ДЕРЖАВНОГО ЕКЗАМЕНУ З МЕТОДИКИ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ



(за освітньо-кваліфікаційним рівнем "Спеціаліст")

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА

На державних іспитах студенти мають виявити рівень засвоєння теоретичних знань системи сучасної української мови та методики її викладання в 1-4 класах, а також рівень сформованості методичних умінь, необхідних учителеві початкових класів для успішного проведення уроків навчання грамоти, класного та позакласного читання, уроків рідної мови. Студенти мають бути обізнані з вимогами програми 1-4 класів та змістом навчання, поданого у діючих підручниках: "Буквар", "Читанка", "Рідна мова" (для 1, 2, 3, 4 класів).

Випускники мусять мати чітке уявлення про два аспекти вивчення рідної мови: понятійно-лінгвістичний та мовленнєво-діяльнісний, вміти поєднувати завдання кожного з них на уроках, кінцевим результатом яких є глибоке оволодіння дітьми мовою як засобом спілкування, пізнання, грамотного письма.

Кожному майбутньому спеціалісту початкових класів не лише потрібно володіти міцними теоретичними знаннями відповідно до вимог програми, а й уміти методично правильно подавати їх дітям, знайомити з естетичним та інтелектуальним багатством рідної мови.

В арсеналі знань майбутніх фахівців має бути достатня кількість різноманітних прийомів роботи з розвитку зв’язного мовлення молодших школярів, активізації їхньої розумової діяльності, удосконалення творчих здібностей; формування самостійності та пізнавального інтересу.

На державних екзаменах студенти повинні вільно оперувати методами та прийомами навчання, переконливо доводячи свої знання шляхом виконання практичних завдань, зазначених в екзаменаційних білетах.

Випускники мають довести не лише вміння здійснювати навчання, а й здатність досліджувати, аналізувати навчально-виховний процес з метою його вдосконалення. Відповідно до цих вимог в екзаменаційні білети внесено питання з таких основних розділів дисципліни, як: методика навчання грамоти, методика розвитку мовлення, методика класного читання, методика позакласного читання, методика вивчення елементів фонетики, лексикології, морфології, синтаксису, орфографії.

 

 

МЕТОДИКА ВИКЛАДАННЯ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ ЯК ПЕДАГОГІЧНА НАУКА

Методика викладання мови – педагогічна наука.

Форми наукових досліджень. Наукові основи методики початкового навчання: психолого-педагогічні основи початкового навчання рідної мови; мовознавчі й літературознавчі відомості в методиці викладання мови.

Принципи, методи і прийоми методики викладання рідної мови.

 

МЕТОДИКА НАВЧАННЯ ГРАМОТИ

Наукові основи методики навчання грамоти. Педагогічні вимоги до процесу навчання грамоти з урахуванням вікових особливостей дітей. Короткий історико-критичний огляд методів навчання грамоти. Звуковий аналітико-синтетичний метод К.Д.Ушинського та удосконалення цього методу вченими-методистами. Прийоми звукового аналізу і звукового синтезу. Основні періоди та етапи навчання грамоти за сучасним звуковим аналітико-синтетичним методом.

 

ДОБУКВАРНИЙ ПЕРІОД НАВЧАННЯ ГРАМОТИ

Основні навчально-виховні завдання добукварного періоду. Розвиток усного мовлення – провідний принцип і мета роботи в добукварний період. Види вправ з розвитку мовлення та мислення. Методика формування в учнів уявлень про слово, речення, розповідь. Методика ознайомлення учнів з фонетичними уявленнями. методика паралельного застосування прийомів звукового аналізу та звукового синтезу. Моделювання і конструювання звукової та складової будови слів. Прийоми активізації словникового запасу першокласників. Методика ознайомлення учнів з технічними та гігієнічними вимогами успішного формування та розвитку навичок письма. Система підготовчих вправ з письма. Зміст, структура і методика уроків у добукварний період.

 

БУКВАРНИЙ ПЕРІОД НАВЧАННЯ ГРАМОТИ

Етапи букварного періоду та завдання кожного з них. Принцип частотності порядку вивчення букв на сторінках Букваря. Методика ознайомлення учнів з новими буквами та звуками, що їх позначають, з алфавітними назвами літер. Прийоми навчання складового читання. Види аналітико-синтетичних вправ у букварний період, методика їх проведення. Методика ознайомлення учнів з різними способами позначення м’якості приголосних. Прийоми розкриття звукового значення букв Я, Ю, Є, Ї, Щ та буквосполучень ДЖ, ДЗ.

Принципи побудови тематичних розворотів сторінок Букваря. Способи та види читання, прийоми їх розвитку. Прийоми удосконалення мовлення на мислення учнів на змісті навчання, вміщеному у Букварі. Прийоми роботи над предметними та сюжетними малюнками, спрямовані на уточнення та збагачення словникового запасу учнів. Методика проведення словникових та словниково-логічних вправ у букварний період. Прийоми пояснення слів, виразів. Методика роботи над багатозначними словами, синонімами, антонімами, фразеологізмами, прислів’ями, загадками, скоромовками, наявними у змісті навчання на сторінках Букваря. Прийоми вироблення в учнів уміння слухати вірші, розповідь, читання учителя, учнів. Методика роботи над формуванням та удосконаленням умінь відповідати на запитання, будувати речення за опорними словами, за завданням учителя. Прийоми розвитку творчих здібностей, пізнавального інтересу, пізнавальної діяльності, пізнавальної самостійності у роботі над вивченням звуків і букв на їх позначення. Методика проведення пропедевтичної роботи над будовою слова, походженням слів, частинами мови, їх граматичними ознаками, елементами синтаксису та пунктуації.

Методика навчання письма в букварний період. Психолого-дидактичні вимоги до навчання письма. Способи навчання письма. Характеристика рукописного шрифту для навчання письма першокласників. Основні вимоги щодо техніки і засобів письма.

Методика навчання учнів писати нову букву, здійснювати її поєднання у складах, словах, писати слова, речення. Методика виконання вправ на уроках письма з елементами творчості. Структура та методи проведення уроків письма в букварний період навчання грамоти.

Основні завдання букварного періоду навчання грамоти. Методика використання додаткової літератури на уроках навчання грамоти. Програмні вимоги щодо обсягу знань, умінь та навичок, якими повинні оволодіти учні на кінець букварного періоду навчання грамоти.


Дата добавления: 2018-09-22; просмотров: 257; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!