ТЕМА 2. Лексичне багатство мовлення



ПЛАН

Теоретична частина

1. Лексичне багатство мовлення — показник сформованості лексичної та фразеологічної складових МКПК майбутнього вчителя.

2. Словниковий склад української мови.

3. Лексика української мови з погляду активного і пасивного вживання та походження.

4. Новації у лексиці української загальнонародної мови останнього десятиріччя. Діалектна лексика – джерело поповнення словникового складу літературної мови. Лексичні особливості мовлення.

РЕКОМЕНДОВАНА ЛІТЕРАТУРА.

Базова:

1. Бабич Н.Д.. Основи культури мовлення. - Львів:. Світ, 1990

2. Климова К.Я. Віч-на-віч з мовою: Методичний посібник. – Житомир, 2001

3. Климова К.Я. Теорія і практика формування мовнокомунікативної професійної компетенції студентів нефілологічних спеціальностей педагогічних університетів : монографія / Катерина Яківна Климова. — Житомир : ПП "Рута", 2010. — 560 с.

4. Климова К.Я. Основи культури і техніки мовлення: Навч. посібник. 2-е вид., випр. і доп.— К.: Ліра – К., — 2007. — 240 с. (Рекомендовано Міністерством освіти і науки України як навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів).

5. Мова наша – українська : Навчально-методичний посібник для вчителя / Л. І. Мацько, О. М. Семеног та ін. / За ред.. Л. І. Мацько. – К.: Богданова А.М., 2011. – 512 с.

6. Стилістика української мови: Підручник / Л. І. Мацько, О. М. Сидоренко, О. М. Мацько; За ред. Л. І. Мацько. ─ К.: Вища шк., 2003. ─ 462 с.

1. Допоміжна

1. Антисуржик / За ред. О.Сербенської. – Львів: Світ, 1994

2. Антоненко-Давидович Б. Як ми говоримо. -.К., 1970.

3. Словник української мови: В 11 т. – К., 1970 – 1980.

4. Український правопис. – К., 1994.

ІНФОРМАЦІЙНІ РЕСУРСИ

Представлена у внутрішній мережі ЖДУ та в Інтернеті (Сайт ЖДУ, програма Project) література:

· Климова К.Я. Теорія і практика формування мовнокомунікативної професійної компетенції студентів нефілологічних спеціальностей педагогічних університетів : монографія / Катерина Яківна Климова. — Житомир : ПП "Рута", 2010. — 560 с.

· Климова К.Я. Віч-на-віч з мовою: Методичний посібник. – Житомир, 2001. – 110 с.

· Українська мова. Тестові завдання для контролю і самоконтролю рівня мовнокомунікативної компетентності : Навчальний посібник для учнів основної школи та вчителів-словесників. – К. : ТОВ «Праймдрук», 2012. - 100 с. 7 д.а. (фрагментарно).

Програма ТекстТермін, встановлена в інформаційному читальному залі бібліотеки (корпус №4 ЖДУ).

Електронні ресурси УНЛК (Українського національного лінгвістичного корпусу – НАНУ) «Національного корпусу навчально-методичної літератури» (МАН) – ЕТЦ, читальний зал корпусу №4.

Відеозапис літературно-музичних Шевченківських читань, підготовлених студентами 1-го курсу на заняттях з курсу (сайт бібліотеки ЖДУ).

Практична частина

1. Перевірка домашнього завдання.

2. Прочитайте статтю і перекажіть викладений у ній теоретичний матеріал за таким планом:

· Поняття про лексичні діалектизми та їх типи.

· Зв’язок діалектизмів з просторічною лексикою.

· “Жаргон – суперечливе мовне явище”.

· Місце діалектних словників у лексикографії.

· Аспекти аналізу лексико-семантичної системи української мови.

· Роль діалектної лексики у розширенні словникового складу української мови.

