооперації, відділи (секції) підприємств з універсальним асортиментом непродовольчих товарів, стаціонарну дрібнороздрібну торговельну мережу (палатки, кіоски, торговельні автомати), пересувну торговельну мережу (автомагазини, автопричепи, візки, лотки, бочки, цистерни тощо), склади-магазини, заклади (підприємства) громадського харчування.

методом самообслуговування, за попереднім замовленням споживачів (у магазині, за допомогою телефону, персонального комп'ютера, інших технічних засобів зв'язку), шляхом індивідуального обслуговування споживачів.

 

За загальними правилами :

 

· усі харчові продукти, продовольча сировина в суб'єкта господарської діяльності :

1) повинні бути з документами, наявність яких передбачена чинними нормативно-правовими актами;

2) відповідати вимогам чинного законодавства щодо показників якості та безпеки харчових продуктів, упаковки, маркування, транспортування, приймання і зберігання;

- суб’єкт господарської діяльності повинен реалізовувати харчові продукти, які підлягають обов'язковій сертифікації, за умови наявності в документах, згідно з якими вони надійшли, реєстраційних номерів сертифіката відповідності чи свідоцтва про визнання відповідності та/або декларації про відповідність, якщо це встановлено технічним регламентом з підтвердження відповідності на відповідні харчові продукти.

· реалізація харчових продуктів на підприємствах роздрібної торгівлі дозволяється тільки протягом термінів їх придатності до споживання, що визначені нормативними документами для певних видів продуктів. Неякісні та небезпечні харчові продукти і продовольча сировина підлягають вилученню з обігу в порядку, установленому Законом України «Про вилучення з обігу, переробку, утилізацію, знищення або подальше використання неякісної та небезпечної продукції»;

· Не допускаються до продажу фасовані вітчизняні та імпортні харчові продукти, етикетування яких не відповідає Законам України "Про безпечність та якість харчових продуктів" та "Про захист прав споживачів" і відповідним нормативним документам та/або технічним регламентам на продукцію. Етикетування нефасованих харчових продуктів здійснюється державною мовою України в порядку, встановленому нормативними документами та/або технічними регламентами для певних харчових продуктів.

·  зобов'язані надати споживачу необхідну, доступну, достовірну та своєчасну інформацію про товари, а також на вимогу споживача - документи, якими підтверджуються їх якість і безпека, а також ціна товарів;

· споживач має право перевірити точність ваги відпущеного товару. Контрольно-вимірювальні прилади повинні розміщуватися на видному і доступному для споживачів місці;

· у разі придбання споживачем неякісних продовольчих товарів продавець зобов'язаний замінити їх на якісні товари або повернути споживачу сплачені ним гроші згідно з вимогами Закону України «Про захист прав споживачів».

 

Роздрібний продаж непродовольчих товарів здійснюється через : спеціалізовані підприємства, підприємства з універсальним асортиментом непродовольчих товарів, спеціалізовані відділи (секції) підприємств з універсальним асортиментом продовольчих товарів, дрібнороздрібну торговельну мережу;

методом самообслуговування, з індивідуальним обслуговуванням, за зразками або через торговельні автомати.

 

За загальними правилами :

  • суб'єкт господарювання зобов'язаний забезпечити приймання, зберігання і продаж у роздрібній мережі непродовольчих товарів відповідно до вимог законодавства;
  • непродовольчі товари, продаж яких може завдати шкоди здоров'ю людей, підлягають державній санітарно-епідеміологічній експертизі в установленому законодавством порядку.
  • непродовольчі товари, які підлягають обов'язковій сертифікації, за наявності в документах на товари реєстраційних номерів сертифіката відповідності чи свідоцтва про визнання відповідності та/або декларації про відповідність, якщо це встановлено технічним регламентом.
  • суб'єкт господарювання зобов'язаний усіляко сприяти споживачу у вільному виборі товарів і додаткових послуг, на його вимогу провести перевірку якості, безпеки, комплектності, міри, ваги та ціни товарів з наданням йому контрольно-вимірювальних приладів, документів, які підтверджують якість, безпеку, ціну товарів, продемонструвати по змозі його роботу та ознайомити споживача з правилами користування.

