Поняття виборчого права та види виборчої системи в Україні.



 

Поняття виборів пов'язують із терміном «виборче право», що вживається в об'єктивному та суб'єктивному значеннях.

В об'єктивному значенні виборче право - це інститут конституційного права, що об'єднує норми й інститути конституційного та інших галузей права, які визначають поняття, види, принципи виборів, порядок їх організації та проведення, а також юридичну відповідальність за порушення законодавства про вибори.

Виборче право - це система юридичних норм, які регулюють процес формування виборчих органів державної влади та органів місцевого самоврядування шляхом вільного голосування. Виборче право є підгалуззю конституційного права України.

Об'єктивне виборче право втілюється в:

- Конституції України;

-  Законі «Про вибори народних депутатів України»;

-  Законі «Про вибори Президента України»;

-  Законі «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів»;

-  Законі «Про Центральну виборчу комісію»;

На сьогодні актуальною є й кодифікація виборчого законодавства та прийняття Виборчого кодексу України. У 2008-2010 роках в Україні проводилися законопроектні роботи, наслідком яких стало розроблення двох проектів Виборчого кодексу України.

Пункт 1 «Плану заходів із виконання обов'язків та зобов'язань України, що випливають з її членства в Раді Європи», затвердженого Указом Президента України від 12 січня 2011 р. № 24, покладає на Мін'юст завдання щодо забезпечення після завершення роботи з комплексного і системного вдосконалення законодавчого регулювання питань проведення виборів і референдумів в Україні підготовку з урахуванням висновків Європейської комісії «За демократію через право» (Венеціанська комісія) і Резолюції ПАРЄ 1755 (2010) та подання в установленому порядку Президентові України проекту Виборчого кодексу України.

Сутність змісту суб'єктивного виборчого права громадян розкривається в положеннях статей 38, 70, 71 Конституції України.

Суб'єктивне виборче право - це конституційне право громадянина України вільно обирати та бути обраним до органів державної влади та органів місцевого самоврядування (ст. 38 Конституції). Це право також слід розуміти як встановлене Конституцією та законами України право громадянина України брати участь у всіх видах виборів на всіх стадіях їх організації та проведення.

 

Виборче право тісно пов'язане з виборчою системою, під якою слід розуміти суспільні відносини, врегульовані нормами Конституції та законів України, які виникають, змінюються та припиняються у зв'язку з голосуванням громадян за кандидатів на виборні посади та розподілі виборних посад за результатами виборів.

Найпоширенішими у світі виборчими системами є:

- мажоритарна;

- пропорційна;

- змішана (мажоритарно-пропорційна).

Мажоритарна виборча система (відносної, абсолютної, кваліфікованої більшості) застосовується у виборах одноособових і колегіальних представницьких органів державної влади та органів місцевого самоврядування.

Вона передбачає утворення одномандатних виборчих округів, на які поділяється вся територія країни або територія відповідної адміністративно-територіальної одиниці чи суб'єкта місцевого самоврядування, в яких громадяни голосують за конкретних кандидатів, що претендують на представницький мандат.

Пропорційна виборча система (з «жорсткими» та «м'якими» виборчими списками) застосовується у виборах колегіальних представницьких органів державної влади та органів місцевого самоврядування і передбачає утворення виборчих списків кандидатів від організацій політичних партій та їх виборчих блоків.

Змішана виборча система передбачає комбінування пропорційної та мажоритарної виборчих систем у межах однієї держави.

В Україні виборча система в період з 1991 р. до 2011 р. зазнала свого еволюціонування: мажоритарна виборча система, що утвердилася після проголошення незалежності України, змінилася після прийняття Конституції України в 1996 р. на змішану, а з 2006 р. для виборів народних депутатів України, депутатів Верховної Ради АР Крим, депутатів міських, районних у містах, обласних і Київської міської ради була запроваджена пропорційна виборча система. Під час чергових місцевих виборів 2010 р. пропорційна виборча система була змінена на змішану (мажоритарно-пропорційну). Після визнання Конституційним Судом України 30 вересня 2010 р. неконституційності Закону України № 2222 і, відповідно, положень про парламентську коаліцію, в Україні гостро постало питання пошуку оптимальної виборчої системи, яка б забезпечувала об'єктивне представництво громадян у виборах народних депутатів України.

Станом на 2013 р. пропорційна виборча система не застосовується в Україні.

Змішана (мажоритарно-пропорційна система) застосовується під час виборів:

1) у виборах народних депутатів України;

2) депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим;

3) депутатів міських, районних у містах, районних, обласних рад, Київської міської ради.

Мажоритарна виборча система застосовується у виборах:

1) Президента України;

2) депутатів сільських і селищних рад;

3) сільських, селищних і міських голів.

 


Дата добавления: 2018-09-22; просмотров: 238; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!