Задача 2. Оцінка впливу факторів розвитку та використання основних засобів на обсяг товарообороту



На основі даних, наведених у табл. 1, проаналізувати вплив факторів розвитку та використання основних засобів на обсяг товарообороту торговельного підприємства. Скласти пояснювальну записку. Яку інформацію необхідно залучити додатково для проведення поглибленого аналізу?

Таблиця 1

Інформація для розрахунків

Показники

І квартал

ІІ квартал

1. Середня вартість основних засобів, тис. грн 38,0 39,6
2. Фондовіддача, грн 138,2 143,9

Розв’язок

Для аналізу впливу факторів розвитку і використання основних засобів на обсяг діяльності торговельного підприємства необхідно застосувати факторно-аналітичний метод, який передбачає врахування впливу факторів на результативний показник – обсяг товарообороту.

У даному випадку залежність між обсягом товарообороту та зазначеними факторами описується наступною формулою:

ТО = В×Ф,

де ТО – обсяг товарообороту;

В – середня вартість основних засобів за відповідний період;

Ф – фондовіддача.

Розрахунок впливу зміни вартості основних засобів та фондовіддачі на товарооборот методом різниць має вигляд:

– за рахунок вартості основних засобів:

 тис.грн;

– за рахунок фондовіддачі:

 тис.грн.

Загальна зміна товарообороту становить:

 тис.грн.

Отже, аналіз зміни товарообороту на даному торговельному підприємстві виявив зростання його обсягів у ІІ кварталі порівняно з І кварталом на 446,9 грн, з яких 225,7 грн обумовлене зростанням фондовіддачі, а 221,2 грн – зростанням середньої вартості основних засобів.

Для проведення більш поглибленого аналізу необхідно залучити інформацію про розмір торгової площі (потужність) магазину, структуру основних засобів, термін їх служби, склад засобів механізації, склад обладнання, що використовується торговельним підприємством.

 

 

Задача 3. Прогнозування обсягу товарообороту
економіко-статистичним методом

 

На основі наведеної інформації розрахувати прогноз товарообо­роту економіко-статистичним методом. Вказати загальні переваги і недоліки методів цієї групи, прокоментувати обмеження щодо можливості їх застосування у планово-аналітичній роботі на торго­вельному підприємстві.

Інформація для розрахунків

І. Дані про обсяг роздрібного товарообороту торговельного підприємства за минулі роки, грн.: в 1-му (базовому) році – 693970; у 2-му – 764210; у 3-му – 776070; у 4-му році – 821860.

ІІ. Дані для розрахунку товарообороту на поточний період:

1) план товарообороту на поточний рік – 865000 грн, у т.ч.:
І кв. – 23,4%; ІІ кв. – 24,3%; ІІІ кв. – 26,7%; ІV кв. – 25,6% загального обсягу;

2) інформація про виконання плану товарообороту:

- у І кварталі план товарообороту виконано на 102,4%;

- з 1 квітня поточного року відкрито новий відділ з товарообо­ротом за 9 місяців – 32770 грн, у т.ч.: ІІ кв. – 10120 грн; ІІІ кв. – 11550 грн, ІV кв. – 11100 грн;

- у ІІІ кварталі поточного року план недовиконаний на 26600 грн у зв’язку з перепрофілюванням 2-х секцій.

Прогнозний річний обсяг роздрібного товарообороту розпо­ділити за кварталами, використовуючи значення їх питомої ваги в поточному році.

 

Розв’язок

Розрахунок планових показників економіко-статистичними методами передбачає дослідження динаміки показників, що плануються, в ретроспективі і перенесення виявленої тенденції на майбутнє. У даному випадку економіко-статистичний метод передбачає розрахунок темпів росту товарообороту у попередніх роках, а також середнього темпу росту за минулий період і визначення на їх основі планового показника товарообороту.

Виходячи з наведених даних, розраховуємо обсяг товарообороту поточного року. Оскільки відхилення від плану подані в розрізі кварталів, то обсяги товарообороту розраховуємо поквартально:

 

,

 

де      d1квпитома вага товарообороту І кварталу в загальному обсязі товарообороту за рік, %.

Таким же чином розраховуються планові обсяги товарообороту інших трьох кварталів поточного року. Вони становлять відповідно 210195 грн (ІІ кв.); 230955 грн (ІІІ кв.); 221440 грн (ІV кв.).

Впродовж поточного року відбулися зміни у діяльності торго­вельного підприємства, що обумовили зміни обсягів товарообороту. Так, у І кварталі план товарообороту було перевиконано на 102,4%. Виходячи з цього, фактичний обсяг товарообороту в І кварталі розраховується наступним чином:

,

де ТОффактичний обсяг товарообороту І кварталу;

ТОплплановий обсяг товарообороту І кварталу;

ТрТО – відхилення від планового обсягу товарообороту (процент виконання плану).

У другому кварталі за рахунок відкриття нового відділу було додатково отримано 10120 грн. Тому сума товарообороту, отримана у другому кварталі, розраховується як сума планового обсягу товарообороту та його додатково отримана частина:

.

У третьому кварталі план був недовиконаний на 26600 грн, однак додатково отриманий товарооборот від діяльності нового відділу. Отже, обсяг товарообороту третього кварталу розраховується так:

.

Обсяг товарообороту в четвертому кварталі розраховується аналогічно до другого кварталу:

.

Розраховані дані можна узагальнити у вигляді табл. 1.

Товарооботрот в цілому за рік (плановий та фактичний) розраховується як сума квартальних обсягів товарообороту.

Наступний етап у розв’язку задачі – визначення тенденцій зміни обсягів товарообороту торговельного підприємства – розрахунок показників абсолютного приросту та темпів росту. Результати розрахунків заносимо до табл. 2.

Таблиця 1


Дата добавления: 2018-10-25; просмотров: 288; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!