Історія української літератури (новітня)



І. Література на рубежі ХІХ-ХХ ст. та 20-30-х рр. ХХ ст.: естетичні засади, орієнтація на західноєвропейську естетичну думку. Роль І.Франка, Лесі Українки, М.Коцюбинського в розвитку літературних напрямків. Новаторство В.Винниченка.

«Мала» проза В.Винниченка: теми, жанри, особливості стилю. Аналіз творів «Федько-халамидник», «Студент», «Кумедія з Костем», «Раб краси», «Краса і сила», «Віють вітри, віють буйні...», Майстерність у зображенні внутрішнього світу і стану героїв.

Романи В.Винниченка: новаторство проблематики, новий тип героя, теми і жанрова специфіка («Записки Кирпатого Мефістофеля», «Сонячна машина», «Лепрозорій», «Слово за тобою, Сталіне!» та ін.).

Мефістофельське начало в образі Михайлюка, героя роману «Записки Кирпатого Мефістофеля» В.Винниченка.

Драматургія В.Винниченка: новаторство письменника в жанрі та стилі. Тип жінки в зображенні драматурга В.Винниченка.

Літературна боротьба 20-х років: літературні організації, їх програми й художня діяльність; літературна дискусія, роль М.Хвильового в її розгорненні; намагання радянського уряду і партії більшовиків керувати літературним процесом, репресії проти письменників. Творчість П.Тичини. Збірка поезій «Сонячні кларнети» Кларнетизм П.Тичини. Відтворення трагізму доби в поезіях П.Тичини 1917-1922 рр. Символ і реалії в поемі «Золотий гомін» П.Тичини. «Неокласики» як творці «елітної» літератури. Естетичні засади. Жанр сонета у творчості М.Зерова. Поезія М.Драй-Хмари. Її мотиви. Особливості стилю. Конфлікт оповідань М.Хвильового «Я (романтика)», «Мати», «Солонський яр», особливості їх сюжетної організації. Повісті М.Хвильового. Роман «Невеличка драма» В.Підмогильного. Зіткнення почуття і розуму. Проблема міста в романі В.Підмогильного «Місто», особливості його зображення. «Мала» проза В.Підмогильного: цикл «Повстанці». Повість «Третя революція».

ІІ. Література в наближенні до істини в умовах репресій, ідеологічного терору, Другої світової війни (30-50-ті роки ХХ ст.)

Соцреалізм як форма естетичної нормативності в літературі, «виламування» з його тенет справжніх талантів. Ідеал краси М.Рильського та його втілення у творчості поета. Образ України в оді «Слово про рідну матір». Світ природи в збірці «троянди й виноград». Характер конфлікту в п’єсах «Алмазне жорно», «Свіччине весілля». Внутрішня «двоїстість» поета В.Сосюри, художнє її виявлення в його поезії. Неоромантична новелістика Ю.Яновського. Новела «Поворот»: риси сюрреалізму. Роман «Чотири шаблі»: поетика назви твору, особливості композиції, специфіка хронотопу. Одеський кінороман Ю.Яновського «Майстер корабля». Драматична історія роману «Жива вода». Новелістика О.Довженка. Ідея волі до життя, характер її осмислення в новелах «Воля до життя», «На колючому дроті». Образ України в кіноповістях «Україна в огні», «Повість полум’яних літ» О.Довженка. Жанрово-стильові ознаки кіноповісті «Україна в огні». Тема роду в кіноповістях «Україна в огні» та «Зачарована Десна».

ІІІ. Долі і творчість майстрів у великому історичному часі (М.Бажан, О.Гончар, П.Загребельний, А.Малишко, М.Руденко.)

Митець і влада. Сатиричні й філософську поеми М.Бажана 20-х – поч. 30-х рр. Мотив надії в «Чотирьох оповіданнях про надію». Цикл поезій «Нічні концерти» М.Бажана. Концепція відповідальності поета в художньому тлумаченні А.Малишка. Образ рідного краю в поезії «Україно моя» та віршах збірок «Рута», «Під яворами» А.Малишка. Триптих О.Гончара про кохання («Модри Камень», «За мить щастя», «Плацдарм»). Жанрово-стильові особливості новелістики О.Гончара. Еволюція теми війни в романістиці («Прапороносці», «Людина і зброя», «Циклон», «Щоденник» як свідчення «двоїстості» письменника). Українська тема творчості О.Гончара. «Собор» і полеміка навколо нього. Роман у новелах «Тронка». М.Руденко: по шляху від комуністичної ортодоксальності до заперечення марксизму-ленінізму, оволодіння знаннями філософії світу. Відбиття еволюції письменника в його літературній діяльності. П’єса «На дні морському», роман Орлова балка«, трактами. «Арештантська поезія» М.Руденка. Загребельний: від неоромантичної «Думи про невмирущого» (1957) до експресіоністичної новели, неореалізму романістики 80-90-х рр. ХХ ст. – поч. ХХІ ст. Історичні романи П.Загребельного. Конфлікти і характери в романі «Диво». «Порожні душі» сучасників у зображенні П.Загребельного в «Південному комфорті» та «Голій душі».

