Глава 4. Перші радянські ЕОМ                                                



Відомо, що кібернетиці в Радянському Союзі дісталося "почесне" місце, поряд з генетикою. Неосвічені придворні філософи систематично пригнічували будь-які нові погляди, які не відповідали їх розумінню "чистоти" офіційної радянської ідеології.

Звичайно, кібернетика була в цьому сенсі "небезпечною". У 1953 році в офіційному ідеологічному журналі "Питання філософії" з'явилася стаття "Кому служить кібернетика". Автор цієї статті, Матеріаліст, що сховався за виразним псевдонімом, писав про кібернетику: "Це пустоцвіт на дереві пізнання, що виник в результаті одностороннього і надмірного роздмухування однієї з рис пізнання".

У четвертому виданні "Короткого філософського словника" (1954 р.) в статті "Кібернетика" ця наука була визначена як "реакційна лженаука, що виникла в США після другої світової війни". Схоже на те, що готувалося щось подібне розгрому генетики. У усіх ще була в пам'яті трагічна сесія ВАСХНИЛ 1948 року.

Проте удар проти кібернетики виявився не таким руйнівним.

 

Глава 5. Колмогоров і кібернетика                                          

Зрозуміло, такий учений як Колмогоров не міг не зацікавитися ідеями кібернетики. Так, він пише статтю "Кібернетика" для 51-го (додаткового) тому БСЭ, який вийшов у світ в 1958 році. Ця стаття (у якій автор визначив кібернетику як "науковий напрям") відіграє важливу роль в історії інформатики. У 1959 році Колмогоров пише передмову до російського видання книги У. Эшби "Введення в кібернетику".

Істотне місце в кібернетичних інтересах А.Н. Колмогорова займала математична теорія вірша. На початку 60-х років в Москві досить активно працював неформальний "віршознавчий семінар" Колмогорова.

Широкими відомими стали кібернетичні доповіді Колмогорова для широкої публіки. Сама обстановка цих доповідей і надзвичайна реакція учасників відбивали характерний для того періоду ентузіазм відносно кібернетики і штучного інтелекту.

Знаменита доповідь А.Н. Колмогорова "Автомати і життя" відбувся 6 квітня 1961 р. в Палаці культури МГУ. Тут, уперше в СРСР, на найсерйознішому рівні була оголошена принципова можливість створення мислячих машин.

 

Глава 6. Сибірська інформатика                                              

Створення Сибірського відділення АН СРСР (1957 р.) і діяльність учених цього наукового центру в наступні роки зіграли важливу роль в історії розвитку вітчизняної інформатики. Можна побачити серйозний вклад сибірських учених в теорію автоматів, теорію обчислювальних систем, архітектуру обчислювальних машин, обчислення в паралельних і однорідних структурах, теоретичне і прикладне програмування и.т.д.

Кожен з цих напрямів інформатики було представлено певною науковою школою, на чолі якої стояв свій лідер. Разом зі своїми учнями і послідовниками, він займався дослідженнями у відповідній області.

Чому в 60-і роки минулого століття Сибірське відділення опинилося в центрі уваги наукової громадськості всього світу? Саме тому, що сюди приїхали чудові люди, видатні учені - М. А. Лаврентьев, Г. І. Марчук, Л.В. Канторович, А.А. Ляпунов, А.П. Ершов і інші. Тут в ті роки особлива увага приділялася розвитку обчислювальної математики, математичного моделювання, обчислювальної техніки, програмування. У Сибірському відділенні працювали новітні моделі вітчизняних ЕОМ. Засновники Сибірського відділення сподівалися, що, володіючи новітніми досягненнями інформатики, вони зможуть істотно просунути успіхи інших наук (навіть гуманітарних).

Усе це дозволяє стверджувати, що на якийсь час, в 60-х і 70-х роках 20-го століття, в нашій країні центр досліджень по інформатиці (кібернетиці) перемістився в Новосибірське Академмістечко.

 

Глава 7. Програмування             

В середині минулого (XX) століття слово "програмування" не мало на увазі зв'язку з комп'ютером. Можна було побачити назву книги "Програмування для ЕОМ". Тепер за умовчанням "програмування" означає організацію процесів на комп'ютерах і комп'ютерних мережах.

Програмування як наука істотно відрізняється від математики і фізики. Рівень результатів, отриманих фізиками і математиками, зазвичай оцінюють виключно фахівці близької кваліфікації. У оцінці результатів програмування велику роль грає оцінка користувача, що не претендує на знання програмістів. Тому фахівці в області програмування вимушені перекладати свої професійні терміни на рівень понять користувача.

Програмування має свій специфічний метод встановлення достовірності результатів - це комп'ютерний експеримент. Якщо в математиці достовірність зводиться до доказових побудов, зрозумілих лише фахівців, а у фізиці - до відтворного лабораторного експерименту, що вимагає спеціального оснащення, то комп'ютерний експеримент може бути доступний широкій публіці.

Ще одна особливість програмування обумовлена його залежністю від електронної технології, що швидко розвивається. З цієї причини знання програмістів - це поєднання класики і моди. Конкретні знання модних новинок застарівають, для швидкого оновлення знань і навичок потрібна класична основа, пряме застосування якої не цілком очевидно користувачам і новачкам.

                                  


Дата добавления: 2018-04-04; просмотров: 388; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!