Забороняється !!!

1. продаж товарів, що не мають відповідного маркування, належного товарного вигляду, на яких строк придатності не зазначено або зазначено з порушенням вимог нормативних документів, строк придатності яких минув, а також тих, що надійшли без документів, передбачених законодавством, зокрема, які засвідчують їх якість та безпеку;

2. приймати до продажу та реалізовувати товари, на які нормативними документами встановлено гарантійні строки, без експлуатаційних документів (технічного паспорта або іншого документа, що його замінює, тощо).

Порядок провадження торговельної діяльності та правил торговельного обслуговування на ринку споживчих товарів затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 15 червня 2006 № 833 . Відповідно до встановленого порядку:

· приміщення (місце)торгівлі для провадження діяльності у сфері торгівлі і ресторанного господарства мають відповідати необхідним санітарним нормам, а технічного стану приміщення (місця), будівлі та устаткування - вимогам нормативних документів щодо зберігання, виробництва та продажу відповідних товарів, а також охорони праці;

· інформація про найменування власника або уповноваженого ним органу, книга відгуків та пропозицій, адреси і номери телефонів органів, що забезпечують захист прав споживачів має бути в наявності на видному та доступному місці куточка покупця;

· продаж товарів та їх обмін здійснюватись згідно з установленими правилами і нормами;

· реалізація товару має бути забезпечена відповідно доправ споживачів, визначених Законом України «Про захист прав споживачів».

Забороняється!

1) продаж товарів, вільна реалізація яких заборонена;

2) продаж товарів, що не мають відповідного маркування, етикетування або інструкції про їх застосування (в установлених випадках), а також належного товарного вигляду, на яких строк придатності не зазначено або зазначено з порушенням вимог нормативних документів, строк придатності яких минув, а також тих, що надійшли без документів, передбачених законодавством, зокрема які засвідчують їх якість та безпеку.

Увага! У документах на товари, що підлягають обов'язковій сертифікації, повинні зазначатися реєстраційні номери сертифіката відповідності чи свідоцтва про визнання відповідності;

3) безпідставне вилучення, приховання або затримання реалізації виставлених для продажу товарів;

4) примушувати покупця придбавати товари неналежної якості або непотрібного йому ассортименту.

 

Частина 2 статті встановлює відповідальність за два окремі склади правопорушення:

1) продаж товарів зі складів, баз підсобних приміщень підприємств (організацій) державної торгівлі (громадського харчування, сфери послуг) і споживчої кооперації на порушення встановлених правил;

2) приховування товарів від покупців, вчиненому працівниками підприємств (організацій) державної торгівлі (громадського харчування та сфери послуг) і споживчої кооперації, які не є посадовими особами.

Для інформації! Оптові бази - це основні господарські підприємства оптової торгівлі, що здійснюють оптові закупівлі та поставки (продаж) товарів і надають торговельні послуги підприємствам і організаціям роздрібної торгівлі, громадського харчування та іншим суб'єктам підприємницької діяльності; товарні склади, склади-холодильники - відокремлені або спеціально пристосовані приміщення для зберігання та переробки товарних запасів; склади-магазини, що мають функціональні площі, до яких входять торговельні та складські площі закритих та напіввідкритих приміщень для зберігання і продажу великогабаритних товарів (меблі, будівельні матеріали тощо).

Товари, прийняті працівниками суб'єкта господарської діяльності, що здійснюють продаж, виставляються для продажу одразу, а в разі потреби - після проведення допродажної підготовки.

Забороняється безпідставне вилучення зазначеними працівниками виставлених для продажу товарів, їх приховування або стримування реалізації.


Дата добавления: 2019-02-12; просмотров: 245; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!