ІV. «Шістдесятництво» як літературне явище постсталінського періоду.

Історичні та естетичні засади відродження модерністичних тенденцій у літературі кінця 50-60-х рр. Своєрідність вираження особистісності людини в поезії В.Симоненка. Світ у поетичній свідомості М.Вінграновського. Неоромантизм поезії. Тюремні поезії І.Світличного і В.Стуса (цикли «Гранатові сонети» І.Світличного і «Палімпсести» В.Стуса). Поезія Ліни Костенко (джерела творчості; тема війни; пейзажна лірика; філософські мотиви; концепція поета; Час (мить і вічність); жанрове розмаїття; тема історичної пам’яті). Драматичні поеми Ліни Костенко «Сніг у Флоренції», «Дума про братів неазовських». Романи у віршах «Маруся Чурай», «Берестечко» Ліни Костенко. Шлях І.Драча від поеми-феєрії «Ніж у сонці», «Балад буднів» до «Чорнобильської мадонни». «Космізм» світосприйняття і його художнього вираження. Життєва доля поета В.Стуса. Мотиви творчості В.Стуса (самота, трагізм боротьби за національну ідею, минуле і сучасне України, воля-неволя, смерть). Концепція світу, позиція світ-людина в інтерпретації В.Стуса-поета. Новелістика Гр.Тютюнника. Психологізм характерів. Трагедія репресій у художньому зображенні Гр.Тютюнника-новеліста («Три зозулі з поклоном»). Осягнення трагедії війни в повістях Гр. Тютюнника «Климко», «Вогник далеко в степу». Проза Валерія Шевчука. Жанри. Мотиви екзистенціалізму (абсурд світу, втеча від самотності в книзі «Стежка в траві»). Шляхи освоєння чорнобильської теми (поеми «Вибух» С.Йовенко, «Чорнобильська Мадонна» І.Драча, «Сім» Б.Олійника, романи «Марія з полином у кінці століття» В.Яворівського, «Жінка у зоні» С.Йовенко).

 

Розділ 3. Історія української критики.

Поняття про літературну критику, її предмет, завдання, специфіку. Вивчення історії літературної критики. Характеристика матеріалів та посібників. Українська літературна критика І пол. ХІХ ст. Літературна критика 40-60-х рр. Культурно-історична традиція на позитивістській основі в літературно-критичних студіях західноукраїнських учених. Філософсько-естетичні погляди М.Максимовича, І.Срезневського. Діяльність „Руської трійці”, її значення для літературного процесу та подальшого розвитку літературного критики. Альманах „Русалка Дністровая”. Літературно-критична діяльність Г.Квітки-Основ’яненка. Літературно-критична діяльність М.Костомарова, П.Куліша, Т.Шевченка. Початок історико-етнографічної школи в літературній критиці. Українська літературна критика 70-90-х рр. Літературно-критична діяльність М.Драгоманова та І. Франка. М.Драгоманов – зачинатель української професіональної літературної критики. І.Франко – основоположник критики і журналістики в Україні. Боротьба І.Франка проти проти реакційної естетики, проти проповіді декадентства в літературній критиці. Роль Б.Грінченка та П.Грабовського. Боротьба з „літературним злочинством”. Проблема народності, тенденційності та гуманізму літератури й мистецтва. Літературна критика ХІХ – поч. ХХ ст. Літературно-критичні виступи І.Франка, О.Маковея, А.Кримського. Критичні виступи з питань драматургії та театру М.Вороного. М.Коцюбинський про значення літературної критики та оцінка творчості укр. письменників. Виступи Лесі Українки проти націоналістичної критики, питання художнього методу, стилю, жанрів, ідейності, народності. Літературна критика ХХ ст. Виступи С.Єфремова та значення його монографії „Історія українського письменства”. О.Білецький, М.Євшан. Дослідники нової та новітньої літератур (М.Зеров, П.Филипович, М.Драй-Хмара). Критична діяльність М.Хвильового. Літературна критика 40-50-х рр. Трагічні наслідки репресій, Великої Вітчизняної війни, хрущовська відлига. Літературна критика 60-90-х рр., шляхи розвитку. Критика материкова та діаспорна. Розвідки М.Рильського, М.Коцюбинської, Є.Сверстюка, Ю.Шереха, Ю.Лавріненка, Л.Новиченка, С.Крижанівського та ін. Новітня українська літературна критика 1995-2005 рр. Літературно-критичні праці М.Наєнка, В.Нарівської, О.Забужко, С.Павличко, Н.Зборовської, І.Бондар-Терещенка, Є.Барана, С.Яковенко, А.Бондаря.