 

Лексичні особливості мовлення студентів в умовах говірок Житомирщини

Лексичний діалектизм - це сукупність власне лексичних діалектизмів (місцевих назв загальнонародних понять), етнографічних діалектизмів (діалектних назв місцевих реалій), лексико-семантичних (нове значення загальнолітературного слова в умовах діалектних говірок)(О.Пономарів). Аналізуючи мовлення студентів –вихідців з різних населених пунктів Житомирщини,- маємо змогу простежити сукупно всі лексичні явища: синонімію в усіх її різновидах, полісемію, омонімію та наявність фразеологізмів тощо. Між трьома групами лексичних діалектизмів існують тісні контакти, що також є підставою розглядати власне лексичні, етнографічні та семантичні діалектизми в межах однієї великої групи лексичних діалектизмів. Аналізувати лексичні діалектизми значно важче, ніж спостерігати за функціонуванням фонетичних, лексичних та граматичних діалектизмів. Труднощі полягають у тому, що лексичні діалектизми (особливо власне лексичні та етнографічні) наближені інколи до просторіч – “загальнонародних засобів мовлення, які залишились поза літературною мовою” (визначення Л. Демиденко): витріщились, паскýдник, рубзáк, скубéнтка (рюкзак, студентка) та ін. Діалектизми слід відрізняти також від арготизмів – “спеціальних слів, що вживаються представниками окремих соціальних груп з метою засекретити свою мову, зробити її незрозумілою для інших”. У доповіді “Западноевропейские элементы русского воровского арго” в 1930 р. Б. Ларін зазначав, що раніш різноманітні арго належали до обласних діалектів, тобто, мали територіальну а не соціальну диференціацію. Перша половина ХХ століття характеризується активним проникненням до загальнонародної мови елементів злочинного арго. Вплив арготизмів на мовлення виявився досить сильним, ми й зараз спостерігаємо наявність подібних слів у лексиконі студентства. У своïх дослідженнях Л. Демиденко зазначає: “Жаргон – суперечливе мовне явище. Він захоплює молодь своєю експресивністю, незвичайністю, несхожістю на унормоване мовлення. Багато спеціалістів кажуть про жаргон як про засіб самоутвердження молоді, своєрідну дитячу хворобу, яка відвідує кожне покоління і поступово зникає. Деякі бачать в жаргонах важку мовну хворобу, з якою слід наполегливо боротися”. На нашу думку, така наполеглива боротьба має бути спрямована на усунення арготизмів, брутальної лексики з мовлення майбутніх учителів, бо неприпустимим є пускати на самоплив подібне мовне явище.

Іноді жаргонну лексику ми вважаємо діалектною, особливо це стосується тих жаргонизмів, які співіснували історично з діалектизмами на певній території. Можуть зустрічатись діалектизми арготичного походження й навпаки – арготизми діалектного походження (це стосується як української, так і російської, білоруської та польської мов). Наведемо приклади. Через польське арго з грецької мови в багатьох районах Житомирщини до загально-літературного слова “гаманець” утворився синонім “палярéс” (у різних фоне-тичних варіантах: “палярóс, пулярéс”). Корінь цього слова – pula, а арготизми у польській мові pulac означає “продавати”, opulic –“купити”. Діалектизми “башибузýк, бусяка”, зафіксовані в мовленні студентів з північних районів області, мають також арготичне походження: татарське слово “бýза” означає “брага”, воно перейшло до арго з іншим значенням – “бешкет” і дало похідні: бузити, (бешкетувати, укр., рос.), босяк, босячина (згадаємо цикл оповідань про босяків у М. Горького) – бідняк, тут і нове значення слова “буза” – бідність. Діалектизм “башибузук” має значення “п’яничка, бешкетник” і становить собою складне слово від татарського “голова” і “брага”. Словник В. Даля фіксує велику кількість подібних випадків, звертається увага й на арготизми, які в діалектах набувають нових значень. Це дає можливість стверджувати, що між арготизмами та діалектизмами створюються лексико-семантичні відношення, так само, як і між загальнолітературними словами й діалектними. Таким чином, іноді важко провести чітку межу між арготизмами та діалектизмами без етимологічних розвідок, але саме такі розвідки допомагають студентам зрозуміти багатство та глибину мови, виробити в собі дослідницькі якості.

