Аналіз кредитоспроможності підприємства.



Nbsp;

ЕКЗАМЕНАЦІЙНИЙ БІЛЕТ № 11

1.Теоретичні завдання:

Аналіз абсолютних показників фінансової стійкості підприємства.

Аналіз фінансової стійкості підприємства є найважливішою характеристикою його діяльності та фінансово-економічного добробуту, яка характеризує результат його поточного, інвестиційного і фінансового розвитку, містить необхідну інформацію для інвесторів, а також відображає здатність підприємства відповідати за своїми боргами й зобов'язаннями і нарощувати економічний потенціал.

Аналіз фінансової стійкості на певну дату (кінець кварталу, року) допомагає встановити наскільки раціонально підприємство управляє власними і запозиченими засобами на протязі часу, що минув. Важливо, щоб стан джерел власних і запозичених засобів відповідав стратегічним цілям розвитку підприємства, так як недостатня фінансова стійкість може привести до відсутності грошових коштів, необхідних для розрахунків. В той же час наявність значних залишків вільних грошових коштів ускладнює діяльність підприємства за рахунок їх іммобілізації в зайві матеріально-виробничі запасі і затрати. До власнихфінансовихресурсів, якимиволодієпідприємствовідноситьсянерозподіленийприбуток і амортизаційнівідрахування. Зовнішньоюознакоюфінансовоїстійкостівиступаєплатоспроможністьсуб’єкта.

Платоспроможність – цеможливістьпідприємствавиконуватисвоїфінансовізобов’язання, щовитікаютьізйогокомерційних, кредитних і іншихопераційплатіжного характеру.

Задовільнаплатоспроможністьпідприємствапідтверджується такими формальними параметрами :

- наявністьвільнихгрошовихкоштів на розрахункових, валютних і іншихрахунках в банках;

- відсутністьдовгостроковоїпростроченоїзаборгованостіпостачальникам, банкам, персоналу, бюджету;

- наявністьвільнихоборотнихкоштів (чистого оборотного капіталу) на початок і кінецьзвітногоперіоду.

Низькаплатоспроможністьможе бути як випадковою, тимчасовою, так і довгостроковою(хронічною). Останнійетапможе привести підприємство до банкрутства.

Найвищим типом фінансовоїстійкості є здатністьпідприємстварозвиватисяпереважно за рахуноквласнихджерелфінансування. Для цьоговоноповиноматигнучку структуру фінансовихресурсів і можливість при необхідностізалучатизапозиченікошти ,тобто бути кредитоспроможним. Кредитоспроможнимрахуєтьсяпідприємство при наявності в ньогоможливості для отримання кредиту і здатностісвоєчасноповернути кредитору отриманий кредит зісплатоювідповіднихпроцентів за рахуноквласнихфінансовихресурсів.

До абсолютнихпоказниківфінансовоїстійкостівідносятьтакігрупипоказників:

1.Наявність власнихоборотнихкоштів (НВОК).

Розраховується як різницяміжджереламивласних і прирівняних до них коштів(1 розділпасиву балансу) і необоротними активами (розділ 1 активу балансу). Вінхарактеризуєчистийоборотнийкапітал :

 НВОК = власнийкапітал – необоротніактиви

Наявність власних і довгостроковихпозиковихджерелформуваннязапасів і затрат (ВДПД).

Отримується шляхом додавання до власнихоборотнихкоштіввеличинидовгостроковихпасивів (3 розділпасиву балансу):

 ВДПД = НВОК + довгостроковізобов’язання

Загальна величина основнихджерелформуваннязапасів і затрат(ЗВОД).

Розраховуєтьсядодаванням до власних і довгостроковихпозиковихджерелформуваннязапасів і затрат сумикороткостроковихкредитів і позиковихкоштів(за виключеннямпозик, не погашених у термін) :

ЗВОД= ВДПД + КК КК- короткостроковікредити і позиковікошти(за виключеннямпозик, не Погашених у термін;

4.Надлишки (+) абонестача (-) власнихоборотнихкоштів

(D НВОК) D НВОК = НВОК - ЗЗ ЗЗ- запаси і затрати ( 2 р. Активу балансу)

5. Надлишки (+) абонестача (-) загальноївеличиниосновнихджерелформуваннязапасів(D ЗВОД) :

D ЗВОД = ЗВОД - ЗЗ 6. Надлишки (+) абонестача (-) власних і довгостроковихпозиковихджерелформуваннязапасів і затрат( D ВДПД) : D ВДПД = ВДПД – ЗЗ

 

 

Аналіз кредитоспроможності підприємства.

