Кримінального права, процесу та кримінології



К.ю.н., доцент                                                                М.В.Палій


 

ДЕРЖАВНА ПЕНІТЕНЦІАРНА СЛУЖБА УКРАЇНИ


ІНСТИТУТ КРИМІНАЛЬНО-ВИКОНАВЧОЇ СЛУЖБИ

Кафедра кримінального права, процесу та кримінології

ЗАТВЕРДЖУЮ

Завідувач кафедри

кандидат юридичних наук, доцент

О. С. Стеблинська

«01» вересня 2016 року

ПЛАН ПРОВЕДЕННЯ ПРАКТИЧНОГО ЗАНЯТТЯ

ТЕМА 28.Методика розслідування злочинів протии особи.

З навчальної дисципліни: Криміналістика.

Категорія курсанти 4 курсу, слухачі.

Навчальна мета: засвоєння, поглиблення та розширення знань слухачів щодо методики розслідування вбивства.

Виховна мета: сприяння формуванню наукового світогляду, моральних, естетичних та інших якостей особистості, вихованню колективу; заохочення до поглибленого вивчення навчальної дисципліни; залучення до наукових досліджень та формування схильності до творчого пошуку.

Розвивальна мета: розвивати інтелектуальні здібності, мовлення, пам'ять, увагу, уяву, мислення, спостережливість, активність, творчість, самостійність курсантів, прищеплювати їм раціональні способи пізнавальної діяльності; формування навичок критичного оцінювання правових джерел.

Навчальний час:  4 години.

Навчальне обладнання, ТЗН: мультимедійний проектор.

Наочні засоби: мультимедійна презентація.

Міжпредметні та міждисциплінарні зв’язки: теорія держави і права,кримінальний процес, кримінальне право, кримінально-виконавче право.

Навчальні питання:

Обставини, що підлягають установленню під час розслідування вбивства.

Типові слідчі ситуації і версії початкового та наступного етапів розслідування вбивств.

Особливості тактики окремих слідчих дій.

Література:

12. Криміналістика: навчальний посібник / А.Ф. Волобуєв, О.О. Волобуєва, О. А. Самойленко та ін.; за ред. А.Ф. Волобуєва. – К.: КНТ, 2011. – 504 с. –базовий посібник

13. Криміналістика: підруч. [для студ. юрид. спец. вищ. закл.] / [Глібко В.М., Дудніков А.Л., Журавель В.А. та інш.]; під ред.. В.Ю. Шепітька. – [2-ге вид., переробл. і допов]. – К.: Видавничий дім «Ін Юре», 2004. – 728 с.

14. Кузьмічов В.С. Криміналістика: навч. посіб. / В.С. Кузьмічов, Г.І. Прокопенко; за ред. В.Г. Гончаренка, Є.М. Моісеєва. – К.: Юрінком Інтер, 2001. – 368 с.

15. Дворкин А.И. Методика расследования убийств, совершенных с применением взрывных устройств / А.И. Дворкин, Л.В. Бертовский. – М.: ИНФРА-М, 2001. – 96 с.

16. Дідківська С.П. Використання судово-медичних і криміналістичних даних при розслідуванні злочинів проти людини: [навч. посіб.] /С.П. Дідківська, П.Г. Сагайдак. – К.: Атіка, 2004. – 136 с.

17. Коновалова В.О. Вбивство: мистецтво розслідування: [монографія] / В.О. Коновалова. – X.: Факт, 2001. – 311 с.

18. Кустов А.М. Криминалистика и механизм преступления: цикл лекций / А.М. Кустов. – М.: Изд-во Московского психологического института; Воронеж: МОДЭК, 2002. – 304с. – (Серия «Ббиблиотека юриста»).

19. Лукашевич В.Г. Моделювання у криміналістиці та пізнавальній дільності слідчого: монографія / В.Г. Лукашевич, О.В. Юнацький. – К.: КНТ, 2008. – 184с.

20. Огляд місця події при розслідуванні окремих видів злочинів: наук.-практ. посібник / [Бахін В.П., Весельський В.К., Клименко Н.І. та ін.]; за ред. П.В. Коляди. – К.: Юрінком Інтер, 2005. – 216с.

21. Поташник Д.П. Тактико-криминалистическая экспертиза документов и ее роль в судебном доказывании: учебн. пособ. для судей, следователей. / Д.П. Поташник. – М.: ЛексЭст, 2004. – 142 с.

22. Тіщенко В.В. Теоретичні основи методикик розслідування злочинів: монографія / В.В. Тіщенко. – Одеса: Фенікс, 2007. – 260 с.

План проведення практичного заняття (2 год.):

1.Вирішення практичних завдань.

2. Розгляд та заслуховування відповідей слухачів.

3.Загальна оцінка вирішення практичних завдань.

Вивчаючи тему курсанти повинні знати відповіді на такі питання: В чому полягає сенс криміналістичної класифікації вбивств? Назвіть ознаки вбивства, вчинених в умовах очевидності. Назвіть ознаки вбивства, вчинених в умовах неочевидності. Які існують типові способи вбивств, їх особливості та зв’язок з іншими елементами криміналістичної характеристики вбивств? Які особливості початкового етапу розслідування при виявленні трупа з ознаками насильницької смерті? Які особливості розслідування при виявленні частин трупа? Які особливості початкового етапу розслідування при зникненні людини при обставинах, які вказують на можливість її вбивства? Якими обставинами визначаються особливості розслідування вбивств на подальшому етапі?

