Особливості ілюстрування літературно-художніх творів у залежності від їхнього типу.



Художнє оформлення книг

Ілюстрування художньої літератури завжди залежить від типу видання. Тип видання зумовлений читацькою адресою, цільовим призначенням, тиражем і ін.

Масові видання призначені для широкого кола читачів. Для цих книг характерні скромне, лаконічне і недороге оформлення, повна відсутність чи невелика кількість ілюстрацій, великий тираж книги, паперова обкладинка, простота брошурування. Невисокі сорти паперу вимагають від редактора скорочення ілюстрацій. У кінцевому рахунку тут можна обмежитися ілюстрованою обкладинкою для дорослих і невеликою кількістю однобарвних ілюстрацій у тексті для дітей.

Ювілейні видання присвячуються якому-небудь письменнику, чи знаменній події. Ці видання мають гарне плетіння, високі сорти паперу, складне брошурування книжкових блоків, поєднання кількох способів друку і, звичайно ж, ілюстрації. Завдання оформлювача – показати незвичайність видання. Редакторові до цього типу видання можна підібрати раніше виконані ілюстрації різними художниками чи замовити нові.

Характерною рисою академічних видання, є їх науково-дослідна спрямованість, видання містять передмову, посилання, аналітичні статті. Усі ці особливості академічного видання немає потреби виражати через ілюстрації.

Особливого підходу вимагають спеціально ілюстрованіі подарунковівидання. При роботі з цими книгами редакторові потрібно приділяти особливу увагу ілюстраціям. Варто уникати в спеціально ілюстрованому виданні таких недоліків і помилок як зайва кількість ілюстрацій, невідповідність ілюстрацій тексту, незлагодженість за технікою виконання, зневага до архітектоніки книги, архаїзм в ілюстраціях.

Типи видань можуть бути серійними і несерійними. Ілюстрації до серійних книг виконуються в єдиному форматі і техніці. Книги однієї серії повинні мати єдине художньо-технічне оформлення. Ілюстрування несерійних книг здійснюється окремо.

В основі сучасного художнього оформлення книги лежить абсолютна гармонія всіх її елементів. Суть такої гармонії у співвідношенні пропорцій. Пропорції зустрічаються в усьому: у розмірі полів, у співвідношенні пробілів між рядками, у виключці слів і багато в чому іншому. Гармонічне поєднання елементів у сукупності творить архітектоніку книги. Питання, пов'язані з оформленням сучасної книги, стосуються роботи художніх редакторів. Які мають бути не тільки професійно грамотним, добре знати виробництво і мати гарний смак, але і бути людиною творчою, здатною глибоко проникнути в дух і стиль твору і до того ж знати художників, індивідуальні особливості і потенційні можливості їхньої творчості. Редактор має стежити за тим, щоб книга була зручною, міцною, охайною. Вона повинна бути привабливою в зовнішньому оформленні, організована і гармонічна від титульного аркуша до вихідних даних, а її ілюстрації мають містити справді художні образи і бути гармонійними частинами книжкових сторінок. При цьому редактор мусить мати на увазі, що пізнавальна функція ілюстрацій повинна бути провідною, а оздоба книги паралельною й органічно поєднуватися з нею.

 


[1] Умберто Еко Роль читача. Дослідження з семіотики текстів. Львів: Літопис, 2004. С.101.

[2] Олександр МУХАРЕВ: Олесь УЛЬЯНЕНКО: «ВІД ІНТЕРНЕТУ КРАЩЕ ТРИМАТИСЯ ПОДАЛІ»// http://www.exp21.com.ua/ukr/visitors/94-10.htm

[3] ПРОХАСЬКО ТАРАС: Література потрібна – як їсти чи кохатися // http://vsiknygy.net.ua/interview/55/

 

[4] Гординський С. Поетичний рік // Гординський Святослав На переломі епох. Літературні статті, огляди, есеї, рецензії, спогади, листи. Львів: Світ, 2004. С.294

[5] Умберто Еко. Роль читача. Дослідження з семіотики текстів. Львів: Літопис, 2004. С.25.

[6] Хализев В. Теория литературы М.: Высшая школа, 1999. С. 230.


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 449; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!