Рівень залюдненості та зміни державної належності



Української території

Орієнтовна чисельність населення на українських теренах у XVIІІ ст., густота залюдненості окремих регіонів. Початок російського наступу на Північне Причорномор’я, російсько-турецькі війни, ліквідація Кримського ханства та причорноморських ногайських орд і приєднання цих територій до Російської імперії під назвою «Новоросія»; початок освоєння Новоросії іноземними колоністами й українським населенням. Ослаблення Речі Посполитої та її поділи між сусідніми державами. Розподіл української території між Росією та Австрією.

Суспільство Гетьманщини

Перетворення старшини на «шляхту», старшинське землеволодіння, старшинські родоводи та герби. Поступова інтеграція старшини у владні верхи Російської імперії та в інтелектуальне життя Санкт-Петербурга. Роль церковної еліти Гетьманщини в розбудові Російської православної церкви. Статус рядових козаків; протидія спробам перетворити їх на підданих. Селяни-піддані («посполиті»): форми підданської залежності, прояви селянського протесту.

Владний устрій Гетьманщини

Полковий устрій Гетьманщини. Гетьман і генеральна старшина. Поступове звуження повноважень гетьмана й генеральної старшини; запровадження органів російської адміністрації та спроби старшинського протесту. Спалах надій за гетьманства Кирила Розумовського: розбудова Батурина, старшинські з’їзди у Глухові. Остаточна ліквідація гетьманського уряду. Адміністративне переоблаштування Гетьманщини на загальноімперських засадах.

Слобідська Україна між козацькими порядками й

Російською адміністрацією

Особливості заселення Слобідської України : господарська привабливість південних околиць Московії для українських переселенців та зацікавленість московського уряду в залюдненні цих теренів як живого щита від татарських уторгнень. Протекційна політика уряду в освоєнні порожніх земель; економічне піднесення новозаснованих міст як центрів торгівлі. Козацький адміністративний поділ на полки, підпорядкування слобідських полків російській адміністрації. Поступове обмеження самоврядування, реорганізація Слобожанщини на загальноімперських засадах паралельно з аналогічними змінами в Гетьманщині.

Запорозька Січ

Життя запорожців під протекторатом кримського хана після знищення Січі Петром. Повернення на звичне місце, заснування так званої Нової Січі. Закріплення за Новою Січчю південної степової смуги у зв’язку з активізацією російсько-турецької боротьби за Причорномор’я. Паланковий поділ січової території, система управління Січчю й паланками. Запорозькі самоврядні звичаї. Контакти із сусідами-тата-рами, господарювання на зимівниках, майнове розшарування в середовищі запорожців. Ліквідація Січі після завершення російсько-турецької війни 1768-1772 рр.

Соціальна напруженість і соціальні потрясіння в Речі Посполитій

Посилення визиску селян у зв’язку з притаманною XVIII ст. люксуризацією життя заможних верхів. Зростання соціальної напруженості, рух опришків; гайдамаччина у Наддніпрянщині після повернення на сусідні степові терени Запорозької Січі. Контакти місцевих селян із запорозькими гайдамацькими ватагами. Спровокований російським урядом спалах гайдамаччини в Коліївщині: ватажки і перебіг повстання. Спільні дії російської та польської адміністрацій задля придушення виступу.

Освіта і культура другої половини XVIII ст.

Просвітницькі погляди на відділену від церкви освіту як запоруку прогресу (суголосно з підручником всесвітньої історії). Заходи із секуляризації освіти в Речі Посполитій та Російській імперії: реформування шкіл, зміна програм навчання. Перетворення Львівського єзуїтського колегіуму на університет; заснування перших університетів у Російській імперії та поступове перетворення Києво-Могилянської академії на духовний навчальний заклад. Роль вихованців КМА у становленні російської науки. Злет української духовної музики. Розвиток так званого «високого бароко» в архітектурі. Роль «Енеїди» Івана Котляревського в утвердженні розмовної мови як літературної. Постать Григорія Сковороди - мислителя, який уособлював завершення Раннього нового часу в Україні.


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 188; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!