Класифікатор видів економічної діяльності (КВЕД), його побудова.



 

Статистичне спостереження в країні здійснюється за КВЕД. Кожен суб'єкт підприємницької діяльності при реєстрації отримує код за КВЕД.

Класифікатор побудований таким чином — усі види діяльності згруповано у секції (їх 17), які позначаються великими латинськими літерами, окремі секції мають підсекції, далі деталізуються розділи, групи, класи і підкласи. В загальному вигляді кодове позначення об'єктів КВЕД наступне:

Y YY XX. XX. X

де Y — секція (від А до Q)

YY — підсекція (є тільки в секціях «С» (от «СА» до «СВ») й «D» (від «DA» до «DN»)

XX — розділ

XX. X — група

XX. XX — клас

XX. XX. X — підклас

Приклад:D DА 15.11.0

де D — секція «Обробна промисловість»

DА — підсекція «Харчова промисловість і переробка сільгосппродуктів»

15 — розділ «Харчова промисловість»

15.1 — група «М'ясна промисловість»

15.11 — клас «Виробництво м'яса і субпродуктів»

15.11.0 — підклас « Виробництво м'яса і субпродуктів».

Далі наведено перелік секцій КВЕД із зазначенням для кожної секції граничних значень кодів розділів, які вона включає.

А Сільське господарство, мисливство, лісове господарство (розділи 01-02)
В Рибальство, рибництво (розділ 05)
С Добувна промисловість (розділи 10-14)
D Переробна промисловість (розділи 15-37)
Е Виробництво та розподілення електроенергії, газу та води (розділи 40-41)
F Будівництво (розділ 45)
G Торгівля; ремонт автомобілів, побутових виробів та предметів особистого вжитку   (розділи 50-52)
Н Діяльність готелів та ресторанів (розділ 55)
І Діяльність транспорту та зв’язку (розділи 60-64)
J Фінансова діяльність (розділи 65-67)
К Операції з нерухомим майном, оренда, інжиніринг та надання послуг підприємцям (розділи 70-74)
L Державне управління (розділ 75)
М Освіта (розділ 80)
N Охорона здоров'я та надання соціальної допомоги (розділ 85)
О Надання комунальних та індивідуальних послуг; діяльність у сфері культури та спорту (розділи 90-93)
Р Діяльність домашніх господарств (розділ 95)
Q Діяльність екстериторіальних організацій (розділ 99)

 

 Створенням КВЕД скасовано діючий раніше Загальний класифікатор галузей народного господарства (ЗКГНГ), стосовно якого у старій редакції КВЕД було наведено взаємну відповідність кодів. У новій ре­дакції КВЕД зазначено, що користуючись терміном «галузь», треба враховувати, що подібність видів діяльності не є чітко визначеною ка­тегорією; наприклад, цілком правомірно розглядати як галузі економі­ки у загальному контексті сільське господарство та промисловість. Водночас, зважаючи на ознаку подібності здійснюваних видів діяльності, металургійне виробництво, вугільна промисловість чи виробницт­во харчових продуктів мають підстави також розглядатись як окремі галузі економіки. У КВЕД найбільш узагальнені групування видів дія­льності на рівні секцій (у сфері промисловості — на рівні підсекцій) дозволяє виокремити основні галузі економіки. Однак, деякі галузі можуть бути виокремлені і на менш агрегованих рівнях класифікації. Наприклад, секція І «Діяльність транспорту та зв'язку» об'єднує дві галузі — транспорт та зв'язок тощо. У КВЕД зазначено, що об'єктами класифікації в ньому є види економічної діяльності статистичних оди­ниць, які на вищих рівнях класифікації групуються у галузі.

Бухгалтерський облік у багатьох випадках визначається особливос­тями галузі, а не виду діяльності, тому в підручнику окремі види дія­льності об'єднані за галузевою ознакою (зокрема, житлово-комунальне господарство). Водночас, окремі секції КВЕД поєднують види діяль­ності, облік в яких кардинально відрізняється (наприклад, туризм на­лежить до секції транспорту), або більше подібні до обліку видів дія­льності з інших секцій (наприклад, громадське харчування належить до секції готелів і ресторанів, але облік у ньому найбільш подібний до обліку в торгівлі). Виходячи з цього, питання обліку за такими видами діяльності розглянуто окремо.

Є такі секції в КВЕД, які об'єднують багато видів діяльності з різ­ними особливостями господарювання, що впливають на облік; напри­клад, до секції К належать операції з нерухомістю, діяльність у сфері інформатизації, дослідження і розробки, діяльність у сферах права, бу­хгалтерського обліку, реклами тощо. З таких видів діяльності розгля­нуто тільки окремі, які суттєво відрізняються один від одного.

Слід зазначити, що найбільш суттєво бухгалтерський облік відріз­няється за тими напрямами, для яких діють окремі Плани рахунків — у бюджетних установах, банках, на інших підприємствах і в організаці­ях. У підручнику облік у банках і бюджетних установах не розглядався (переважно, це секції J, L, М, N). Стосовно інших підприємств і органі­зацій, то тут облік суттєво відрізняється на підприємствах комерційних і в неприбуткових організаціях, тому питання обліку в неприбуткових організаціях розглянуто в окремому розділі. Серед них виокремлено облік в об'єднаннях співвласників багатоквартирних будинків як спе­цифічній неприбутковій організації, яка має майнову основу свого іс­нування, і облік в якій має багато спільного з обліком на підприємст­вах житлово-комунального господарства.

Стосовно кожного виду діяльності наведено його код за КВЕД, розкрито особливості діяльності, оподаткування та обліку, запропоно­вано бухгалтерські проведення з відображення характерних для цього виду діяльності операцій.

Питання для самоперевірки:

1. Поняття видів економічної діяльності, їх різноманітність.

2. Класифікатор видів економічної діяльності (КВЕД), його побудова.

 

ЛЕКЦІЯ 2

Тема 2. Облік у торгівлі.

Зміст

2.1. Характеристика галузі та особливості обліку в торгівлі.

2.2. Облік надходження товарів та їх зберігання.

2.3. Облік реалізації товарів в оптовій та роздрібній торгівлі.

Список рекомендованої літератури:[1, 3, 16, 37, 44, 45 ].

Міні-лексикон:економічна діяльність, торгівля, торгові підприємства, ціни в торгівлі, витрати обігу, торгова націнка, фінансовий результат, специфічні рахунки, надходження і зберігання товарів в торгівлі, оцінка товарів, реалізація товарів, оптова торгівля, роздрібна торгівля, реєстратор розрахункових операцій, тара, торговий патент.


Дата добавления: 2018-05-02; просмотров: 592; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!