Методичні вказівки до вступної частини та перевірка готовності слухачів до заняття:

1. Прийняти доповідь від ЗКB.

2. Перевірити наявність слухачів, їх зовнішній вигляд, навчально-матеріальне забезпечення та усунути недоліки.

3. Довести тему, цілі та навчальні питання даного заняття.

4. У вступному слові нагадати про важливість розгляду даного матеріалу для послідуючого практичного призначення вивчення даної теми.

 

Методичні вказівки до основної частини практичного заняття:

1. Виклад змісту розглядуваного навчального питання проводиться у формі доповіді.

2. При виникненні неточностей у відповіді слухача, доцільно їх усунути шляхом уточнення із числа тих слухачів, які виявили ці уточнення та бажають їх усунути (уточнити).

3. Після розгляду кожного навчального питання, з метою практичного закріплення його змісту, необхідно розглянути типову ситуаційну задачу.

4. При розгляді ситуаційних задач необхідно вимагати від слухачів аргументувати свою точку зору.

5. У кінці розгляду кожного навчального питання робити його узагальнення та підводити короткий підсумок, звертаючи увагу на його основі складові положення.

 

Методичні вказівки по проведенню заключної частини:

1. Озвучити тему, мету, навчальні питання та якість їх відпрацювання.

2. Провести розбір заняття, на якому вказати позитивні та негативні сторони заняття, кращих та гірших слухачів, недоліки і шляхи їх усунення.

3. Дати завдання на самостійну підготовку.

4. Дати відповідь на запитання слухачів, що виникли в ході заняття.

 

ЗАДАЧІ:

Визначити відповідно до наведеної в задачі ситуації можливість початку кримінального провадження, обрати, керуючись рішенням і умовами конкретної дослідчої чи слідчої ситуації (які необхідно охарактеризувати), що випливає зі змісту задачі, програму дій слідчого, скласти рекомендований криміналістикою документ, що передбачає ці дії (стосується всіх тем).

Задача 1. 15 серпня 2005 року в лісовому масиві за 1 км від залізничної станції Х., біля ставка, громадянами І.І. Муравйовим і М.А. Козловим, що приїхали в ліс за грибами, були виявлені трупи двох молодих людей з ознаками насильницької смерті, про що вони повідомили в найближче відділення міліції.

Під час огляду місця події було встановлено: трупи чоловіків лежать біля багаття, що не догоріло, на галявині за 1 м від лісової дороги, що веде від селища Буроз до станції Ханженково. На голові кожного трупа рубані рани і рясні сліди крові. Бурі плями речовини, схожої на кров, є на одязі і на траві біля трупів.

В одного з убитих у кишені виявлено проїзний квиток на тролейбус для учнів на ім’я О. Ф. Петрова (училище № 3, група 5а), в іншого – паспорт на ім’я Миколи Давидовича Харетдинова, 1969 року народження, жителя м. Макіївки, а також службове посвідчення вантажника Ханженківського авторемзаводу М.Д. Харетдинова. У правій руці трупа Харетдинова виявлено волосся в кількості 12 штук.

У багатті лежать дві нерозкриті банки консервів „Голубці”, порожня пляшка місткістю 0,75 л, з якої виходить запах бензину, а також порожня пляшка 0,5 л з-під горілки з етикеткою „Російська горілка”. На пляшках виявлено сліди пальців рук.

На землі за 15 см від голови одного з трупів знаходився шматок прогумованої тканини коричневого кольору розміром 8х5х10 см, що був рясно змочений речовиною, схожою на кров. За зовнішнім виглядом цей шматок тканини не збігався з одягом, що був на трупах, і був схожий на тканину, з якої виготовляють плащі. За 200 м від трупів у південному напрямку, в лісі, виявлено шкіряний футляр від фотоапарата „Зеніт” коричневого кольору.

Задача 2. (вирисовувати як 2 блок інформації до задачі 1) Під час допитів родичів Петрова і Харетдинова в м. Макіївці було встановлено, що ввечері, 14 серпня, Петров і Харетдинов поїхали на електропоїзді за грибами, щоб провести ніч у лісі, і додому не повернулися. В убитих упізнано Петрова і Харетдинова.

Проведеною дактилоскопічною експертизою встановлено, що частина слідів пальців рук на пляшках залишені потерпілими Петровим і Харетдиновим, а частина слідів — невідомими особами.

Під час прочісування лісу в районі станції Ханженково працівниками міліції був зупинений Вашаров Василь Євгенович, 1959 року народження, який прямував на станцію у нетверезому та збудженому стані. Під час затримання він пояснив, що ввечері 11 серпня зі своїм братом і гр. В. Ф. Ніколаєвим, 1960 року народження, що проживає в м. Макіївці, приїхав на електричці в ліс за грибами. При собі мали пляшку 0,5 л горілки („Російська горілка”) і закуску. У лісі промокли, розпалили багаття, випили горілку і заснули. Ранком Вашаров пішов від компанії, блукав по лісі під час чого і був затриманий. Ніякого шуму в лісі не чув і трупів не бачив.

Самостійна робота (4 години):

1. Визначте особливості огляду місця події у справах про вбивства.

2. Вкажіть види судово-медичних експертиз.

3. В чому полягають особливості обшуку у справах про вбивства?

4. Які особливості має допит підозрюваних і обвинувачених у справах про вбивства?

 

Професор кафедри


Дата добавления: 2018-09-22; просмотров: 134; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!