ДЛЯ СТУДЕНТІВ 1-ГО КУРСУ ДЕННОЇ ФОРМИ НАВЧАННЯ



ПЕРЕДМОВА

 

Тричі Рим підкоряє собі світ: перший раз — своєю зброєю;
другий - своєю релігією; третій - своїм правом, і всі три рази
він єдине світ: перший раз -у державну єдність; другий раз -
в єдність церкви; третій —у єдність права.

 

Конституція України проголосила її демократичною державою, а тому на сучасному етапі розвитку суспільства, наша правова система перебудовується у якісно новий стан. В процесі здійснення правової реформи, досить гостро постає проблема відсутності необхідного запасу правових знань та традицій. Вирішити її можливо за допомогою вивчення історичного досвіду правотворення інших країн. Римське право займає в історії людства особливе місце, оскільки воно пережило народ, який його створив і двічі підкорило світ. Довершеність римського права грунтувалася на ідеях природного права, засадах справедливості, порядності, доброчесності, що й обумовило періодично здійснювані спроби відродити дух римського права, використати його найбільш вдалі знахідки та рішення. Ці спроби, що отримали у сукупності найменування «рецепція римського права», є одним з найяскравіших доказів того, що воно й через багато років після падіння Римської імперії зберегло свій потенціал, внаслідок чого і стало «материнським» щодо практично всіх європейських правових систем. Римське приватне право абстраговане від тих соціально-економічних умов, на грунті яких воно зародилося і тому цілком позбавлене характеру тлумачення чи коментування чинного на той час законодавства.

Вивчення курсу "Римське приватне право" важлива та невід'ємна частина освіти студентів, що бажають отримати диплом юриста. Україна, як і більшість країн континентальної Європи, є державою, що входить до романо-германської правової системи. Це означає, що основним джерелом формування сучасного українського законодавства є саме римське право з невеликим впливом німецького.

Переважаюча більшість основних юридичних термінів, що застосовуються сучасними українськими юристами, мас латинське походження. Латина, як відомо, була офіційною мовою стародавньої Римської держави. Це, зокрема, такі терміни як: юриспруденція, реституція, сервітут, облігація, конституція, юстиція, фабула, делікт та багато інших.

Сучасний юрист повинен не тільки добре володіти знанням нормативно-правових актів, а й розуміти їх суть та логіку побудови. Таке розуміння може забезпечити ретельне вивчення історії виникнення та розвитку юриспруденції взагалі та певних юридичних інститутів зокрема. Вивчаючи римське право, студент вчиться аналізувати норми права не тільки в статиці, а й у динаміці історичного розвитку, що надає можливість всебічного оволодіння правовими знаннями та розвитку його професійної правосвідомості.

Дисципліна "Римське приватне право" вивчає питання, що стосуються поняття, предмету та ролі римського права, з'ясовує його джерела. Крім того, дисципліна визначає основні юридичні поняття, що застосовувалися у стародавній римській державі. В цьому аспекті вивчаються, сімейні правовідносини, правовий статус осіб, поняття про позови, речові права, зобов'язання та спадкове право.

Основними формами вивчення курсу "Римське приватне право" є лекційні та семінарські заняття, а також самостійна робота студентів.

Метою вивчення курсу є формування у студентів цілісної системи знань про загальнотеоретичні засади римського права, практичне застосування цих знань у діяльності юристів. Програма підготовлена з урахуванням норм стародавнього римського права в обсязі, необхідному для повного та глибокого опанування студентами основних положень щодо системи зазначеної навчальної дисципліни, основних нормативно-правових актів римської держави, практики їх застосування, звичаїв та традицій, що існували в римському суспільстві. Завданням курсу є забезпечення розуміння студентом правової атмосфери тих часів з тим, щоб полегшити вивчення навчального курсу та навчити здійснювати порівняльний аналіз сучасного та стародавнього права.

В результаті вивчення дисципліни «Основи римського приватного права» студенти повинні знати:

- основні положення римського приватного права; понятійний апарат курсу «Основи римського приватного права»;

- джерела римського приватного права;

- правове становище різних категорій осіб в римському приватному праві;

- основи правового статусу юридичних осіб;

- способи захисту прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб:

- основні положення речового права;

- основні положення зобов'язального та договірного права; - основні положення спадкового права Римської держави.

 

 

Вміти:

- здійснювати порівняння, аналіз норм римського приватного права та сучасного цивільного законодавства.

 

Критерії оцінювання:

- відповідь повинна бути точною (тобто, відповідати на питання так, як воно сформульовано у завданні);

- зрозумілою (логічною і стилістично грамотною);

- змістовною;

- повинна містити посилання на законодавчі та інші джерела.

 

Відповідно до навчального плану курс «Основи римського приватного права» включає лекційні, семінарські (практичні) заняття та самостійну роботу студентів. В даний методичний посібник включена тематика та зміст семінарських і практичних занять, а також програма курсу та програмові вимоги. До кожної теми подаються методичні поради до її вивчення, акцентується увага на основних проблемних питаннях, які стосуються поданої теми. Крім того, до кожної теми пропонується основна та додаткова література, а також перелік першоджерел, які є основою регулювання певного виду відносин.

 

Наявність у студентів сукупності знань в сфері римського приватного права стане суттєвою передумовою якісної підготовки висококваліфікованих фахівців у галузі права.


 

ПРОГРАМА КУРСУ

«ОСНОВИ РИМСЬКОГО ПРИВАТНОГО ПРАВ і»

ДЛЯ СТУДЕНТІВ 1-ГО КУРСУ ДЕННОЇ ФОРМИ НАВЧАННЯ


Дата добавления: 2018-05-02; просмотров: 287; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!