 

Перелік рекомендованої літератури

1. Агеєва В. Українська імпресіоністична проза. – К., 1994.

2. Антологія української поезії: В 6 т. – К.: Дніпро, 1984. – 454 с.

3. Астаф’єв О. Лірика української еміграції: еволюція стильових систем. – К.: Смолоскип, 1998. – 314 с.

4. Білецький Л. Основи української літературно-наукової критики: спроба літературно-наукової методології. – Т.1. – Прага, 1925.

5. Білецький О. Українська проза першої половини Х1Х ст. (Від видання Г.Квітки до прози “Основи”) // Від давнини до сучасності: У 2-х т. – К., 1960. – Т.1.

6. Бовсунівська Т. Феномен українського романтизму. – К., 1997.

7. Возняк М.С. Історія української літератури: у двох книгах: Навч. вид. – Львів: Світ, 1994. – Кн. 1- 2.

8. Волинський П.К. Український романтизм у зв’язку з розвитком романтизму в слов’янських літературах // Волинський П. З творчого доробку. – К., 1973.

9. Галич О.А., Назарець В.М., Васильєв Є.М. Загальне літературознавство: Навчальний посібник для вузів. – Рівне, 1997.

10. Гнатюк М. Літературознавчі концепції в Україні другої половини ХІХ – поч. ХХ ст. – Львів, 2000. – 207 с.

11. Гончар О.І. Просвітительський реалізм в українській літературі. Жанри та стилі. – К., 1989.

12. Грабочич Г. У пошуках великої літератури. – К., 1993.

13. Гречанюк С. На тлі ХХ століття. – К., 1990.

14. Грицай М. Українська драматургія ХУІІ – ХУІІІ ст. – К., 1974. – с. 157 – 187.

15. Грицай М.С., Бойко В.Г., Дунаєвська Л.Ф. Українська народнопоетична творчість. – К.: ВШ, 1983. – 360с.

16. Грицай М.С., Микитась К.Л., Шолом Ф.Я. Давня українська література. – К.: Рад. шк., 1978. – 415 с.

17. Гроно нездоланих співців: Літературні портрети українських письменників ХХ століття, твори яких увійшли до оновлених шкільних програм. – К.: Рад. письменник, 1997. – С. 34-50.

18. Грушевський М. Історія української літератури. – К., 1993. – Т.1. – С. 53 – 59.

19. Давидюк В.Ф. Вибрані лекції з українського фольклору (в авторському дискурсі). – Луцьк. – ВАТ «Волинська обласна друкарня», 2009. – 436с.

20. Давня українська література: Хрестоматія / Упоряд. М.М.Сулима. – К.: Рад. шк., 1991. – 576 с.

21. Денисюк І.О. Розвиток української малої прози Х1Х – початку ХХ ст. – К., 1981.

22. Діалектика художнього пошуку. – К., 1985.

23. Дорошкевич О.К. Реалізм і народність української літератури Х1Х ст. – К., 1986.

24. Драгоманов М. Літературно-публіцистичні праці: У 2-х т. – К., 1970.

25. Єфремов С. Історія українського письменства. – К.: “Femina”, 1995.

26. Жулинський М. Із забуття – у безсмерття: Сторінки призабутої спадщини. – К., 1990.

27. Забужко О.С. Філософія української ідеї та європейський контекст. – К., 1992.

28. Зеров М. Українське письменство Х1Х ст. // Зеров М. Твори: У 2-х т. – К., 1990. – Т.2.

29. Івашків В.М. Українська романтична драма 30-80-х років Х1Х ст. – К., 1990.

30. Іларіон Митрополит. Дохристиянські вірування українського народу. – Вінніпег, 1981. – 424 с.

31. Ільєнко І. У жорнах репресій. – К., 1995.

32. Історія української літератури ХХ ст.: У 2-х кн. – К., 1993, 1994.

33. Історія української літератури (перша половина Х1Х століття) / За ред. І.П.Скрипника. – К., 1980.

34. Історія української літератури Х1Х століття: У 3-х кн. / За ред. М.Яценка. – К., 1995- 1997.

35. Історія української літератури ХІХ ст.: У 3-х кн. – К., 1996. – Кн.2; 1997. – Кн. 3.

36. Історія української літератури ХХ ст. Книга друга. Частина друга (1960 – 1990-ті роки). – К., 1995.

37. Історія української літератури ХХ ст. Книга друга. Частина перша (1940-ві – 1950-ті роки). За редакцією чл.-кор. НАН України В.Г.Дончика. – К., 1994.

38. Історія української літератури: перші десятиріччя Х1Х століття / За ред. П.П.Хропка. – К., 1992.

39. Історія української літератури: У 2 т. – К.: Наук. думка, 1987. – Т. 1. – 630 с.


Дата добавления: 2018-10-27; просмотров: 243; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!