       Робота зі словниками допомагає студентам в дослідженнях лексики тієї чи іншої говірки; кожне слово, почуте від інформатора, “проходить перевірку” на належність до діалектної лексики. Систематизована за тематичним принципом у діалектних словниках, регіональна лексика дає змогу майбутнім учителям початкових класів використовувати словникові статті на уроках мови, крім того, самим здобувати теоретичні знання з лексикології та діалектології.

Словниковий склад становить собою лексико-семантичну систему, яка суттєво відрізняється від фонологічної та граматичної систем мови, хоча безпосередньо з ними пов’язана. Лексико-семантична система найбільш рухома, динамічна, постійно зазнає кількісних та якісних змін. А. Грищенко пропонує аналізувати лексичний склад української лексики за трьома відносно незалежними аспектами: “за ступенем уживаності лексичних одиниць (активна й пасивна лексика); за комунікативними сферами вживання (загальновживана, територіально обмежена, соціально або професійно закріплена); за стилістичними ознаками (нейтральна та стилістично маркована)”.

Кількість лексичних одиниць загальнолітературної мови не може охопити всіх реалій дійності. Шляхи вирішення цієї проблеми досить різні: залучення до літературної мови запозичених, іншомовних слів, що є небажаним; використання вже існуючих літературних слів з новим значенням, що призводить до омонімії та полісемії; штучне утворення неологізмів (серед яких “приживається” лише невелика кількість); використання позалітературної лексики, до якої належить і діалектна. Явище полісемії співвідноситься з поняттям “мовлення”. Ми розглядаємо кожен лексико-семантичний варіант багатозначного слова:

Товмáч – 1. Той, хто тлумачить, пояснює щось (літ.); 2. Перекладач (літ.); 3. Товчена картопля, синонім до літ. “товч” (лексема Овруцького району).

Потиличник – 1. Удар по потилиці(літ.); 2. Окраєць хліба (лексема Володарсько-Волинського району).

Бéрег – 1. Земля біля річки, моря, озера (літ.); 2. Вінця посудини (лексема Коростенського району).

Душá – 1. Біблійне. Жива душа; 2. Груди (розм. –літ.); 3. Підкладка в картузі (лексема смт. Лугини).

В’єчна, в’єчний, субстантивований прикметник– 1. В літературній мові як прикметник. 2. Як діалектизм “стара дівка, парубок, неодружений”.

Культура мовлення обов’язково охоплює такі критерії, як словникове багатство, доречність та образність. Щоб посилити лексичне значення слова додатковими емоційними та оцінними відтінками, вплинути на слухача чи читача, нерідко використовуються тропи (епітети, порівняння, метафора, метонімія, синекдоха та ін.). Прикладами метафори (перенесення значення на основі подібності за певною ознакою) є такі слова:

       Голиш – 1. Людина без одягу (літ.); 2. Камінець (літ.); 3. Вилущений кукурудзяний качан (лексема. смт. Лугини).

Кóрч – 1. Пень, викорчуваний з корінням (літ.); 2. Хвороба (розм.-літ.); 3. Поламаний внаслідок аварії автомобіль (лексема Олевський район).

В’іскребок (Овруцький район), вишкрéбок (Народицький, Лугинський, Житомирський райони) – 1. Невелика хлібина, спечена з решток тіста (діалектне слово); 2. Остання, дуже пізня у матері дитина (діалектне слово).

Подвóйники– 1. Двійники (літ.); 2. Віконниці (лексема Олевського району).

Балалáйка ­– 1. Музичний інструмент (літ.); 2. Балакуча людина (розм. – просторічне); 3. Пропуск трактором при оранці землi, огріх (лексема м. Малина).

