Тема 12 Правові основи банківської діяльності та кредитно-розрахункових відносин



Фінансова діяльність суб’єктів господарювання та її види. Банківська система України. Поняття та функції банківської установи. Правовий статус Національного банку України.

Види та організаційно-правові форми комерційних банків. Державні банки. Кооперативні банки. Особливості створення та державної реєстрації комерційних банків. Види банківських операцій.

Поняття розрахункових правовідносин та їх учасники. Порядок відкриття та обслуговування банківського рахунку. Засоби та форми розрахунків. Правова регламентація готівкових розрахунків. Принципи безготівкових розрахунків. Розрахунки з використанням платіжного доручення, платіжної вимоги, акредитиву.

Кредитні операції банків. Форми та види банківського кредиту. Принципи кредитування. Порядок одержання банківського кредиту. Права та обов’язки сторін за кредитним договором.

 

Тема 13 Правові основи біржової діяльності

Поняття, юридичні ознаки та види бірж.

Поняття, порядок створення, функції, компетенція товарної біржі. Біржові угоди: поняття, види, порядок укладання. Правила біржової торгівлі.

Поняття, організаційно-правова форма, порядок створення та реєстрації фондової біржі. Установчі та внутрішні документи фондової біржі, їх зміст, порядок прийняття. Контроль за діяльністю фондової біржі з боку Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку. Особливості припинення діяльності фондової біржі.

 

Тема 14 Правові основи безпеки господарської діяльності

Поняття національної економічної безпеки. Реальні та потенційні загрози національній економічній безпеці у зовнішньо та внутрішньоекономічній сферах. Протекціонізм та лібералізм у державному регулюванні зовнішньоекономічної діяльності. Правове регулювання антидемпінгових процедур.

Ризик в господарській діяльності підприємства: поняття та види. Правові засоби попередження та зменшення ступеня ризикованості господарювання. Страхування та самострахування як засоби зниження ризикованості господарської діяльності.

 

Тема 15 Правові основи забезпечення якості продукції та захисту прав споживачів

Поняття якості. Правові методи управління якістю.

Правові та організаційні засади стандартизації. Поняття та види стандартів. Методи стандартизації. Об’єкти стандартизації. Державні та галузеві стандарти. Стандарти підприємств.

Поняття та мета сертифікації продукції, робіт, послуг. Обов’язкова та добровільна сертифікація. Державний нагляд за дотриманням стандартів. Правове забезпечення єдності вимірювань.

Законодавство про захист споживчого ринку від неякісних товарів, робіт, послуг. Органи державного захисту споживачів. Права споживачів при придбанні товарів неналежної якості. Відповідальність суб’єктів господарювання за невідповідність продукції, робіт, послуг вимогам нормативних документів.

Кримінальне право

 

Тема 1 Поняття кримінального права, його предмет, методи і завдання

Поняття кримінального права як самостійної галузі права.

Загальні та специфічні ознаки кримінального права, його предмет і метод правового регулювання.

Визначення кримінального права як галузі права.

Значення понять злочину і покарання у визначенні кримінального права.

Загальна характеристика нового Кримінального кодексу України, його основні концептуальні положення.

Завдання, функції та принципи кримінального права.

Завдання кримінального права.

Функції кримінального права як галузі права.

Охоронна функція кримінального права, її виваженість у КК Украї­ни і втіленість у кримінальній політиці.

Регулятивна функція, її прояви в нормах кримінального права.

 

Тема 2 Кримінальна відповідальність, її підстави. Закон про кримінальну відповідальність

Поняття кримінальної відповідальності. КК України про криміна­льну відповідальність. Розуміння кримінальної відповідальності у науці кримінального права.

Кримінальна відповідальність як один з видів юридичної відповідальності. Характерні ознаки кримінальної відповідальності. Визначення кримінальної відповідальності.

Відображення у кримінальній відповідальності факту реальної взаємодії особи, яка вчинила злочин, і спеціальних органів держави в межах кримінально-правових відносин. Кримінально правові відносини: їх юри­дичний зміст, суб’єкти та об’єкт. Момент виникнення і закінчення кримі­нальної відповідальності. Форми реалізації кримінальної відповідальності.

Підстави кримінальної відповідальності. Філософське обґрунтування кримінальної відповідальності особи, яка вчинила злочин. Питання про свободу волі у кримінальному праві. Зовнішні та внутрішні обставини, які впливають на поведінку особи.

Єдина підстава кримінальної відповідальності за ч. І ст. 2 КК України. Фактична і юридична сторона в межах єдиної підстави кримінальної відповідальності. Матеріальна (єдина) і процесуальна (ч.2 ст.2 КК) підстави кримінальної відповідальності.

Відповідність положення ч. З ст. 2 КК вимогам ч. І ст. 61 Конституції України.

Поняття закону про кримінальну відповідальність. Закон про кри­мінальну відповідальність як єдине джерело кримінального права, який ґрунтується на Конституції України та загальновизнаних принципах і нормах міжнародного права (ч. І ст. З КК).

Закони України про кримінальну відповідальність як складові частини КК. Сконцентрованість законів про кримінальну відповідальність у КК України (ч.2 ст. З КК).

Визначеність злочинності діяння, а також його караності та інших кримінально-правових наслідків тільки Кримінальним кодексом України (ч.З ст.З КК).

Завдання та функції закону про кримінальну відповідальність. Завдання Кримінального кодексу згідно зі ст.1 КК. Функції закону про кримінальну відповідальність: охоронна, регулятивна, превентивна.

Структура Кримінального кодексу України. Загальна й Особлива частини КК, їх єдність і взаємозв’язок. Структура статей Особливої час­тини Кримінального кодексу. Диспозиції і санкції. Види диспозицій: проста, описова, банкетна, підсилочна, змішана (комбінована). Види санкцій: відносно-визначені, альтернативні, їх різновиди.

Тлумачення закону про кримінальну відповідальність: поняття і значення. Види тлумачення: залежно від суб’єкта, який роз’яснює закон; за прийомами (засобами) тлумачення; за обсягом (результатом) тлумачення.

Заборона застосування закону про кримінальну відповідальність за аналогією (ч.4 ст.З КК).


Дата добавления: 2018-04-15; просмотров: 297; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!