Т.1. Сутність і функції процесу стратегічного управління



Мета. Сприяння вивченню предмета “Стратегічне управління”, як навчальної дисципліни, складових елементів організації процесу стратегічного управління. Функцій, принципів управління. Організаційних структур управління. Методів управління діяльністю підприємств. Механізму управління організацією.

Студент повинен знати. Предмет “Стратегічне управління” як навчальної дисципліни. Складових систем стратегічного управління. Методи управління діяльністю підприємств (економічні, соціально психологічні, організаційні). Механізми управління організацією.

Студент повинен вміти.Осмислити та обґрунтувати предмет Стратегічне управління як навчальну дисципліну, функції, принципи, організаційні структури управління та переваги стратегічного підходу до управління.

Ключові слова і терміни. Сутність та необхідність стратегічного управління. Функції управління. Принципи управління. Організаційні структури управління підприємством. Методи управління діяльністю підприємств (економічні, соціально-психологічні, організаційні). Механізм управління організацією. Переваги стратегічного підходу до управління. Складові системи стратегічного управління.

Тезисний матеріал до теми:

Стратегічне управління – це реалізація концепції, в якій поєднується цільовий та інтегральний підходи діяльності організації, що дає можливість встановити цілі розвитку, порівнювати їх з наявними можливостями (потенціалом) організації та приводити їх у відповідність шляхом розробки та реалізацій системи стратегій.

Будь – який об’єкт, явище чи процес (включаючи підприємство) можна розглядати як систему, що потребує управління в тому числі і стратегічного.

До основних функцій управління належать: організація, планування, мотивація, контроль, а до під функцій – облік, аудит, інформаційні технології, прогнозування, математичне програмування, моделювання.

Організаційна структура управління будь-яким суб’єктом господарювання – це форма системи управління, яка визначає склад, взаємодію та підпорядкованість її елементів.

Типи організаційних структур управління:

- лінійна організаційна структура управління;

- функціональна організаційна структура управління;

- лінійно-функціональна організаційна структура управління;

- дивізіональна організаційна структура управління;

- матрична організаційна структура управління;

Методи стратегічного управління:

- економічні;

- соціально-психологічні;

- організаційні;

- адміністративні;

Самостійна робота

 

Поясніть сутність та необхідність стратегічного управління.

Охарактеризуйте функції стратегічного управління.

Охарактеризуйте принципи стратегічного управління.

Охарактеризуйте організаційні структури управління підприємством

Охарактеризуйте методи управління діяльністю підприємства.

Охарактеризуйте механізм управління організацією.

Переваги стратегічного підходу до управління

Література:

основна [4, 8, 10, 38]

додаткова [40, 49, 66, 67]

 

Т.2. Еволюція розуміння і передбачення перспективного розвитку підприємства

Мета. Сприяти вивченню сутності бюджетування та фінансового контролю. Бюджету як фінансового плану, складу і структури його доходів і видатків. Методів, джерел і принципів формування доходів. Класифікації видатків та форми бюджетного фінансування. Поняття та призначення фінансового контролю. Його функцій, форм, видатків і методів. Довгострокового і стратегічного планування. Основних етапів стратегічного планування.

Студент повинен знати. Сутність і роль бюджету. Бюджет як фінансовий план. Методи, джерела і принципи формування доходів. Класифікація видатків та форми бюджетного фінансування. Бюджетний дефіцит. Його причини, наслідки та межі. Поняття та призначення фінансового контролю. Його функції, форми, види і методи. Довгострокове планування. Стратегічне планування. Основні етапи стратегічного планування.

Студент повинен вміти. Пояснити та обґрунтувати сутність та роль бюджету. Бюджет як фінансовий план. Методи, джерела і принципи формування доходів. Класифікація видатків та форми бюджетного фінансування. Бюджетний дефіцит. Його причини, наслідки та межі. Сутність та призначення фінансового контролю. Його функції, форми, види і методи. Довгострокове планування. Стратегічне планування. Основні етапи стратегічного планування.

Ключові слова і терміни. Бюджетування та фінансовий контроль. Довгострокове планування. Стратегічне планування. Стратегічне управління. Фінансове планування і бюджетування в процесі реалізації стратегічного набору. Типи існуючих підходів до стратегічного управління мислення менеджерів. Роль стратегічного мислення у формуванні стратегічного рівня підприємства.

 

Тезисний матеріал до теми:

Бюджетна система України – це сукупність державного бюджету та місцевих бюджетів, побудована з урахуванням економічних відносин, державного та економічно-територіального устроїв, що врегульована нормами права.

Бюджетна система України складається з державного бюджету та місцевих бюджетів. Бюджетна система України ґрунтується на наступних принципах: принцип єдності бюджетної системи України, принцип збалансованості, принцип самостійності, принцип повноти, принцип обґрунтованості, принцип ефективності, принцип субсидіарності, принцип цільового використання бюджетних коштів, принцип справедливості і неупередженості, принцип публічності та прозорості, принцип відповідальності учасників бюджетного процесу. Бюджетами місцевого самоврядування називаються бюджети територіальних громад сіл, селищ, міст та їхніх об’єднань.

Місцевими бюджетами визначаються бюджет АРК, обласні, районі, бюджети районів у містах і бюджети місцевого самоврядування. Зведений бюджет включає показники Державного бюджету України, зведеного бюджету АРК і зведених бюджетів областей та міст Києва і Севастополя. Зведений бюджет АРК включає показники бюджету АРК, зведений бюджет її районів та бюджетів міст республіканського значення. Зведений бюджет області включає показники обласного бюджету, зведених бюджетів районів і бюджетів міст обласного значення. Зведений бюджет району включає показники районних бюджетів, бюджетів міст районного значення, селищних і сільських бюджетів цього району. Зведений бюджет міста з районним поділом включає показники міського бюджету й бюджетів районів, що входять до його складу.

Фінансовий контроль(ФК) – це цілеспрямована діяльність законодавчих і виконавчих органів публічної влади та недержавних органів, яка спрямована на забезпечення законності фінансової дисципліни у ході мобілізації, розподілу та використання централізованих і децентралізованих фондів, коштів з метою найефективнішого розвитку всіх фінансових правовідносин.

Методи ФК – це прийоми, засоби та способи його здійснення.

Договірний план виражає стратегію розвитку підприємства на основі прийнятих рішень, що стосуються сфер діяльності та вибору її основних напрямів.

Стратегія – це генеральна комплексна програма дій, яка визначає пріоритетні для підприємства задачі, його місію, головні цілі та способи їхнього досягнення таким чином, щоб указати підприємству вірний напрямок розвитку.

 

Самостійна робота

Поясніть сутність бюджетування та фінансового контролю.

Поясніть сутність довгострокового планування.

Поясніть сутність стратегічного планування.

Поясніть сутність фінансового планування і бюджетування в процесі реалізації стратегічного набору.

Охарактеризуйте необхідність формування стратегічного мислення менеджерів.

Стратегічне управління.

Типи існуючих підходів до стратегічного управління.

Роль стратегічного мислення у формуванні стратегічного рівня

підприємства.

 

Література:

Основна [7,11,26,34]

Додаткова [39,42,56,66,67].

 


Дата добавления: 2018-05-30; просмотров: 284; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!