ЗМІСТ САМОСТІЙНОЇ РОБОТИ СТУДЕНТІВ



МОДУЛЬ І

Тема 1:Виховання і навчання у давніх цивілізаціях(3 год.)

Питання для співбесіди та самоконтролю:

1. Особливості організації шкільного навчання у державах Месопотамії.

2. Особливості освіти і виховання у Давньому Єгипті (сімейне виховання, організація навчання).

3. Освіта та виховання у Давній Індії. Вплив буддизму на розвиток освіти.

4. Освіта та виховання у Давньому Китаї. Педагогічні погляди Конфуція.

Методичні рекомендації

Розпочинаючи вивчення теми, варто пам’ятати, що виховання і освіта як особливі форми діяльності людини зародились саме у цивілізаціях Близького і Далекого Сходу приблизно у V тисячолітті до н.е. Школа і виховання в державах Давнього Сходу розвивались залежно від культурних, моральних, ідеологічних, економічних, соціальних, географічних та інших факторів. Людина формувалась в оточенні жорсткого соціального життя, обов’язків і особистої залежності. Вона належала не собі, а, насамперед, сім’ї, касті, соціальній групі. Центральне місце у вихованні й навчанні в давніх східних цивілізаціях займали сім’я, церква (релігія), держава. Навчання довгий час мало рутинний характер, а його зміст був обмеженим і вузькоспеціальним.

До І тисячоліття нашої ери розвиток ремесел, торгівлі, зростання міського населення сприяли розширенню кола людей, яким шкільне навчання було доступним. Крім представників аристократії та служителів культу в школах могли вчитись діти заможних ремісників і торгівців. Але переважна частина населення могла розраховувати лише на сімейне виховання, що зберігало патріархальні традиції: безумовний авторитет батька, вчителя; повага до старших; чітке дотримання родових
обрядів і звичаїв.

Ознайомлюючись з розвитком писемності у давніх цивілізаціях Сходу, зверніть увагу на значення факту переходу від піктографічного письма (малюнками) до клинописного та ієрогліфічного у виникненні школи.

У державах Месопотамії – Шумері та Акаді особливого значення у соціальному розвитку відігравали писці. Перші школи для їх підготовки називались еддуби – «будинки табличок», від назви глиняних табличок, на які наносили клинопис. Ознайомтесь із змістом освіти та методами навчання в еддубах, дослідіть їх ґенезу (від шкіл до культурних, наукових і навчальних центрів), визначте їх роль в культурно-науковому прирощенні знань.

Становлення системи шкіл у Давньому Єгипті пов’язано з неухильним дотриманням багатовікових традицій. Одна з них – наслідування професії батька – зумовила виникнення так званої «сімейної школи»: чиновник, жрець чи воїн готував свого сина до майбутньої професії, пізніше у таких родинах з’являються невеликі групи учнів не членів родини.

Школи державного типу – «школи писців» існували у Давньому Єгипті при храмах, палацах царів та вельмож і були надзвичайно престижними. Зміст освіти передбачав оволодіння технікою написання ієрогліфів двох стилів: для світських і релігійних потреб, а також сумою загальних знань з математики, географії, астрономії. Порівняйте зміст освіти у школах писців і еддубах, визначте чим обумовлювався обсяг знань, умінь, навичок зазначених шкіл.

Вивчаючи виховання в Давній Індії, враховуйте періодизацію її історії того часу: добуддійський період (до VІ століття до нашої ери) і буддійський період (з VІ століття до нашої ери), кожен з яких мав певні особливості у розгортанні шкільної справи. Зверніть увагу на зміст виховання і навчання у добуддійську епоху, що абсолютизувала кастовий характер освіти.

Ознайомтесь з виховними традиціями буддизму, з типами навчальних закладів («лісові школи», «школи Вед», «толь», «аграхар»). Поміркуйте, в чому полягав вплив буддизму на розвиток освіти.

Перші письмові згадки про школи Давнього Китаю відносяться до епохи Шан (Інь) (ХVІ – ХІ століття до нашої ери). Це були школи, де дітей вільних і заможних громадян навчали ієрогліфічної писемності, пізніше – ще й моралі, рахуванню, музиці, володіння зброєю тощо.

В епоху Жоу (ХІ – ІІІ століття до нашої ери) з’являються нові типи шкіл: вищі, у містах – «юсюе», і нижчі, у провінції – «сансюе». Однак, характер освіти не змінюється і зберігає традиційність підготовки до життя за положеннями однієї з трьох найбільш поширених релігій Китаю – конфуціанства – конфуціанство, даосизм, еюїзм.

