Зміст шкільної історичної освіти.Державний стандарт історичної освіти.



Зміст шкільної історичної освіти є сукупністю змісту всіх курсів історії, що вивчаються сьогодні у 5 11-х класах середніх загальноосвітніх навчальних закладів. Форм. на основі відбору та структурування фактів і понять історичної науки відповідно до цілей і завдань навчання історії в школі.

До вивчення у шкільних історичних курсах відбираються основні факти, найважливіші події та явища вітчизняної та всесвітньої історії, відповідні теоретичні поняття та ідеї, способи історичного пізнання та аналізу і т. п. Зміст історичної освіти, відібраний для навчання у школі, оформлюється у вигляді Державного стандарту, програм і підручників.

У викладанні історії застосовуються цивілізаційний, аксологічний, культурологічний,стадіальнийта інші підходи, багато уваги приділяється іст. особистостям, дискусійним та уразливим питанням історії тощо. Педагог учить дітей розмежовувати процес пізнання минулого і процес моральної оцінки вчинків людей, відрізняти факти від їх інтерпретацій і т. п.

Зміст освіти засвоюється учнями за допомогою методичної технології навчання→ певні форми, методи, прийоми та засоби навчання.

Навчання історії може бути організоване у формі класних, по позакласних та позашкільних занять. Форми навчання:урок, секції, семінари, практичні та лабораторні заняття, конференції, екс­курсії, інтерактивні заняття («круглі столи», дискусії, дебати, рольові ігри та ін.).

Методи (способи діяльності) навчання розподіляються на: усно-словесні, наприкладпояснення вчителя, словесно-текстові -аналіз історичного документа, наочні, практичні тощо. → дають відповідь па питання, як вчити, визначають дво­сторонню діяльність учня і вчителя. Кожен з методів є складним за структурою і передбачає застосування певної сукупності прийомів та засобів навчання (тексти, приладдя, посібники тощо).

Зміст осв: систематизований набір знань і вмінь, які мають набути учн в процесі навч. Стандарт — ступіньоволодіння цими знаннями і вміннями, тобто певний бажаний рівень якого треба досягти (в абстракт розум-ні). Стандарт Освіти - це опис цього бажаного рівня. 3 типи ОС: 1. ОС як можливість досягнення навч стандартів (опис процедури яка мас дати змогу учню опанув навч стандарт); 2. Злн'стові ставд-ти (Укр): весь мат-л поділ на 2 част: обовяз і вибірк компонент. 3. С-т досягнень (тобто вміння, які уч здатен викор на практиці). Критерії до СО: док який визнач мету і завд; суч тенденц і вимоги часу; нести в собі ел діагностики, за якими визнач рівень підгот учня (перетпор якісні у кількісні ); універсальні; порівнювані; реальні для впровадж. Важл склад-ою ДС є навч програма, яка може склад: ]. на базі змісту (цілі? зміст? методи; 3-й світ)2. на базі досвіду, ); як рамкова структ-ра (склад з 2 комп: встановл цілі навч, визнач заг керівні принципи, якими має керуватися вчитель для факт-го кер-ва процесом навч.

Проблема методів навчання історії та їх класифікації

Проблема → серед пріоритетних у дидактиці.

Класифікація → розподіл предметів, понять і структури за спільними ознаками, властивостями.

2 основні групи класифікації: 1) в основу покладені різні методичні аспекти (специфіка навчальногоматеріалу, хронологія, локальні прив'язки. 2)Класифікація грунтується на дидактичних підходах (до уваги беруться форми і способи навчання)

50-ї рр. 20 ст - методист В. Карцов → в основу класифікації поклавзагальноприйняту на той час філософську теорію пропізнання дійсності. Виділив: 1) методи ств. іст. подій і одиничних понять; 2) методи формув. загал. понять; 3) методи. розкриття діалектики іст. р-тку в часі і просторіта іст.закономірностей; 4) методивстановлення зв'язку із сучасністю і застосування іст. знань на практиці.

50-і рр -класифікація в основі філософська теорія про ступеніпізнання іст. дійсності.4групиметодів:1)створення іст. уявлень та іст.понять (про географ.середовище,про самих людей,матеріальну культуру,події); 2)формув. загал. понять;3) методи розкриття діалектики іст.розвитку в часіі   просторі;4)встановлення зв'язку історії ізсучасністю і застосування іст. знань напрактиці.

60-і рр.-класифікація методологічногохарактеру→ вивченнянайважливіших сторін громад.життя.1) вивч. умов матеріального життясусп.; 2) формув. понять прокласову боротьбута державу. 3)методи вивчення історії воєн; 4) методививчення іст. економ. р-ткурегіонів.

60-70 рр перехід від методологічних додидактичних методів% 1) Словесні методи(усного викладання2) Наочного навч. іст. 3)Роботи з текстом

90рр- зявляються складні завдання перед методистами які поставили питання методуна другий план. Увагадо проблеми методики відновилась.

 


Дата добавления: 2018-08-06; просмотров: 403; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!