Прикладами метафор є такі лексико-семантичні діалектизми, як “козаки” (великі мурахи, Овруцький район), “тáбор” (комариний, бджолиний рій, там же), “кожýх”, “мачóк” (велика кількість попелиць, там же), “бородá” (пропущене при косінні місце, обкіс, Житомирський, Малинський райони), “баламýт” (великий гречаний вареник, начинений товченою грушею, Олевський район), “треимб’іта” (заводська труба, схожа на гуцульський духовий музичний інструмент, м. Черняхів) та ін.

На основі перенесення значення слова за суміжністю утворюється такий троп, як метонімія. Наведемо приклади метонімічних перенесень, зафіксованих у мовленні студентів:

Лис`і, хутрó – “шýба”, діал., Ємільчинський, Малинський райони. Тут назва звіря або вичинки шкіри перенесена на одяг.

Коперáція – магазин, крамниця, діал. Любарський район. Назва форми торгівлі перенесена на назву установи. Ускладненою формою метонімії ми вважаємо вирази типу: насипать молока (налити молока), накласти плаття (одягнути сукню), поставити штани (покласти штани), зафіксовані в різних регіонах області. Це, очевидно, стосунки між дією та її об’єктом.

Лексичні діалектизми можуть застосовуватись для створення такого різновиду метонімії, як синекдоха – троп, побудований на кількісній заміні, коли частина замінює ціле слово і навпаки. Наведемо приклади, зафіксовані в мовленні студентів: “попóнка” – в літературній мові із значенням “покривало для тварин”, в діалекті Народицького району – із значенням “покривало взагалі”; лексема “батарéйка” у Черняхові служить назвою електричного ліхтарика.

Омонімія - явище, протилежне полісемії: омонімія об’єднує семантично різні слова суто формально, а багатозначні слова об’єднуються не тільки на основі спільної форми вираження, а й мають спільний значеннєвий стрижень. Діалектна лексика також широко відображає омонімію в усіх її виявах: лексичні омоніми, омофони, омоформи та омографи. Однак найповніше представлені лексичні діалектизми, що є повними лексичними омонімами до літературних слів або до діалектних. Наведемо приклади:

Пáпка – 1. Батько (Житомирський район); 2. Окраєць хліба (там же).

Кумáчка – 1. Картопляне пюре (поліські говори); 2. Кума (там же).

Гáло, сер. р., у мн. гáли – 1. Низька болотиста місцевість, де косять сіно (Полісся); 2. Литки (локально на Житомирщині); Гáл ч., мн. гáли – 3. Яйця мух на листях городини, дерев, кущів (Ємільчинський район). Тут представлені омоформи.

Бідá – 1. Горе, нещастя (літературне); 2. Двоколісний візок на одну-дві особи (Лугинський район).

Веслó – 1. Приладдя для човна (літературне); 2. Низка однорідних предметів, речей (Овруч).

Прикладом омографів є використання фонетичного діалектизму бараки (літературне буряки) в південно-західних говірках у значенні “овочева культура” і цього ж слова з іншим наголосом – барáки (літературне “житло”).

Описане вище явище омонімії свідчить про те, що велика кількість лексичних, граматичних, фонетичних діалектизмів в живому народному мовленні активно спiвiснує з літературною лексикою. Цей процес має історичний характер, тому виникають великі труднощі у виробленні правильного ставлення до діалектної лексики у мовленні студентства зокрема. Декілька слів про синонімію.

Діалектні синоніми є джерелом збагачення літературного словника народними словами, вони допомагають літераторам відтворити особливості народного українського побуту, є засобом персоніфікації тощо. Наведемо приклади синонімічних рядів:

Серéжки (літ. домінанта), завýшниці (Овруцький район), завýшници (Олевський район), занавýшниці (там же), кýльчики (Любарський район) – абсолютні, повні синоніми.

Дятел (літ. домінанта), довбáч (Малинський район), живнá (Любарський район). Утворився власне лексичний діалектизм від кореня жи: споживає комах, оживляє дерева – абсолютні синоніми.