Проаналізуйте традиції сімейно-суспільного виховання Давнього Китаю, визначте провідні з них, зверніть увагу на внесок Конфуція – «учителя десяти тисяч поколінь» в систему традиційного східного виховання.

Література

1. Кравець В. Історія класичної та зарубіжної педагогіки та шкільництва. Навч. посібник для студентів пед. навчальних закладів. / В. Кравець. – Тернопіль, 1996. – 436 с.

2. Історія педагогіки / За ред. М.В. Левківського, О.А. Дубасенюк. –Житомир : ЖДПУ, 1999. – 336 с.

3. Сбруєва А.А., Рисіна М.Ю. Історія педагогіки у схемах, картах, діаграмах. – Суми, 2000. – 208 с.

4. Сбруєва А.А., Рисіна М.Ю. Історія педагогіки. Навч. посібник. – Суми, 1989. – 119 с.

5. История педагогики. Часть 1. От зарождения воспитания в первобытном обществе до середины ХVІІ в.: Учебное пособие для пед. университетов / Под ред. А.И. Пискунова. – М. : ТЦ "Сфера", 1997. – 192 с.

6. Хрестоматія з історії педагогіки. – Частина ІІ: Зарубіжна школа і педагогіка // Упорядники і автори вступних статей Сбруєва А.А., Рисіна М.Ю. Наук. ред. Мозговий І.П. – Суми : СумДПУ ім. А.С. Макаренка, 2006. – 432 с.

 

Тема 2. Провідні педагогічні ідеї епохи Відродження (3 год.).

1. Теорія загальної освіти Т.Мора.

2. Виховання дітей у “Місті Сонця”Т.Кампанелли.

3. Особливості діяльності школи Вітторіно да-Фельтре.

4. Концепція людини нового часу в “Дослідах” М.Монтеня.

 

Методичні рекомендації:

Прочитайте і законспектуйте твір М.Монтеня "Досліди"; Ознайомтесь з творами Д.Рабле «Гаргантюа і Пантагрюель», Т.Мора "Острів Утопія", Т.Кампанели "Місто Сонця". Поясніть, чому твір "Досліди" М.Монтеня називають "біблією для учителя". Поясніть, у чому полягає роль праці у виховній системі Т.Мора.

Проаналізуйте шляхи реалізації дидактичного принципу наочності у праці Т.Кампанели "Місто Сонця".

Поміркуйте, як вплинули ідеї епохи Відродження на розвиток педагогічної думки і виховної практики подальших часів.

Визначте, кого з найвідоміших педагогів - теоретиків нового часу ви можете назвати гуманістами, за якими критеріями.

Розкрийте зміст виховання в епоху раннього Відродження. У чому полягали виховні ідеали епохи раннього Відродження.

    Дайте характеристику особливостей діяльності "Будинку радості". Хто, де, коли заснував цей заклад, чому він мав таку назву?

    Назвіть особливості виховної системи, запропонованої Ф.Рабле у романі Гаргантюа і Пантагрюель".

    Охарактеризуйте освітні ідеї М.Монтеня. Які методи навчання пропонує М.Монтень.

   Розкрийте гуманістичні концепції виховання Т.Мора і Т.Кампанели.

   У чому полягають особливості педагогічних поглядів Е. Роттердамського?

 

Література:

7. Кравець В. Історія класичної та зарубіжної педагогіки та шкільництва. Навч. посібник для студентів пед. навчальних закладів. -Тернопіль, 1996. – 436 с.

8. Історія педагогіки /За ред. М.В.Левківського, О.А.Дубасенюк. -Житомир: ЖДПУ, 1999.-336 с.

9. Сбруєва А.А., Рисіна М.Ю. Історія педагогіки у схемах, картах, діаграмах. - Суми, 2000. -208 с.

10. Сбруєва А.А., Рисіна М.Ю. Історія педагогіки. Навч. посібник. - Суми, 1989, 119 с.

11. История педагогики. Часть 1. От зарождения воспитания в первобытном обществе до середины ХУ11 в.: Учебное пособие для пед. университетов / Под ред. А.И.Пискунова. - М.: ТЦ "Сфера", 1997. - 192 с.

12. Хрестоматія з історії педагогіки. – Частина ІІ: Зарубіжна школа і педагогіка // Упорядники і автори вступних статей Сбруєва А.А., Рисіна М.Ю. Наук. ред. Мозговий І.П. – Суми: СумДПУ ім.. А.С. Макаренка, 2006. – 432 с.

