Створення П. Орликом антиросійської коаліції



23 січня 1711 р.У Бахчисараї представники П. Орлика підписали угоду про україно-кримський військовий союз. Хан Девлет-Гірей II визнавав незалежність Гетьманщини: у союзі з козаками мав розпочати війну проти Росії; зобов’язувався не брати «ясир» на українських землях; визнавав перехід Слобідської України під владу П. Орлика; зобов’язувався не укладати сепаратного миру з Москвою

 

Похід П. Орлика на Правобережну Україну в 1711 р.

П. Орлик із запорожцями, польськими загонами і буджацько-білгородською ордою рушає на Правобережжя і захоплює плацдарм для наступу основних сил. У березні 1711 року об'єднані війська під командуванням П.Орлика підійшли до добре укріпленої Білої Церкви, де перебував російський гарнізон. Розпочалася облога міста, але жоден із штурмів не був успішним, бо гарнізон мав достатню кількість боєприпасів і сильну артилерію. Частина татарських загонів під проводом хана здійснили похід на Слобідську Україну. Такі дії союзників підривали авторитет П.Орлика серед українського населення. У травні 1711 року розпочався наступ московських військ під проводом Бориса Шереметьєва. За таких обставин поляки відступили, а татари і турки налякані звісткою про те, що йде велике російське військо, почали тікати, беручи дорогою великий ясир. Українські козаки довідавшись про звірства турків і татар кинулись рятувати свої родини. Таким чином із 16 тис. українського війська у Пилипа Орлика залишилося лише 3 тис., з якими гетьман відійшов до Бендер. Похід П. Орлика завершився провалом перш за все через ненадійність його союзників — татар.

 

1712 р. До початку конгресу європейських держав в Утрехті П. Орлик склав «Дедукцію (Вивід) прав України», у якій обґрунтовував право українців на власну державу і закликав допомогти Україні здобути незалежність, стверджував, що відновлення суверенної Гетьманщини необхідне для захисту європейської свободи від наступу Росії

Результат. Ніякої реакції європейських політиків на маніфести П. Орлика не було. Великих зусиль до цього докладала російська дипломатія. До своєї смерті в 1742 р. П. Орлик постійно звертався за підтримкою до Франції, Англії, Німецьких держав, Папської держави, Речі Посполитої, але вони не вважали за необхідне надати йому допомогу в боротьбі за відновлення української державності.

7. Решетилівські статті 1709 р.— назва,яка закріпилася в історії за «Просительнымистатьями», направленимигетьманом І. Скоропадськимз козацького табору під РешетилівкоюПетру I і виданим на них«Решительним указом» царя.

Інструкції, надані Петром I стольнику А. Ізмайлову, що мав постійно контролювати діяльність гетьмана (видані 18 і 27 липня 1709 р.)

· Стежити за тим, щоб не було відновлено Запорозьку Січ

· Наглядати, щоб гетьман не призначав на «уряди» і не знімав з них старшин без царського указу

· Стежити за розмовами й поведінкою козаків і старшини.

 

Гетьманську резиденцію було перенесено до Глухова

 

Створення Малоросійської колегії

Малоросійська колегія — орган державної структури Російської імперії, заснований для управління Гетьманщиною за указом Петра I від 16 травня 1722 р. для контролю за діяльністю українського гетьмана і генеральної старшини. Складалася із шести офіцерів російських полків, розквартированих в Україні. Першу Малоросійську колегію очолював бригадний генерал Степан Вельяминов. Територіально розташовувалася в Глухові. Колегія була найвищою установою в Україні, вище гетьмана. Гетьман мав лише дорадчий голос. У 1727 р. Малоросійська колегія була ліквідована і відновлена влада гетьмана.

1722 року Павло Полуботок був призначений наказним гетьманом 10-тисячного козацького загону, який за указом Петра І, працював на будівництві Ладозького каналу. Будівництво було непопулярним серед козаків через зневажливе ставлення влади, несприятливий клімат, погане забезпечення продовольством, хвороби та високу смертність. В першій половині 1722 року Полуботок виконував обов'язки наказного гетьмана Війська Запорозького за відсутності Івана Скоропадського. Після смерті останнього, 4 липня 1722 року, козацька старшина обрала Полуботка наказним гетьманом ще до оголошення нових виборів.

 


Дата добавления: 2018-06-01; просмотров: 580; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!