РЕЧОВЕ ПРАВО РШУ ТА ЙОГО ПРАВОВА ХАРАКТЕРИСТИКА.



ПРАВО НА ЧУЖІ РЕЧІ У СТАРОДАВНЬОМУ РИМІ.

Важливим у римському праві є поділ майнових прав на речові і зобов'язальні, й звідси, необхідно здійснити порівняльний аналіз цих двох груп прав. Поряд з цим речі (res) - головний об'єкт цивільних правовідносин у Римі - класифікуються за різними критеріями, які слід запам'ятати. У римському праві було проведено розмежування володіння і права власності, що є основою римської «філософії» власності. Визначення двох елементів, які складають володіння, також дає змогу розмежувати поняття володіння і держання. Виділення видів володіння передбачає різні способи набуття, різні підходи до відшкодування при появі власника речі. Проте, центральним правовим інститутом виступає право власності, зміст якого в Римі складався з п'яти елементів. Зважаючи на визначальність цього поняття, римське право передбачає первинні і похідні способи його набуття, захист спеціальними позовами, а найважливіше - виділення факту володіння і права на річ, які не обов'язково повинні співпадати в особі власника. Тому в ході підготовки до даного семінарського заняття необхідно розкрити основні аспекти речового права, дати загальну характеристику речового права та означити його відмінність від зобов'язального права, акцентувати увагу власне на римську класифікацію речей, звернути увагу на поняття, підстави виникнення спільної власності, повноваження співвласників. Важливо засвоїти й інші види власності, обмеження права власності.

Незважаючи на абсолютний характер права власності, воно все ж могло бути обмежене. Мова йде, перш за все, про права на чужі речі. Слід засвоїти причини, підстави виникнення,види прав на чужі речі, їх захист. Слів зрозуміти чому інститут застави відносять до речових прав, якими є види застави і в чому полягає відмінність між ними.

 

Питання для вивчення:

1. Поняття та види речей в Стародавньому Римі.

2. Види прав на речі у Стародавньому Римі.

3. Правова характеристика володіння у Стародавньому Римі. Набуття та припинення володіння. Захист права володіння.

4. Правова характеристика права власності. Зміст права власності. Види права власності.

5. Способи набуття і припинення права власності.

6. Захист права власності.

7. Поняття та види прав на чужі речі (сервітути, емфітевзис, суперфіцій, застава).

 

Термінологічний словник:

Річ, мантійні речі, неманципні речі, тілесні речі, безтілесні речі, родові речі, індивідуально-визначені речі, плоди, доходи, майно, манципація. речове право, володіння, неправомірне володіння, право власності, користування, розпорядження, провінційна власність, бонітарна власність, спільна власність, уступка права, традиція, окупація, переробка, злиття, набувальна давність, віндикаційний позов, негаторний позов, прогібіторний позов, сервітут, узус, узуфрукт, емфітевзис, суперфіцій, заставне право, фідуція. пігнус, іпотека.

Контрольні питання:

1. Як виникає та припиняється володіння?

2. Поясніть, як розуміти вислів: «Речі, які визначаються родовими ознаками, не гинуть»?

3. Назвіть та охарактеризуйте основні риси речового права у Давньому Римі.

4. Якими інтердиктами захищалося володіння?

5. В чому практичне значення поділу володіння на добросовісне і недобросовісне?

6. Що таке манципація і які її визначальні риси?

7. Які способи набуття права власності мали місце у Стародавньому Римі?

8. Яка відмінність земельних сервітутів від особистих?

9.  В чому відмінність між узуфруктом та узусом?

10. Що таке преміальний сервітут?

11. Назвіть форми застави та розкрийте їх відмінні риси?

12. Чим відрізнявся сільський предіальний сервітут від узуфрукту на земельну ділянку сусіда?

13. У чому полягає особливість квазіузуфрукту?

14. В чому полягає відмінність оренди від емфітевзису?

 

Теми для індивідуальних виступів:

1. Поняття та види права власності в римському приватному праві,

2. Засоби захисту права власності.

3. Правова характеристика іпотеки в римському приватному праві.

4. Поняття, ознаки, види сервітутів у римському приватному праві.

5. Суперфіцій у римському приватному праві та його рецепція у сучасному праві України.

6. Емфітевзис у римському праві та його рецепція у праві України.

7. Порівняльно-правовий аналіз інституту володіння у континентальній, англо-саксонській та східноєвропейській системах права.

 

Завдання:

1. Під час сильного шторму, щоб підвищити. Стійкість корабля, за борт судна було викинуто частину вантажу із трюму (вантаж був запакований у мішки). Через деякий час погода налагодилася і пасажири корабля почали виловлювати речі, які не потонули. Але рибалки, які знаходилися поблизу, відмовлялися віддати виловлені ними мішки, наполягаючи на тому, що речі були покинутими, а, отже, нікому не належали. Дайте відповідь на питання: кому, все-таки належатимуть мішки з речами, які були викинуті в море?

2. Максимус мав право черпання води (30 відер щодня) з ріки, яка протікала сусідською ділянкою з ріки, яка протікала сусідською ділянкою. Після його смерті спадкоємцями стали його три сини. Чи збережеться за синами право черпання води? Якщо так, то яке матеріальне вираження це матиме?

3. Октавій одержав у спадок серед іншого майна красиву срібну вазу. Через деякий час внаслідок погіршення свого матеріального становища, він був змушений продати частину успадкованого майна, в тому числі і вазу, яку купив Максимум. Через рік після цієї угоди до Максимуса завітав у гості Клавдій, який останні два роки проживав у провінції Ахайя. Клавдій був здивований тим, що побачив у свого товариша вазу, яка була вкрадена в нього півтора роки тому. Яким чином можна вирішити дану ситуацію? Кому залишиться ваза?