13. Сбруєва А.А., Рисіна М.Ю. Історія педагогіки у схемах, картах, діаграмах. - Суми, 2000. -208 с.

14. Кампанелла Томмазо. Місто Сонця. К., 1988.

15. Мор Т. Утопия. / Хрестоматия по истории зарубежной педагогики. Сост. А.И.Пискунов. -М., 1981.

16. Монтень Мишель. Опыты:. /Хрестоматия по истории зарубежной педагогики. Сост. А.И.Пискунов. - М., 1981.

17. Рабле Франсуа. Гаргантюа и Пантагрюель. / Хрестоматия по истории зарубежной педагогики. Сост. А.И.Пискунов. - М., 1981.

18. Салимова К.И. Очерки истории школы и педагогики за рубежом. - М., 1988.

 

 

Тема 3.Освіта та виховання епохи Середньовіччя

(3 год.)

 

Питання для співбесіди та самоконтролю:

1. Характеристика особливостей виховання й навчання в Західній Європі епохи Середньовіччя.

2. Провідні риси систем церковної, бюргерської та лицарської освіти.

3. Становлення закладів вищої освіти. Зародження університетів.

Методичні рекомендації

Середні віки – величезна історична спадщина, що охоплює понад дванадцять століть. На відміну від античності, коли виховання дітей і юнацтва було спрямоване на формування повноцінного громадянина полісу й держави, за часів Середньовіччя пріоритетним стало залучення підростаючого покоління до християнських цінностей. Прослідкуйте, як змінився освітній ідеал у цей історичний період, визначте роль церкви в розповсюдженні й визначенні завдань освіти (монастирські, соборні, єпископські школи) (див. Сбруєва А. А. Історія педагогіки у схемах, картах, діаграмах: навчальний посібник. / А. А. Сбруєва, М. Ю. Рисіна. – Суми: СумДПУ, 2000. – С. 39). Зверніть увагу на існування за часів Середньовіччя станових систем виховання: церковної (духовної), «лицарської», бюргерської. Виділіть загальні й специфічні риси цих освітніх систем (див. Сбруєва А. А. Історія педагогіки у схемах, картах, діаграмах: навчальний посібник. / А. А. Сбруєва, М. Ю. Рисіна. – Суми: СумДПУ, 2000. – С. 39–40).

Економічний розвиток та поширення знань у Європі ХІІ – ХІІІ ст. дали поштовх до появи особливої форми вищих навчальних закладів – університетів (від лат. «Universitas» – сукупність). Проаналізуйте зміст освіти (тривіум і квадривіум) та організацію перших університетів (факультет мистецтв та вищі факультети), з’ясуйте у чому полягав їх демократичний характер.

Важливе значення для розвитку педагогічної думки у Середньовіччі
(ХІ – ХV ст.) мала схоластична система мислення, яка полягала в застосуванні законів формальної логіки для обґрунтування догматів релігії. Ознайомтесь з прикладами схоластичного мислення Ф. Аквінського, проаналізуйте позитивні наслідки та недоліки цього явища для подальшого розвитку освітніх ідеалів епохи (див. Сбруєва А. А. Історія педагогіки у схемах, картах, діаграмах: навчальний посібник. / А. А. Сбруєва, М. Ю. Рисіна. – Суми: СумДПУ, 2000. – С. 41).

Розкрийте сутність релігійного ідеалу Середньовіччя та його вплив на зміст і методи тогочасного навчання й виховання. Охарактеризуйте провідні особливості схоластичного навчання. Доберіть матеріали, що ілюструють особливості організації процесу навчання в середньовічних університетах.

Література

1. Джуринский А. Н. История педагогики: Учебн. пособие для студентов вузов. – М. : «Владос», 2000. – 432 с.

2. Джуринский А. Н. История педагогики Древнего и Средневекового мира. Учебное пособие для высшей школы. – М. : «Совершенство», 1999. – 224с.

3. История педагогики. Часть 1. От зарождения воспитания в первобытном обшестве до середины XVII в.: Учебное пособие для педагогических университетов / Под ред. А. И. Пискунова. – М.: ТЦ «Сфера». 1997. – 192 с.

4. История образования и педагогической мысли за рубежом и в России: Учеб. пособие для высш. пед. учеб. заведений / И. Н. Андреева, Т. С. Буторина, З. И. Васильева и др.; Под. ред. З. И. Васильевой. – М. : Издательский центр «Академия». 2001. – 416 с.