Áйстри (літ. домінанта), лишки (Новоград-Волинський район), капустеиляние, капустéлія (Любарський, Ружинський, Черняхівський райони) – абсолютні синоніми. Найбільш повно представлені діалектні синонімічні ряди в таких тематичних групах слів, як “Тваринний і рослинний світ”, “Зовнішність людини”, “Риси характеру”, “Фізичний та психічний стан людини”.Наприклад:

“Балакуча людина, балакýн (розм. -літер.)” – бýлботень (Полісся), балалáйка (діал. Малин), триндичить, як баба Триндичиха – фразеологізм Чуднівського району, у нього язик і до вух дістане – Ружинський район, галáйка (Бердичівський район).

Діалектизми сприяють синонімізації мовлення і навіть можуть розширити сферу свого функціонування до загальнонародного вжитку. На це вказують фольклорнi твори різних жанрів.

Аналізуючи мовлення студентів у його писемній та усній формах, ми досить часто зустрічаємо фразеологізми діалектного характеру. Найчисельнішу групу становлять словосполучення, які характеризують дії або вчинки людини, її зовнішні ознаки та внутрішні якості:

дивитись бóкаса (скоса) – Андрушівський район; нюхати хмáру (поводитись зухвало) – Житомирський район; п’яний, як деко, йти в три дороги (Житомирщина) та ін.

Вивчення діалектної лексики в мовленні майбутніх учителів дає багатий фактичний матеріал для мовознавців: дозволяє глибоко й всебічно вивчати мовні особливості окремих говірок різних територіальних дiалектiв, допомагає розв’язувати питання історії формування й розвитку української мови, а також поглибити наукові дослідження з питань лексикології. Звернемося до публіцистичних роздумів вінницького письменника Анатолія Бортняка: ”Діалектні традиції не такі неблагозвучні, як славнозвісний суржик, а іноді надають живій розмовній мові колориту, образності та виразності. А все ж зловживати говірковими відмінностями не слід, бо це ускладнює спілкування поміж людьми, утруднює сприймання висловленої думки … Особливо бездоганно володіти правильною літературною мовою повинні ті, хто працює в школах і вузах”.

Беручи до уваги нагальну потребу суспільства в єдиній, правильній, унормованій мові, майстри слова захоплюються діалектизмами живого народного слова. Ми розглядаємо й позитивні тенденції в процесі взаємодії діалектної та літературної лексики і обов’язково вказуємо на них студентам як першим учителям мови.

 

3. Перекладіть текст з підручника Б.М.Головіна про багатство та різноманітність поетичного стилю О.С.Пушкіна. ознайомтесь з перекладом однієї з пушкінських поезій, виконаним видатним майстром українського перекладу Борисом Теном. Як за допомогою барв українського слова перекладач передав настрій геніального поета? Які виражальні засоби художнього мовлення (тропи) при цьому використав перекладач?

Художественная речь Пушкина богата и разнообразна. «Словарь языка А. С. Пушкина» включает 21290 разных слов — с десятками тысяч неодинаковых значений. Активный запас слов современного образованного человека примерно вдвое меньше пушкинского. Разве только одно это сопоставление не показательно? Но оно только начинает, а не завершает объективную оценку богатства и разнообразия речи Пушкина.

Вспомним: «Разум неистощим в соображении по­нятий, как язык неистощим в соединении слов». Соединения слов и связанные с ними значения и их варианты, найденные, созданные Пушкиным, оказались настолько живыми, точными, яркими, многоликими, так обогатили художественную речь первой половины XIX в., что даже современники поэта признали за ним совершенно особое место в поэтическом речетворчестве, а потомки поэта назвали его основоположником современного русского литературного языка.

 

На холмах Грузии лежит ночная мгла

Шумит Арагва предо мною.

Мне грустно и легко; печаль моя светла;

Печаль моя полна тобою,

Тобой, одной тобой… Унынья моего

Ничто не мучит, не тревожит,

И сердце вновь горит и любит – оттого,

Что не любить оно не может.

А.С.Пушкин.


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 543; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!