Т е о р е т и ч н е  р о з р о б л е н н я т е м и



Міністерство освіти і науки України

Рівненський державний гуманітарний університет

Кафедра екології та збалансованого природокористування

Методичні рекомендації  до написання курсових робіт з дисципліни «Економіка природокористування» студентами спеціальності 6.070800 «Екологія, охорона навколишнього середовища та збалансоване природокористувння»

Рівне - 2011


Методичні рекомендації до написання курсових робіт з дисципліни «Економіка природокористування» студентами спеціальності 6.070800 «Екологія, охорона навколишнього середовища та збалансоване природокористувння»Рівне: РДГУ,2011. – 18 с.

 

Розробник:

Плюта Н.В., викладач кафедри екології та збалансованого природокористування РДГУ.

 

Рецензенти:

І.В. Мельник, доктор біологічних наук, професор, завідувач відділу природної флори Національного ботанічного саду ім.Гришка М.М.;

В.О. Володимирець, кандидат біологічних наук, доцент кафедри агрохімії та грунтознавства НУВГП.

 

 

 

 

Схвалено на засіданні кафедри екології та збалансованого природокористування 

(протокол № від                 )

 

Зав. кафедрою __________ проф. Лико Д.В.

 

 

Опис предмета

Курсова робота – це одна з форм самостійної навчально-дослідницької роботи студента. В процесі її виконання студенти розширюють свій загальний кругозір і поглиблено вивчають одну з тем відповідного курсу. Водночас вони набувають навичок і вмінь, необхідних для проведення самостійних наукових досліджень: вчаться аналізувати наукову проблему, спостерігати й вивчати навчально-виховний процес у світлі цієї проблеми, добирати й критично вивчати літературу з теми дослідження, аналізувати одержані результати, обґрунтовувати методичні рекомендації з удосконалення навчально-виховного процесу в середній школі. працюючи над текстом роботи, студенти набувають умінь наукового писемного мовлення, а готуючись до захисту – робити усне наукове повідомлення, аргументовано обстоювати свою думку. Нарешті, самостійні наукові пошуки сприяють розвиткові мислення студентів: уміння аналізувати, зіставляти, узагальнювати, конкретизувати, робити висновки.

Курсова робота передбачає ґрунтовне вивчення конкретної наукової проблеми. Її основна частина – критичний огляд наукових праць з певної теми. Відмінність курсової роботи від реферату полягає в обов’язковій наявності практичної частини.

В залежності від теми курсової роботи дослідження можуть бути теоретичними або експериментальними. Перші - передбачають вивчення наукових публікацій та їх критичний (якщо це можливо) огляд. Другі - доповнюються проведенням дослідної роботи та узагальненням результатів. У кожного із варіантів дослідження свій порядок, своя послідовність. Для теоретичного варіанту характерні такі етапи: 1)вибір теми; 2)підбір літератури та її вивчення; 3)складання плану та написання тез; 4)виклад змісту (розкриття тез із залученням фактичного матеріалу, доказ суджень); 5)формулювання висновків.

В експериментальному варіанті етапність виглядає таким чином: 1)вибір теми; 2)теоретична розробка (підбір літератури, вивчення її, окреслення проблеми дослідження); 3)формулювання завдань і розробка методики; 4)проведення дослідної роботи; 5)осмислення одержаного матеріалу, його аналіз та виклад з урахуванням теоретичних положень; 6)формулювання висновків.

Оскільки виконання курсової роботи складається з кількох організаційно автономних , але взаємопов’язаних за змістом етапів, розглянемо кожен з них більш детально.

В и б і р т е м и

Вибір конкретної теми дослідження визначається її актуальністю та практичною значимістю, інтересами, педагогічним досвідом студента. Вибір теми не повинен бути випадковим. Питання теми повинні викликати у студента інтерес. Слід починати роботу над такою темою, яка близька та зрозуміла, а також пов'язана зі спеціальністю студента. Якщо ж відчуваються труднощі у виборі теми, то потрібно звернутися за допомогою до наукового керівника.

При виборі теми важливо враховувати практичні питання – наявність в бібліотеці навчального закладу літературних джерел, присвячених цій проблемі, необхідних навчально-методичних матеріалів, а також умов для виконання практичної частини.

Слід пам’ятати, що теми курсових робіт не є рівнозначними за складністю. Одні теми потребують дослідження теоретичних питань навчання і виховання, інші мають суто практичний характер. Є теми ширші, які передбачають наявність значного обсягу знань. Аналітичних умінь, і вужчі, що дають можливість глибоко й докладно дослідити проблему. Є теми всебічно досліджені й висвітлені у великій кількості наукових джерел, такі, що практично не залишають місця для досягнення власного наукового результату, а є недостатньо розроблені або зовсім не розроблені і їх дослідження потребуватиме значних витрат часу й зусиль, самостійності, творчих пошуків, спостережливості, наполегливості, ґрунтовних знань не тільки з відповідної дисципліни, а й із суміжних з нею наук. Отже, вибираючи тему курсової роботи, слід зважити власні сили й можливості.