4. Негідій призначив своїм спадкоємцем сина - Нерона, а на користь дружини Юлії був встановлений сервітут на половину майна. Які юридичні наслідки мав заповіт? Чи буде Нерон повноправним власником всього майна свого батька? Якщо так, то коли?

5. Римський громадянин X. був узуарієм отари овець. Чи має право X. на вовну, молоко, ягнят?

6. Крісп пас свою корову на лузі, що належав общині. Увагу пастуха привернув камінь, що лежав біля струмка. З цікавості Крісп відкотив камінь і помітив, що земля під ним зрихлена. Розгорнувши землю, він побачив горнятко з монетами та коштовностями. Кому належить скарб?

7. Корнелій знайшов на березі моря рибину. Почистивши та випотрошивши її, він знайшов у її шлунку каблучку. Але невдовзі на каблучку пред'явив претензії Октавій, пояснюючи, що вій її загубив, подорожуючи морем. Кому належить каблучка?

8. У результаті тривалих злив єдина дорога до обістя Отона, яка проходила через сусідську земельну ділянку, стала непридатною для експлуатації. Отон мав право (сервітут) проїзду цією дорогою, тому вирішив, що має право і вимагати від сусіди ремонту пошкодженої дороги. Чи має така вимога законні підстави?

9. У провінції Нумідії упав метеорит на землю Авгія. Але це трапилося так. що сам Авгій нічого про це не знав. Його сусід Марк бачив це, і наступного ранку прийшов викопати камінь. Це йому вдалося, а невдовзі знайшовся й покупець на «подарунок небес», який заплатив солідну суму. Коли ж власник поля дізнався про все, то почав вимагати видачі каменя саме тоді, коли продавець доставляв товар покупцеві. Кому належить право власності на метеорит за римським правом?

 

Література:

1. Гонгало Р. Ф. Суперфіцій у римському праві та його рецепція у сучасному цивільному праві України: Автореф. дис... канд. юрид. наук: і 2.00.03 / НАМ України; Інститут держави і права ім. В.М.Корецького. — К., 2000. — 18 с. ■        .

2. Гонгало Р. Ф. Суперфіцій у римському праві та ного рецепція у сучасному цивільному праві України: Дис... канд. юрид. наук: 12.00.03 / Одеська держ. юридична академія. — О., 2000. — 152 арк.

3. Гутьєва В. В. Емфітевзис у римському праві та його рецепція у праві України: Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.01 /Львівський національний ун-т ім. Івана Франка. — Л,, 2003. — 19 с.

4. Вовк В.М Практикум з основ римського приватного права (у схемах і таблицях): Навчально-методнчний посібник / В.М.Вовк. - К.: Атіка, 2007.-188 с.

5. Дождев Д. В. Римское частное право: Учебник для студ. вузов, обучающихся по спец. "Юрнспруденция" / {-Інститут государства и права РАН; Академический правовой ун-т / В.С. Нерсесянц (общ.ред.). — 2.изд., пзм. и доп. — М.: НОРМА, 2003. — 765с.

6. Дождев Д. В. Основньїе защитьі владения в римском праве / Д.В. Дождев. - РАН; Инстнтут государства и права (Москва). — М, 1996. — 238 с.

7. Калюжний Р.А. Римське приватне право: Курс лекцій. - / Р.А. Калюжний. - К.: Істина, 2005. - 144 с.

8. Калюжний Р.А. Римське приватне право: підр. для впщ. навч. закл. / Р.А. Калюжний. В.М. Вовк. - К.: Атіка. 2012. - 408 с.

9. Коссак В. Рецепція положень римського права про іпотеку в законодавство України / В. Коссак // Римське право та правова культура Європи. - Люблін: Вид. Люблінського католицького ун-ту. - 2009. - С. 63-67.

10. Кофаиов Л.Л. Публичньїе сервнтутьі в Римской республике / Л.Л. Кофанов // Вестник древней истории. - 2008. - № 4. - С. 55-67.

11. Макарчук В. С. Основи римського приватного права: Навч. посібник / В.С. Макарчук. - Львівський ін-т внутрішніх справ при Національній академії внутрішніх справ України; Міжнародна асоціація істориків права. — 2- ге вид., доп. — К.: Атіка. 2003. — 255 с.

12. Муромцев С.А. Гражданское право Древиего Рима / С. А. Муромцев, - М.: Статут, 2003. - 685 с.

 

13. Новицкин И. Б. Основи римского гражданского права. / II.Б. Новицкий. - М: Юридичесісая литература, 1972. — 296 с.

14. Орач Є. М. Основи римського приватного права: Курс лекцій/ Є.М. Орач, Б.Й. Тищик. - Львівський держ. ун-т ім. Івана Франка. — К.: Юрінком Інтер, 2000. — 272 с.

15. Основи римського приватного права: Підручник / В.1. Борисова, Л.М. Баранова, М.В. Домашенко та ін.. - X.: Право 2003. - 224 с.

16. Памятники римского права: Закони XII таблиц; Институции Гая; Дигестьі Юстиниана. — М: Зерцало, 1997. — 608 с.

17. Підопригора О. А. Римське приватне право. Академічний курс: Підручник для студ. юрнд. спец. вищ. навч. закладів / О.А. Підопрнгора. — 3. вид., перероб.та доп. — К.: Видавничий Дім «Ін Юре», 2001. — 440 с,

18. Підопригора О.А. Римське право: Підручник / О.А. Підопригора, Є.О. Харитонов. - К.: Юрінком-Інїер, 2009. - 528 с.


СЕМІНАРСЬКЕ ЗАНЯТТЯ №6

(2 год.)


Дата добавления: 2018-05-02; просмотров: 1656; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!