Зазначте причини та наслідки входження південно-західних руських земель до складу Великого князівства Литовського у XIV ст.



Литовське князівство розпочало своє проникнення на Русь ще за часів Міндовга. Внаслідок польсько-угорсько-литовського протистояння у боротьбі за галицько-волинську спадщину Польща отримує Галичину, Литва – Волинь.Скориставшись слабкістю Золотої Орди, литовці починаютьновий етап проникнення у землі колишньої Київської Русі. Перебування українських земель у складі Великого князівства Литовського тривало декілька віків. У цей час Литва намагалась толерантно ставитись до місцевого населення, органічно сприймати його традиції та досвід. Після укладення Кревської унії(1385 р.) українські землі остаточно втрачають залишки автономії, а з 1480 р. потрапляють в епіцентр московсько-литовського протистояння. Після утворення Речі Посполитої(1569) вони стають складовою частиною Польщі, що призводить до форсованого ополячення та окатоличення українського народу.

Зазначте причини створення козацтва. Які теорій походження козацтва Вам відомі? Розкрийте зміст деяких з них.

Причини створення козацтва: 1)феодальна експлуатація селянства, прогресуюче закріпачення; 2)зростання великого феодального землеволодіння, яке слугувало каталізатором процесу господарського освоєння і колонізації нових земель; 3)зростання зовнішньої загрози з боку турків і татар; 4) посилення національного і релігійного гніту; 5)природне прагнення людей до самозбереження, самоствердження і самореалізації.
Теорії походження: 1)"соціальна" - пояснює козацтво масовою втечею селян у вільні землі внаслідок економічного, поліичного, національного і релігійного гніту; 2)"захисна" - пояснює появу козацтва на південних рубежах необхідністю захисту від турків і татар;3)"бродницька" - козаки - це нащадки степового племені бродників; 4)"хозарська" - козаки - нащадки степового племені хозарів; 5)"чорно-клобуцька" - козаки - нащадки степового племені чорних клобуків, яке проживало у пограничному зі Степом Пороссі;6)"уходницька" - ототожнює козаків з появою на Наддніпрянщині вільних озброєних людей, які прийшли туди за здобиччю і на промисли; 7)"черкаська" - пов*язує появу козаків з міграцією черкасів у Подніпров*я;
8)"автохтонна" - козаки - нащадки вічових громад Київської Русі, які за литовського панування перетворились на військово-службові формування, підпорядковані литовському князю; 9)"татарська" - козаки - нащадки татарських поселень Київщини, які злились з місцевим елементом і утворили якісно нову верству; 10)"болохівська" - козаки - нащадки болохівців, які проживали в автономних громадах Київської Русі і добровільно прийняли протекторат Орди.

Зазначте запорізького гетьмана, який здійснював найбільш вдалі морські походи проти Османської імперії та сприяв відновленню Православної Церкви в Речі Посполитої (зазначте, коли це сталося). Наведіть основні фрагменти його біографії.

Причини укладення та становище українських земель згідно з Люблінською унією (зазначте, коли це сталося).

1июля 1569г. – Люблинская уния. Причини укладання: Польша издавна стремилась подчинить себе Великое княжество Литовское, объеденить два государства в одно под властью одного монарха. +последствия: 1)в рамках одного государства объединилось большинство украинских земель. Это способствовало культурному и политическому объеденению украинского народа, создавало предпосылки для превращения его в нацию; 2) в Речи Посполитой запорожское казачество активно втягивались в политическую жизнь и быстро превратилось в самостоятельную политическую силу; 3) в Украине расширилась сеть учреждений образования, возросло влияние культуры Западной Европы. Отрицат. Последствия: 1)проявились не сразу, однако они повлекли за собой болезненные изменения и потрясения в украинском обществе; 2) возросли повинности и налоги ля крестьян и мещан; 3) украинское население подвергалось национально-религиозным притеснениям; 4) многие украинские князья и шляхта ополячились (происходила полонизация власти). Это означало, что украинское общество теряло свою политическую элиту; 5) украинцы стали терпеть произвол со стороны шляхты и коронного польского войска; 6) Польское государство не могло защитить украинские земли от турецко-татарской агрессии. Вывод: таким образом, последствия Люблинской унии для украинцев были противоричивыми, отрицательные последствия значительно усложнили процесс формирования украинской нации.


Дата добавления: 2018-04-15; просмотров: 221; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!