Методи страхування валютних ризиків (хеджування).



Протягом останніх десятиріч практикою МЕВ опрацьовано кілька методів управління валютним ризиком. Йдеться про застосування системи хеджування (hedging), яка криє в собі су­купність банківських, біржових і комерційних заходів стра­хування валютного ризику.

Система заходів із страхування валютних ризиків та зменшення валютних втрат називається "хеджуванням" (hedging - огороджування). У страхуванні мають необхідність підприємства, що займаються ЗЕД, банки, що працюють з іноземною валютою, їх клієнти, приватні особи.

Заходи з хеджування ЗЕД здійснюються на трьох рів­нях: транснаціональному (регіональному), міждержавному й міжфірмовому.

На транснаціональному рівні розробляється і реалізу­ється в рамках міжнародних економічних угруповань (МВФ, ЄВС та інших) глобальна система заходів, що визначає найзагальніші принципи й норми валютного ре­гулювання.

Із запровадженням «плаваючих» валютних курсів у прак­тиці МЕВ набула поширення система страхування від валютного ризику, що реалізу­ється на міждержавному (двосторонньому) рівні та рівні ЗЕД окремо взятих держав. Йдеться про заходи макроекономічного характеру — укла­дення міждержавних угод, діяльність у структурах ва­лютно-клірингових союзів, визначення режиму валютного регулювання та утворення внутрішньодержавної (націо­нальної) системи страхування від валютного ризику.

Основніметоди страхування валютних ризиків такі:

1. Структурне збалансування активів, пасивів, кредиторської та дебіторської заборгованості.

2. Зміна термінів платежів (leads and lags). Leads and lags – прискорення чи затримка платежів в міжнародній торгівлі для захисту від валютного ризику чи отримання виграшу від зміни валютного курсу.

3. Форвардні угоди. Сутність форвардних операцій із страхування валютних ризиків полягає в тому, що при поданні комерційної пропозиції або при підписанні контракту експортер, знаючи приблизний графік надходження платежів за контрактом, укладає зі своїм банком угоду про переуступку йому майбутніх надходжень в валюті за завчасно визначеним (терміновим) курсом. Отже, експортер наперед може визначити суму свого доходу в національній валюті і, виходячи з цього, встановлювати ціну контракту. Цей терміновий курс може бути більшим (тобто котируватись з премією) або меншим (тобто котируватись з дисконтом) за курс валюти на дату проведення такої угоди і залежить від різниці в процентних ставках на міжбанківському ринку за депозитами у відповідних валютах.

4. Операції "своп". В останні роки набув поширення метод валютного страхування, пов'язаний з використанням валютних «сво пів» (currency swaps). Якщо на початку 1980-х pp. обсяг ринку операцій «своп» становив до 0,5 млрд. доларів США, то нині він перевищує суму в 500 млрд. доларів. Як метод курсового страхування система «своп» представляє обмін довготерміновими кредитними зобов'язаннями в одній ва­люті на однозначні зобов'язання в іншій валюті. Йдеться про обмін еквівалентних сум у різних валютах з неод­мінною умовою здійснення через певний, спеціально обу­мовлений (скажімо, 5 років) строк зворотної операції.

5. Опціонні угоди. У 1980-х pp. широкого розвитку набув метод валют­ного опціону (option of exchange), за яким контрагентом надається право вибору альтернативних валютних умов контракту. Йдеться про можливість купівлі чи продажу однієї валюти взамін на іншу за наперед визначеним курсом у будь-який час до попередньо встановленої дати. Зрозумілою є ефективність цієї операції. Водночас слід враховувати і витрати, що їх несе фірма, яка вдається до цього методу страхування: вона виплачує премію про­давцеві опціону (банку). Попри це, спеціалісти вважають, що зазначена форма страхування від валютного ризику є досить перспективною. Підтвердженням цього є кількіс­ний ріст опціонних бірж, що спеціалізуються на торгівлі різними видами опціонів. Так, 1978 р. було засновано Європейську опціонну біржу в Амстердамі (European Op­tions Exchange), яка надзвичайно швидко нарощує обсяги відповідних валютних операцій. Те саме можна сказати і про діяльність Чиказької біржі опціонів та інших спеці­алізованих у цій сфері фінансово-валютних установ.

6.Фінансові ф'ючерси.

7.Кредитування та інвестування в іноземній валюті.

8.Реструктуризація валютної заборгованості.

9. Паралельні позички.

10. Дисконтування вимог в іноземній валюті (форфетування).

10. Використання валютних коштів.

11. Здійснення платежів за допомогою зростаючої валюти.

14. Самострахування. Ком­панії — суб'єкти ЗЕД — у своїй практиці звичайно використовують стратегію вибіркового страхування, за якою страхуються лише ті валютні опе­рації, по яких можливий ризик втрат перевищує ймовірний виграш. При цьому йдеться про глибоко індивідуалізовану систему заходів, яка відтінює специфічні особливості кон­кретного суб'єкта ринку.


Дата добавления: 2018-09-22; просмотров: 283; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!