Подвоєння і подовження приголосних.



· Подвоєння приголосних при збігу їх.

Подвоєння приголосних маємо при збігу однакових приголосних: А) префікса і кореня: ввіч, ввічливий, віддати, відділ, оббити, роззброїти.

· кінця першої й початку другої частини складноскорочених слів: військоммат (військовий комісаріат), стройкком (страйковий комітет), юннат (юний натураліст).

· кореня або основи на –н-(-нь-) і суфіксів –н(ий), -ник, -ниц(я): вина – безвинний, день – денний, закон – законний, кінь – кінний, причина – причинний.

Подвоєння н зберігається й перед суфіксом –істьв іменниках та прислівниках, утворених від прикметників із подвоєнним н:безвинний – безвинність – безвинно, законний – законність – законно, туманний – туманність – туманно.

· основи дієслова минулого часу на сі постфікса –ся: винісся, пасся, розрісся, трясся.

ЕНН(ИЙ), -АНН(ИЙ):

Буквосполучення  -нн- пишеться:

А) у збільшено-підсилювальному суфіксі –енн(ий): здоровенний, силенний, численний.

Б) у прикметниках на –енн(ий), -анн(ий) [-янн(ий)] зі значенням можливості або неможливості дії: здійсненний, невблаганний, недозволенний, недоторканний, незрівнянний, непримиренний, несказанний, нескінченний та в прикметнику старанний з відтінком підсилення.

В) у прикметниках на –енн(ий) старослов’янського походження: благословенний, блаженний, огненний, священний.

Буквосполучення –нн- зберігається й в іменниках та прислівниках, утворених від таких прикметників: здійсненність, старанність, старанно, численність, численно.

УВАГА!Н не подвоюється в дієприкметниках: вивершений, вúхований, зроблéий, індустріалізóваний, поóраний, скáзаний, спéчений, як і в прикметниках на –ений з відповідних дієприкметників (з іншим наголосом): варéний (вáрений), печéний (дієприкметник пéчений) та ін., а також у прикметнику довгождáний

Треба розрізняти такі слова, як здійснéнний (який може здійснюватися – прикметник) і  здíйснений (який здійснився – дієприкметник), нездоланний (непереможний) і нездоланий (якого не подолати) та ін.

· Подвоюються приголосні в словах: боввáн, Гáнна, ллянúй, оввá, а також похідних від них: бовваніти, Ганнин та ін.

· Подовження приголосних передЯ, Ю, Є, І :приголосні д, т, з, с, л, н, ж, ш, ц, ч подовжуються (а на письмі позначаються двома літерами), коли вони стоять після голосного:

А) перед я, ю, і, є в усіх відмінках іменників середнього роду ІІ відміни (крім родового множини): знаряддя, знаряддю, на знарядді та ін., життя, життю, у житті; мотуззя, у мотуззі; колосся, колоссю, у колоссі; гілля, гіллю, на гіллі; піддашшя, піддашшю, на піддашші, а також у похідних словах: гілля – гіллястий, гіллячка; життя – життєвий (і життьовий), життєпис та ін. Але: знань, знарядь, піддаш, сторіч, угідь.

Якщо в родовому відмінку множини іменники середнього роду закінчуються на –ів, подовження зберігається: відкриття – відкриттів, почуття – почуттів.

Б) перед я, ю, і, е в усіх відмінках деяких іменників чоловічого та жіночого роду І відміни (за винятком родового множини з закінченням –ей): суддя, судді, суддю і т. ін.; стаття, статті, статтею (але в родовому множини – статей) і т. ін.

В) перед ю в родовому відмінку іменників жіночого роду однини ІІІ відміни, якщо в називному основа їх закінчується на один м’який або шиплячий приголосний: молодь – молоддю, мить – миттю, мазь – маззю, вісь – віссю, міць – міццю, сіль – сіллю, тінь – тінню.

Але: молодість – молодістю, повість – повістю, кров – кров’ю, пригорщ – пригорщю. В називному відмінку однини вони закінчуються на два приголосних (у тому числі шч – на письмі щ), губний або р.

Г) перед я, ю в прислівниках типу зрання, навмання, спросоння, попідвіконню, попідтинню.

Д) перед ю, єу формах теперішнього часу дієслова лити (литися): ллю, ллєш, ллються, а також у похідних: виллю, наллю та ін.

УВАГА! Приголосні не подовжуються в словах: кутя, попадя, свиня, у формах числівника третя, третє та ін.

ТАБЛИЦІ.

 

Звуки, що уподібнюються Правило перевірки приголосного Приклади
1 [г] до [х] Якщо виникає сумнів, яку букву писати, зміни слово так або підбери спільнокореневе, щоб після сумнівного приголосного стояв голосний Кігті – кіготь, дьогтю – дьоготь.
2 Глухі до парних дзвінких Див. № 1.     Написання деяких слів не можна перевірити, тому їх треба запам’ятовувати і при необхідності користуватися орфографічним словником. Просьба – просити, боротьба – боротися.   Футбол, вокзал, рюкзак, мерехтіти, екзамен, отже та ін.
3 Звук [з] у префіксах з-, роз-, без- Префікс з- перед глухими приголосними к, п, т, ф, хпереходить на письмі й у вимові в с-. У всіх префіксах без-, роз-, через- (а також:від-, між-, над-, об-, перед-, понад-, пред-) – кінцевий дзвінкий приголосний перед глухими не змінюється. Спитати, сказати, схопити, сфотографувати, створити, сформувати.   Розказати, безкорисливий, безкраїй, розтягнути, розхитати, розфарбувати (підтримка, представник, обтрусити, передплата).

 


Дата добавления: 2018-08-06; просмотров: 585; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!