Запорукою успішного виконання курсової роботи є добре продумана програма дослідження. Вона складається з двох частин – методологічної і методичної. Методологічна частина містить докладне, чітке й завершене визначення об’єкта, предмета й проблеми дослідження, формулювання його мети, гіпотез і конкретних завдань, методична частина – характеристику методів збирання фактичного матеріалу і способів його обробки та аналізу, опис експериментальної бази дослідження.

Об’єктом дослідження є частина об’єктивної реальності або знань про неї, що створює проблемну ситуацію, на яку спрямовано увагу дослідника.

Предмет дослідження – це певна частина, окремі сторони, властивості або відношення об’єкта. Об’єкт та предмет співвідносяться як загальне і часткове.

Проблема курсового дослідження характеризує суперечності між типовим станом предмета дослідження в реальному житті й вимогами до нього. Вона пов’язана з удосконаленням предмета дослідження.

Розв’язання проблеми є метою курсової роботи. Отже, мета дає уявлення про орієнтовні результати, які мають бути викладені й обґрунтовані в роботі. Мета роботи конкретизується в її основних завданнях. Як правило, в курсовій роботі формулюють три-чотири завдання. Вони можуть поділятися на підзавдання. Зміст і характер завдань залежить від специфіки роботи, але здебільшого одне із завдань передбачає вивчення природи, структури, законів функціонування або розвитку об’єкта, інше – розкриття способів його вдосконалення, а ще – розробку практичних рекомендацій.

Одним з елементів теоретичної частини програми є гіпотеза, тобто обґрунтоване припущення, що висувається для пояснення певних фактів, явищ, процесів, потребує підтвердження або спростування.

Практична частина програми спрямована на уточнення й перевірку гіпотези. В ній описується й обґрунтовується методика дослідження, тобто сукупність та послідовність методів і прийомів, яка забезпечує повне й достовірне розв’язання поставлених дослідником завдань. Обґрунтування методики полягає в доведенні її адекватності предмету й завданням дослідження, достатності й раціональності. Зазначена частина програми містить також кількісну та якісну характеристики експериментальної бази дослідження, умов, у яких воно проводилося.


Т е о р е т и ч н е  р о з р о б л е н н я т е м и

Роботу над кожною темою необхідно починати із засвоєння відповідних розділів навчальних посібників з економіки природокористування, економічних та екологічних словників, а потім переходити до спеціальних матеріалів. Надійними джерелами інформації, до роботи з якими потрібно себе привчати, є каталоги різних видів. Детальне знайомство з особливостями каталогів у бібліотеках дозволить зберегти багато часу, зробить кожен потрібний пошук швидким та ефективним. Добрим помічником у доборі літератури може стати картотека журнальних та газетних статей, а також покажчики в останніх номерах журналів за рік.

Дуже важливо вміти точно вести бібліографічні записи. Нерідко студенти для економії часу лише приблизно записують літературу, а це призводить до повторних пошуків та додаткових витрат часу. Літературу слід записувати абсолютно точно, згідно існуючих правил (див. додаток 2).

Продуктивність та результативність роботи над книгами, статтями обумовлюється не випадковим та безсистемним читанням, а передусім конкретною метою, пошуком відповіді, яка цікавить. Читання книги, яка містить науковий та фактичний матеріал, передбачає ведення записів. Можуть створюватися конспекти, тези, виписуватися цитати, але із обов'язковою точною вказівкою вихідних даних джерела.

На основі аналізу літератури слід осмислити значення проблеми дослідження, вказати основні питання і найпродуктивніші шляхи їх вирішення, а також завдання власного експерименту.

При роботі з декількома публікаціями різних авторів студенту потрібно вичленити і співставити різні точки зору, знайти подібне та відмінне як у пояснені окремих положень, так і в їх доведенні. Якщо доводиться працювати з науковою публікацією експериментального характеру, то слід звернути увагу на формулювання завдань та використану дослідником методику.

Ф о р м у л ю в а н н я з а в д а н ь д о с л і д ж е н н я т а п і д б і р
м е т о д и к и. Загальне завдання дослідження повинно бути чітко сформульоване та зрозуміле студенту. Воно може бути деталізоване шляхом виділення часткових завдань.

Виходячи з мети та завдань експерименту, визначають його методику, кількість серій та склад досліджуваних. Тематика курсових робіт спрямована на проведення експерименту, методика якого проводиться на доступному матеріалі.

Вибір методики, як правило, викликає труднощі у студентів. Це пов'язано з відсутністю елементарного досвіду у розробці та застосуванні методик, тому у таких випадках необхідна допомога керівника. Методика дослідження розробляється самостійно або ж можна скористатися стандартизованими авторськими методиками.

 

Ф о р м у л ю в а н н я в и с н о в к і в. Висновки є заключною частиною курсової роботи. У ній автором перераховуються основні положення, які були викладені та доводилися в роботі. Висновки повинні бути стислими та змістовними, логічно побудованими.


 


Дата добавления: 2018-06-27; просмотров: 128; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!