5. Кравець В. Історія класичної та зарубіжної педагогіки та шкільництва. Навчальнийпосібник для студентів педагогічних навчальних закладів. – Тернопіль, 1996. – 436 с.

6.Левківський М. В. Історія педагогіки: Навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів. – К. : Центр навчальної літератури, 2008 – 188 с.

7.Сбруєва А. А., Рисіна М. Ю. Історія педагогіки у схемах, картах, діаграмах: навчальний посібник. - Суми: СумДПУ, 2000. – 208 с.

8.Хрестоматія з історії педагогіки. – Частина ІІ: Зарубіжна школа і педагогіка // Упорядники і автори вступних статей Сбруєва А. А., Рисіна М. Ю. Наук. ред. Мозговий І. П. – Суми: СумДПУ ім. А. С. Макаренка, 2006. – 432 с.

 

Тема 4:Реформаторська педагогіка у Західній Європі та США (кінець XIX – поч. ХХ ст.) (2 год.).

Питання для співбесіди та самоконтролю:

1. Сформулюйте провідні ідеї реформаторської педагогіки кінця XIX– поч. XX століття.

2. Визначте причини виникнення реформаторської педагогіки.

3. Хто з провідних педагогів - теоретиків кінця XIX– поч. XXстоліття розвиває ідеї "нового виховання"? Яку організаційну форму набув рух за "нове виховання"?

4. Які варіанти трудової школи існували у Німеччині на початку XXстоліття? У чому полягала відмінність у розумінні мети цієї школи різними педагогами Кершенштейнер, Лай, Зейдель)?

5. У чому полягає сутність "педагогічної дії"? Хто її автор?

6. Назвіть провідні принципи прагматичної педагогіки Дж. Дьюї.

7. Поміркуйте про сутність виховних, дидактичних та методичних новацій, що запроваджувалися у практику "нових шкіл".

8. Охарактеризуйте діяльність "сільських виховних будинків" як типу "нових шкіл" у німецько - мовних країнах Європи на початку XXстоліття.

9. У чому полягають особливості діяльності "Школи для життя, через життя" О.Декролі?

10.Проаналізуйте основні компоненти техніки С.Френе (вільні тексти, шкільна друкарня, шкільний журнал, спроби програмованого навчання тощо).

11.Охарактеризуйте принципи Вальдорфської педагогіки. Розкрийте особливості методики навчально – виховного процесу.

Методичні рекомендації:

Опрацьовуючи літературу з даної теми, ознайомтесь з провідними течіями і представниками реформаторської педагогіки (соціальна педагогіка, педологія (Мейман, Торндайк, Холл, Біне), експериментальна педагогіка (Мейман, Лай, Біне), трудова школа (Кершенштейнер), школа дії (А.Лай), нова педагогіка (Френе. Фер’єр тощо). Розкрийте сутність їх поглядів.

Дайте характеристику мети та методів дослідження дитини в експериментальній педагогіці.

Ознайомтесь з навчально - виховною діяльністю вальдорфських шкіл і дитячих садків. Проаналізуйте діяльність сучасних вальдорфських шкіл (зміст навчання, організаційна структура, особливості виховної роботи тощо). Чому вальдорфську педагогіку називають "вихованням до свободи"?

 

Література:

1. Абашкіна Н.В. Організація навчально - виховного процесу у Вальдорфській школі // Початкова школа. - 1993. - № 1.

2. Джуринский А.Н. Зарубежная школа: история и современность. - М., 1992. -177 с.

3. Загвоздкин В.К. Педагогическая биография Рудольфа Штайнера. // Педагогика. - 2000. - № 3. - С.75 - 81.

4. Левківський М.В. Історія педагогіки: Підручник. – К., 2003. – 320 с.

5. Сбруєва А.А. Порівняльна педагогіка: Навчальний посібник. - Суми, 2005. - 320с.

6. Сбруєва А.А., Рисіна М.Ю. Історія педагогіки в схемах, картах, діаграмах. - Суми, 2000. -208с.

7. Хрестоматія з історії педагогіки. – Частина ІІ: Зарубіжна школа і педагогіка // Упорядники і автори вступних статей Сбруєва А.А., Рисіна М.Ю. Наук. ред. Мозговий І.П. – Суми: СумДПУ ім.. А.С. Макаренка, 2006. – 432 с.

МОДУЛЬ ІІ

Тема 1. Українська народна педагогіка (3 год.)


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 477; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!