Кредитоспроможністьсуб'єктагосподарювання – ценаявність у ньогопередумов для отримання кредиту та йоговчасногоповернення у термін, передбаченийугодою. Кредитоспроможністьпозичальникахарактеризується такими рисами:

• репутаціяпозичальника, яка визначаєтьсясвоєчасністюрозрахунків за ранішеотриманікредити, якістьподанихзвітів, відповідальність і компетентністькерівництва;

• стійкийфінансовий стан і здатністьвироблятиконкурентоспроможнупродукцію;

• можливість, за необхідності, мобілізуватигрошовікошти з різнихджерел.

Паралельно з цим, банк здійснюєоцінкуприбутку, якийвінотримає при кредитуванніконкретнихвитратпозичальника, і порівнюєйого з середньоюприбутковістю банку. Рівеньприбутків банку має бути пов'язаний з міроюризику при кредитуванні. Банк оцінюєрозмірприбутку, щоотримуєпозичальник, з поглядуможливостісплати банку процентів при здійсненнінормальноїфінансовоїдіяльності й визначаєступіньризику, якийвінхотівузяти на себе в ційситуації.

Банк розглядаєтакож:

• мету використаннякредитнихресурсів;

• суму кредиту, яку оцінюють, беручи з основу проведенняпозичальникомзаходів, спрямованих на визначенняліквідності балансу, співвідношенняміжвласними і позиковими коштами;

• погашення кредиту, яке досліджують шляхом аналізуповернення кредиту за рахунокреалізаціїматеріальнихцінностей, наданихгарантій і використання заставного права;

• забезпечення кредиту, тобтовивчення статуту і положення з поглядувизначення прав банку брати в заставу підвиданупозикуактивипозичальника, включаючицінніпапери.

Під час аналізукредитоспроможностівикористовують низку показників, найважливіші з яких – норма прибутку на вкладенийкапітал і ліквідність.

Схематично процесоцінювання комплексу умов, щовизначаютькредитоспроможністьпозичальника, можнавиразити як: "солідність" клієнта, прибутковістьдіяльностіпозичальника, мету отримання кредиту, суму кредиту, умовипогашенняпозики, забезпеченість кредиту.

Під час аналізукредитоспроможностіклієнта, залежновід виду кредиту, щовидається, і мети дослідженнярозрізняютьоперативну і загальнукредитоспроможність.

Загальнеоцінюванняпроводятьнаосновіаналізудинамікинормиприбутку на вкладенийкапітал (рентабельність), яку визначаютьвідношеннямсумиприбутку до загальноїсумипасиву за балансом

,

де R – норма прибутку;

П – сума прибутку за звітнийперіод (квартал, рік), грн.;

– загальна сума пасиву, грн.

Змінацьогопоказникавідображаєтенденції у сферіприбутковості й кредитоспроможностіпозичальника. Однакточнуоцінкукредитоспроможностіможнадатилише наосновікількісногоаналізукоефіцієнтів.

 

 

3. Практичне завдання:

За даними фінансової звітності підприємства обчислити коефіцієнт маневрування власних коштів на початок і кінець звітного року. Дати оцінку одержаним результатам.

       Для виконання завдання рекомендується використовувати наступну аналітичну таблицю:

 

Показник На початок року На кінець року Зміни (+,-) за рік
1. Оборотні активи, тис. грн. 32,9 16,7 -16,2
2. Поточні зобов'язання, тис. грн. 86,5 109,1 +22,6
3. Власний капітал, тис. грн. 62547,3 60942,9 -1605
3.. Коефіцієнт маневреності власного капіталу (з точністю до 0,01) 62547,3-64106,2/62547,3=  - 0,24 60942,9-58153,1/60942,9= 0,05 +0,29

 

Зробивши певні розрахунки, можна зробити висновок що коефіцієнт маневреності власного капіталу підприємства збільшився на + 0,29, а також збільшились поточні зобов’язання на +22,6 тис.грн. Але зменшилися оборотні активи підприємства на -16,2 тис.грн., та власний капітал - -1605 тис.грн.

ЕКЗАМЕНАЦІЙНИЙ БІЛЕТ № 12

1.Теоретичні завдання:


Дата добавления: 2018-08-06; просмотров: 131; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!